Şeker Hastalığı Çeşitleri

Şeker hastalığı çeşitleri,şeker(diabet) hastalığının çeşitleri(türleri) hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Şeker hastalığı çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Şekerin iki temel tipi mevcuttur:

Tip 1 ve Tip 2

Tip 1 Şekerli kişiler genellikle insülin üretmemektedirler. Dışarıdan insülin kullanmak zorundadırlar. Başka türlü yaşamaları imkansızdır. Tip 1 şeker, bazen, insüline bağımlı, genetik olarak yönlendirilmiş veya erken başlangıçlı şeker olarak adlandırılır. Tip 1 şekerli hastalar genellikle insülini hiç üretmemektedirler.

Tip 1 Şeker herhangi bir yaşta da çıkabilir, fakat genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde oluşur. Hasta kişiler, kanlarındaki glukoz seviyesini kontrol etmek için her gün insülin enjeksiyonu yapmak zorundadırlar. Eğer Tip 1 şekerli kişiler insülin bulamazlarsa şeker komasına girerler.

Uluslararası şeker Federasyonu, dünyada en az 17 milyon kişide Tip 1 şeker olduğunu tespit etmiştir.

Tip 2 Şekerli kişilerde, insülin üretimi azdır veya onu yeterince kullanamamaktadırlar. Genellikle insülin enjeksiyonu gereksinimleri yoktur. Yalnızca diyet veya oral tabletler (ağızdan alınan ilaçlar) ile tedavi olabilirler. Tip 2 şeker, insüline bağımlı olmayan şeker veya geç başlangıçlı şeker olarak da adlandırılır. Tip 2 şekerli kişilerin genellikle insülin gereksinimleri yoktur. Genellikle, diyetlerini kontrol ederek, düzenli egzersiz yaparak, ağızdan ilaç ve bazen de insülin alarak kanlarındaki glukozu kontrol edebilirler.

Tip 2 Şeker, 45 yaşından büyük şişman kişilerde en yaygındır. Bununla birlikte, artan obezitenin bir sonucu olarak, çocuklarda ve genç erişkinlerde de yaygın hale gelmektedir. Tip 2 şeker en yaygın şeker tipidir, tüm şekerlilerin %90-95‘ini oluştururlar.

Eğer tip 2 şekerli kişilerde tanı erken konmaz ve tedavi edilmez ise, ölüme bile yol açabilen ciddi komplikasyonlar gelişebilir.Tüm dünyada milyonlarca kişi hastalığını bile bilmeden veya yeterli tıbbi bakıma ulaşmadan Tip 2 şekerli olarak yaşamaktadırlar.

Uluslararası şeker Federasyonu, dünyada en az 170 milyon kişide Tip 2 şekerli olduğunu tahmin etmektedir.

Diğer Şeker Tipleri

Bir diğer şeker tipi, bazen gebe kadınlarda oluşan, geçici bir şeker formudur. “Gestasyonel şeker” olarak adlandırılmaktadır. Hamilelik tamamlandığında genellikle kaybolmaktadır. Bu tip şekeri olan kadınlar, daha sonraki zamanlarda, yüksek oranda, Tip 2 şeker geliştirme riskine sahiptirler (%15).

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp