Şeker Hastaları İçin Ayakkabı

Şeker hastaları için ayakkabı,şeker(diabet) hastaları için özel üretilen terapetik(Therapeuric) ayakkabılar hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Şeker hastaları için üretilen bu özel ayakkabılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanız yeterli olacaktır.

Günlük kullandığımız kötü bir ayakkabı ayaklarımızda bir dizi sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Örneğin kemik deformiteleri, nasırlar, çeşitli yaralar, mafsal bozuklukları, mantarlar… Öte yandan ayakkabı ayağımızdaki sorunun tedavisinin bir parçası olabilir.Örneğin taban yüksekliği veya taban düzlüğü, içe basma, dışa basma gibi. İşte bu tür ayakkabılar "ortopedik" olarak bilinen ayakkabılardır.

Ancak "ortopedik" adı altında piyasada raftan satışa sunulan ayakkabılar, ayak anatomisi kişiden kişiye değiştiği için tıbben ortopedik olmaktan uzaktır. Ayağın anatomik yapısına göre özel olarak yapılan ayakkabı ortopediktir. Aynı şekilde son günlerde diabetik ayak bozukluğunu önleme amacıyla piyasaya sunulan ayakkabıların bazıları diabetik ayak ortopedisi normlarına uygun değildir.

Terapetik Ayakkabı


Bütün bunların bilincinde özellikle hasta-tüketiciye hizmet vermenin sorumluluğunu taşıyan Artı Medikal Ortopedi milyonlarca insanın ihtiyacı olan Terapetik (Tıpta Therapeutic diye geçer) ayakkabıyı üretti. Terapetik ayakkabılar yalnızca ayağında sorun yaşayanlar için değil aynı zamanda ayak sağlığını düşünen herkes için uygundur. Terapetik ayakkabı yapımında tıp otoriteleri, akademisyenler ve bunlara ait kuruluşların belirlediği uluslararası normlar esas alınmıştır. Medikal ayakkabılar çoğu zaman şık olmadıkları için tüketici tarafından talep edilmemektedir. Bunun bilinci ile ayakkabımızı stilize ederek estetik olarak kabul görür hale getirdik.

Terapetik kelimesi terapi sözcüğünden türetilmiştir. Terapi, mental veya fiziksel bir hastalığın ilaç kullanmadan ve operasyon uygulanmadan önlenmesi veya tedavisi anlamına gelir. Buradan anlaşılacağı üzere Terapetik ayakkabı, diabetik ayak başta olmak üzere çeşitli ayak sorunlarının tedavisinde bazı semptomların azaltılması, bazılarının rehabilitasyonu, birçok ayak sorununun da ortaya çıkmasını önlemek için kullanılır.

Diabetik ayağı dış etkenlerden korur, kemik deformitelerinin gelişimini durdurur ve ayak ağrılarını azaltır. Terapetik ayakkabı ortopedi teknisyenlerinin üzerinde yapacakları bazı değişikliklerle (örneğin iç tabanın değişikliği, dış tabana ilaveler gibi) taban çökmesi ve taban yüksekliği, ayak kısalığı gibi sorunların giderilmesinde de kullanılır. Ayak şişmelerinde esneyebilen yapısı sayesinde parmakların sıkışmasını önler, nasır oluşumunu ortadan kaldırır. Şok emici iç ve dış tabanı sayesinde ayak ağrılarını azaltır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp