Soğuk Algınlığı Nedir?

Soğuk algınlığı nedir? 

Soğuk algınlığı (akut viral rhinopharyngitis, akut coryza, viral üst solunum yolu enfeksiyonuveya soğuk) bulaşıcı, viral bir bulaşıcı hastalık öncelikle rhinoviruses tarafından (picornaviruses) neden olduğu üst solunum sistemi olduğunu ya da coronaviruses. Bu en yaygın bulaşıcı hastalık insanlarda ise; bilinen hiçbir tedavi olduğunu, ama çok nadiren ölümcüldür.

Topluca, soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonlara benzer belirtiler grip benzeri hastalık tanı dahil edilir. Sık sık grip ve soğuk algınlığı birbirleri için bile profesyonel sağlık çalışanları tarafından yanlış vardır ama çoğu önerilen ev Bakımı (bol miktarda sıcak sıvılar içme, sıcak tutulması, vb) Eğer aynı değil benzer. Grip belirtileri çoğu kez ve daha soğuk daha şiddetli bir ateş içerir.

Soğuk algınlığı belirtileri
Yaygın belirtileri, öksürük, Boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırma vardır; bazen ''''pembe göz'''', kas ağrıları, yorgunluk, keyifsizlik, baş ağrısı, kas zayıflığı, kontrol edilemeyen titreyerek, iştah ve nadiren aşırı yorgunluktan kaybı tarafından eşlik. Ateş daha sık grip, soğuk ile örtüşüyor ama daha ağır geniş olan belirtiler başka bir viral üst solunum yolu enfeksiyonu (URTI) belirtisidir. Belirtiler daha şiddetli bebekler ve küçük çocuklar (nedeniyle değil tam olarak geliştirilmekte olan bağışıklık sistemi) yanı sıra yaşlı (bağışıklık sistemi çoğu zaman zayıflamış) nedeniyle olabilir.

Sık sık soğuk algınlığı olanlara rağmen soğuk genellikle ateş tarafından bulunmayan ve titreme genellikle ateş ile ilişkili olsa da, duygu her zaman gerçek ateş tarafından neden olabilir değil chilliness hissini rapor. Yaklaşık 30-%50 ve soğuk algınlığı tarafından rhinoviruses kaynaklanıyor.

D vitamini


2009 Çalışma D vitamini seviyesinin düşük kan serum soğuk algınlığı artış oranları ile ilişkili bulunmuştur. Bir randomize kontrollü d vitamini verilen New York''''ta yaşayan, 104, jinekolik Afro-Amerikalı kadınlara 104 plasebo denetimleri rapor soğuk ve grip belirtileri üç kat daha az muhtemel bulunmuştur. Düşük doz (800 IU/gün) sadece bildirilen görülme oranı azaltılmış, bildirilen soğuk algınlığı ve gribi mevsimsellik kaldırıldı. Deneme, geçen yıl boyunca verilen yüksek doz (2000 IU/gün), neredeyse tüm raporları soğuk algınlığı ya da grip eradike.

Soğuk Hava maruz kalma


Soğuk "tarafından yakalanmış" bir antik inanç hala yaygın bugün talepleri yağmur ya da kış koşulları gibi soğuk hava maruziyetin hastalığın adını burada var olan uzun. Soğuk mevsim olsa da, daha kış aylarında meydana gelen deneyleri defa soğuk hava veya mevsimsel değişimi artışlar duyarlılık, ima enfeksiyona ürpertici doğrudan kısa süreli maruz kalma yerine davranış değişikliği nedeniyle gibi kanıtlar üretmek başarısız olan artan zaman kapalı, başkalarına çok yakın geçirdi.

Soğuk benzeri '''''''' belirtiler'''' nedensellik açısından, Cardiff Üniversitesi çalışmada soğuk algınlığı Merkezi araştırmacılar konularda tanıdıklar soğuk belirtileri ve inanç değil gerçek bir solunum yolu enfeksiyonu geliştirilmiş olup bir soğuk, ama bu evlilikten ölçülür. Bu konularda önemli ölçüde daha fazla sayıda Gelişmiş soğuk belirtiler 4 veya 5 gün ürpertici sonra soğutulmuş bulundu. O soğuk algınlığı '''''''' belirtiler '''''''' başlangıçlı akut ayakları ürpertici tarafından neden olduğu sonucuna varılıyor. Bazı olası açıklamalar plasebo gibi belirtiler için önerilen veya ancak. "ilave çalışmalar belirti üretimi için herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu ilişkiyi belirlemek için gerekli olan" dokunulmazlık, kan damarlarının neden burun pasajların daralma azaltılmış

Bir başka olasılık da keşfedilmeyi kalır proteinler Kompleman sistemi sürekli bir enfeksiyon önlenmesinde oynadığı rol içerir. Azalan sıcaklık doku geçirgenliğini bir düşüşe neden olabilir ve bunun sonucunda, azaltılmış plazma kaçağı neden olabilir. Plazma içinde askıya çoğu protein devre dışı bırakmak için hizmet tamamlayıcı proteinler (e.g. C3) yok etmek ya da imha yabancı partikül (Bu durumda viral capsids) etiket arasındadır. Böylece, sürekli maruz kalma soğuk Kompleman sistemi etkinliğini inhibe olabilir ve daha iyi bir virüs izin enfeksiyon bir devlet kurulması likely.

ICAM-1, Rhinovirus hücreleri, bulaştırmak için bağlar reseptör sayısı ve receptiveness yanıt olarak toz ve polen gibi birçok irritanlara artırmak için bilinmektedir. Soğuk bir iklim nem oranı değişen derecelerde birlikte benzer bir "tahriş" hareket edebilir soruşturma gerekiyor.

Soğuk algınlığı Patofizyolojisi
Soğuk algınlığı virüs esas kişiden, tükürük ya da burun salgıları, enfekte olmuş bir kişi ile ya da doğrudan, öksürme ve hapşırma veya kirlenmiş yüzeylerden üretilen aerosol formunda iletilir.

Asemptomatik konular yüzdesi olarak nazal bezlerden virüsler sergilemek, belirtiler viral shedding veya iletimi için gerekli değildir. Genellikle rağmen grip onun ani başlangıçlı ateş, seçkin ve öksürük belirtileri, üzerinden virüs türü tanımlamak mümkün değildir. Rhinovirus soğuk algınlığı genellikle nazal epitel zarar değil. Makrofajlar arabulucu ile birlikte hangi belirtilere neden sitokinlerin üretimini tetiklemek.

Sitokinler, sistemik etkilere neden. Arabulucu bradikinin, boğaz ve burun tahriş gibi yerel belirtiler neden önemli bir rol oynar. Belirtiler genellikle 2-5 gün sonra ilk enfeksiyon başlar ama bazen 10 saat sonra küçük oluşmaz. Belirtiler tepe 2-3 gün sonra belirti başlangıçlı, oysa grip belirti başlangıçlı sürekli ve acil. Bunlar bazen kas ağrıları, yorgunluk, keyifsizlik, baş ağrısı, halsizlik veya iştah kaybı eşlik eder. Genellikle öksürük ve ateş tahmini değeri % 80 civarında bir üst solunum yolu virüs yerine grip gösterir. Üst solunum yolu virüsler de sigara içenler daha ağır olabilir.

Soğuk algınlığı önleme
İyice ve düzenli olarak ellerini yıkamak için soğuk önlemek için en iyi yol olduğunu; ve gözler, burun, ağız ve yüz dokunmaktan kaçının. Anti-bakteriyel sabun soğuk virüs olağanüstü etkisi yoktur; El yıkama virüs partikülleri kaldırır soap ile mekanik bir eylemdir. Rhinoviruses deri ya da nesneleri vücudun dışında 3 saate yaşayabilir.

Alkol tabanlı el temizleyici ancak tamamen soğuk neden rhinovirus ortadan kaldırmaz.

Sabun ve su ne alkol jelleri yeniden kalan koruma sağlar.

Soğuk algınlığı sırasında oldukça sık üreme virüs suşları sürekli değişen kaynaklanan, değişmek virüsler büyük bir çeşitlilik kaynaklanır. Böylece, başarılı bağışıklama oldukça imkansız.

Probiyotikler 3-5 yaşında etkili bulunmuştur çocuklarda 6 ay zaman soğuk belirtileri azaltır.

Soğuk algınlığı yönetimi
Soğuk algınlığı genellikle 7 ila 10 gün içinde kendiliginden giderir, ancak bazı belirtiler için üç hafta kadar sürebilir. İlaçlar veya bitkisel ilaçlar, hastalığın süresini kısaltmak için kanıtlanmış yoktur. Genellikle ilaçlar ateş, baş ağrısı, miyalji, nazal dekonjestanlar ve Boğaz pastilleri ile semptomatik destek tedavisidir.

Muhafazakar
Belirtileri hafifletmeye yardımcı tedaviler basit ilaçlar ibuprofen ve asetaminofen gibi içerir.

Kanıt soğuk ilaçlar artık basit analjezikler etkili olduğunu göstermez. Hiçbir delil destekleyen orada etkinliğini ve zarar potansiyeli nedeniyle çocuklarda kullanım için önerilmez.

Elde kalan, nemlendirme, korumak için sıvılar içme bol ılık tuzlu su veya aşırı ağrı ilaç kullanımı ile gargling makul muhafazakar önlemlerdir.

Ateşli humidified AIR kullanımını olduğu gibi sıvıları akut solunum yolu enfeksiyonları etkin alımı teşvik için kanıt bulunmuyor.

Antibiyotik ve antiviral
Antibiyotikler bakteri yalnızca hedef ve bu nedenle herhangi bir yararlı etkisi soğuk algınlığı değil. Soğuk algınlığı için onaylanmış hiçbir antiviral ilaçlar vardır.

Alternatif tedaviler
Birçok alternatif tedaviler, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Yok, ancak, sağlam bilimsel kanıt tarafından desteklenir. Echinacea gibi bazı alternatif tedaviler enfeksiyon, enfeksiyon süresi ya da soğuk algınlığı belirtileri şiddeti sıklığına herhangi bir etkileri olduğu görülmüş değil. Benzer şekilde sağlam bilimsel kanıt eksikliği diğer alternatif tedaviler, calendula, zencefil, sarımsak ve c vitamini takviyeleri içerir.

Normal veya yüksek dozda c vitamini, normal popülasyonda önleme ya da soğuk algınlığı tedavisi için faydalı gösterilmedi ise şiddetli fiziksel egzersiz ya da soğuk ortamlarda dönemleri maruz kişilerde faydalı olabilir.

Soğuk algınlığı prognoz
Hastalık genellikle hafif ve kendini olmasına rağmen soğuk olan hastalar genellikle profesyonel tıbbi yardım isteyin, over-the-counter ilaç kullanmak ve Okulu özledim veya gün çalışmak. Yıllık kümülatif toplumsal maliyeti gelişmiş ülkelerde soğuk algınlığı ilaçları ve verimliliğin Saat harcanan para açısından önemli.

Orada hiçbir antiviral ilaçlar tedavi veya enfeksiyon tedavisi için onaylanmıştır; kullanılan tüm ilaçlar Palyatif ve sadece belirtileri tedavi. C vitamini, echinacea ve çinko gibi alternatif tedaviler önerdi, ancak bunların hiçbiri hastalığın süresini azaltmak için kanıtlanmıştır, eller bulundu etkili olarak bu virüsün person-to-person iletimi azaltır.

Soğuk algınlığı Epidemiyoloji
Üst solunum yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları iki ila dört yıllık olan yetişkinler arasında en yaygın bulaşıcı hastalıklar vardır. Çocuk bir yıl altı ila on soğuk algınlığı olabilir (ve en fazla bir yıl için okul çocukları 12 soğuk algınlığı). Amerika Birleşik Devletleri''''nde, soğuk algınlığı insidansı (Sonbahar) Sonbahar ve kış, Eylül ve Nisan arasında meydana gelen birçok hastalık ile yüksektir. Mevsimsellik öğretim yılı başlangıcı nedeniyle ya da daha fazla zaman kapalı (böylece birbirleri ile yakın yakınlık) harcama insanlar nedeniyle olabilir virüs iletim şansını artırma. Tarih çalışması Tıp Fakültesi sürekli polypi, sinüs sorun ya da autotoxaemia neden olduğu düşünüldü burun soğuk algınlığı gelen acı o James Norman Moore ile ilgilidir.

18. Yüzyılda, nedenleri ve önlenmesi soğuk algınlığı Benjamin Franklin kabul. Araştırma birkaç yıl sonra o sonucuna vardı: "İnsanlar sık sık bir başka otelde birlikte küçük yakın Odalar, antrenörler, vb ve yanında oturan ve birbirlerinin terleme. nefes almaya söyleşmek kapa çeneni soğuktan yakalamak" virüs henüz keşfedilen olmuştu değil rağmen soğuk algınlığı havada insanlar arasında geçildi Franklin açıklamıştır. O egzersiz, banyo ve soğuk algınlığı önlemek için yiyecek ve içecek tüketimi kaçmadan tavsiye. Franklin''''in teorisi üzerine soğuk iletim bazı 150 yıl sonra doğrulandı.

Soğuk algınlığı birimi
İngiltere''''de soğuk algınlığı birimi Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından 1946''''da kuruldu. Çeşitli virüs ile enfekte gönüllüler birimi çalıştı. Rhinovirus orada keşfedilmiştir. 1950''''Lerin sonunda, araştırmacılar were güçlü-e doğru bir doku kültüründe soğuk bu virüslerin büyümeye bunu değil büyümek içinde döllenmiş tavuk yumurtası, birçok diğer virüsler için kullanılan yöntem. 1970''''Lerde, ccu Interferon tedavisi rhinovirus enfeksiyonunun kuluçka aşamasında biraz hastalığa karşı korur, ancak hiçbir pratik tedavi geliştirilebilir gösterdi. Birim, 1989 yılında, iki yıl sonra araştırma ve Çinko Glukonat pastilleri içinde profilaksi ve tedavi rhinovirus soğuk algınlığı, geçmişinde sadece başarılı tedavi ünitesi tamamlanmış kapatıldı.

Soğuk algınlığı sosyal ve kültürel
Ekonomik maliyeti
Amerika Birleşik Devletleri''''nde, soğuk algınlığı 75 yıllık, muhafazakar maliyet tahmini 7,7 milyar yılda 100 milyon doktor ziyaretleri için yol açar. Amerikalılar 2,9 milyar dolar over-the-counter ilaç ve başka bir 400 milyon dolar reçeteli ilaçlar semptomatik rahatlama için harcamak.

Hastalar, doktor gördüm birden fazla üçte birini gelen aşırı antibiyotik direnci etkiler bu tür ilaçların bir antibiyotik reçete aldı.

ViroPharma ve Schering-Plough bir antiviral ilaç, pleconaril, picornaviruses, soğuk çoğunluğu neden virüs hedefleyen gelişiyor. Pleconaril sözlü bir formda etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Schering-Plough, daha az yan etkileri olabilir intra-nasal bir formülasyon geliştirmektedir.

Maryland Üniversitesi ve University of Wisconsin–Madison araştırmacılar için soğuk algınlığı neden tüm bilinen virüs suşları genom eşleştirdikten.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp