Safra Kesesinde Çamur Belirtileri

Safra Kesesinde Çamur Belirtileri :

Safra karaciğerin altında ve takriben 4 cm büyüklüğünde ve armut şeklindedir. Safra kesesi karaciğer tarafından üretilen safra sıvısının depolanması işlevini görürür. Safra keseside her organ gibi iltihaplanabilir.

Safra iltihaplanmasının % 90′ı genellikle safra yollarının safra taşı ile tıkanması nedeniyle olur. Safranın yığılaması ve safra taşı kramplı ağrılarına (kolik) sebep olur. Salmonel kolera parazitlar verem ve koronar zafiyeti gibi rahatsızlıklarda taşsız safra kesesi iltihaplarına sebep olur.

Kolesistitin belirtileri:

Safra kesesi iltihabının en önemli belirtisi karnın sağ tarafında ateşli ağrılar görülmesidir. Ağrılar önden göğüs ve sırttan sağ kürek kemiğinin altına kadar yayılabilir. Kolesistit genellikle safra taşı nedeniyle olduğundan ağır ve yağlı yemeklerden sonra kramplı ağrılar (kolik) görülür.

Ağrılar dalga dalga gelir ve kişide kusma ve bulantıya sebep olur. Safranın olduğu noktaya dokununca ağrı verir. Ayrıca deride sarılık (İkterus) iştahsızlık ve yüksek ateş görülebilir. Hastalık yavaş yavaş ortaya çıkar ve 4 - 7 gün sürer ve bazen bu haftalarca devam edebilir.

Safra kesesi iltihabını teşhis:

Safra kesesi iltihabı labor analizleri klinik muayeneleri vede doktorun elle yapacağı muayeneler sonucu hastalık hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Rahatsızlık genelikle bulantı kusma karnın sağında kramplı ve sancılı ağrılarla kendini belli eder. Hastalığın ilerlemesi halinde safra yoğunluğunun artması ve feçesin (dışkı ) renksizleşmesi ve kandaki bilirubin oranının artması nedeni ile deride sararma (ikterus) görülür. Derideki sarılıktan önce gözün ak tabakasında sararma görülür. Klinikte yapılacak ultrasonla rahatsızlık ve röntgen tahliliylede taş olup olmadığı anlaşılır.

Kolesistitin Tedavisi:

Safra kesesinin amaliyatla alınması halinde hayati tehlike olmaz. Muayene eden doktor ultrasonla amaliyatın gerekli olup olmamadığına karar verir. Günümüzde amaliyatlar artık karın açılarak değil labaroskopi ile amaliyat yapılır. Labaroskopi ucunda kamara olan boru şeklinde bir alettir ve bununla amaliyat yapılır. Aslında Alternatif tıp?a göre amaliyata gerek yoktur.

b-) Safra kesesi taşı kolelitiazis cholethiasis:

Safra kesesi taşı veya kısaca safra taşı safra sıvısının sertleşmesi ile oluşur. Safra kesesine karaciğerden gelen safranın ince bağırsağa akışını sağlayan safra yolu vardır. Safra safra kesesinde yoğunlaşır ve zamanla burada taşlar olur. Safra taşı safra kesesinin çıkışını tıkayınca iltihaplanmalara sebep olur. Avrup ve ABD?de insanların % 15?inde safra kesesi taşı görülür. Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha çok safra taşı görülür. Safra kesesi taşı olanların % 80'inde bu taşlar herhangi bir rahatsızlığa sebep olamzlar.

Safra taşının sebepleri:

Safra sıvısının zamanla sıkışması ile safra kesesi taşı oluşur. Safra talşlarının % 80?i kolersteroldan oluştuğu için bunlara kolesterol taşı denir. Safra kesesi taşlarının % 20?side bilirubinden oluşur ve bu nedenle bunlarada pigemet taşları denir. Safra sıvısı içindeki kolesterol ve safra tuzu oranındaki anaormalikler nedeniyle kolesterol taşları oluşur. Nadirende enzim anaormalikleride safra taşına sebep olur.

Safra kesesi taşının oluşmasının ana sebepleri:

1-) Şişmanlık kilolu insanlarda aşırı safra dışarı atılır ve bu nedenle aşırı miktardada safra üretilir ve safra taşı oluşur.

2-) Aşırı zayıflamada aşırı safra salğılaması demektir buda safra kesesi taşına sebep olur.

3-) Kadınlık hormonu ösrojen kolesterol dışarı (dışkıyla) atılmasını engeller ve safra taşına sebep olur.

4-) Yaşlanma ile birlikte safranın birleşimindeki kolesterol oranı artar ve safra tuzu oranı azalır böylece safra taşı oluşur.

5-) İnce bağırsak hastalığı nedeniyle safra tuzu absorbe olmaz ve böylece kolesterol oranı yükselir buda safra taşına neden olur.

6-) Sinirlilik stres ve hayal kırıklığı mevcut olan safra taşı problemini kramplı ağrılara (kolik) dönüşür.

7-) Kandaki alyuvarların azalması ve kansızlık gibi durumlar bilirubin oranının yükselmesine buda pigment taşlarına sebep olur.

Safra kesesi taşının belirtileri:

Safra kesesinden safra yoluna geçince bu dar kanaldan ince bağırsağa geçerken tıkanmaya sebep olursa bu çok ağır safra koliklerine (kramplı ağır ağrılar) sebep olur. Safra kolikleri 20 dakika ile 5 Saat arası sürebilir. Kramplı karın ağrısı (yukarı karın ağrısı ) yanında nadiren sırtta özeliklede kürek kemikleri arası veya sağ kürek kemiğinin altına kadar yayılır. Kolikle birlikte şişkinlik gegirme bulantı kusma öncelikle göz akında sonra deride sarılık vede sindirim anaormalikleri görülür. Safra taşı birçok kmplikasyonuda beraberinde getirir. Safra kanalındaki (yolundaki) tıkanma nedeniyle burada bakteri virüs mantarlar ve parazitler iltihaplanmaya sebep olur ve bu iltihab bütün sindirim sistemine yayılabilir. Safra taşları ince bağırsağa geçince ince bağırsakta düğümlenmeye sebep olabilir ve aynı şekilde karaciğer iltihabı abse ve siroza sebep olabilir. Safra taşı aynı zamanda pankreas çıkışını tıkamasında burada iltihalanma oluşur.

Safra taşının teşhisi:

Safra kesesi taşının olup olmadığı tipik rahatsızlıklardan kolyca analşılır ve ayrıca gerektiğinde aşağıdaki test ve muayeneler yapılır.

1-) Ultrasonla muayene ile taşların varlığı tesbitedilir. Bu yönteme sonografi?de denir ve 2 mm?den büyük taşlar tesbitedilir.

2-) Karaciğerin protein değerleri ve bilirubin oranı kan testi ile anaşılır ve böylece safra taşı olup olmadığı anlşılır.

3-) Bazen ultrasonla (sonografi) muayene yeterli olmayabilir böyle bir durumda röntgen çektirmek daha sağlıklıdır.

4-) Komputertomografi ile safra kesesi taşı ve iltihabı kesin olarak teşhisedilir.


Yorumlar

 • Sel** Tan****
  4 yıl önce
  Merhabalar safra kesesinde çamur var dediler çok ağrı şişkinlik yanma var konuyla alakalı ne önerirsiniz ameliyat olmak istemiyum
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Safra kesesinde taş oluşumunun birkaç sebebi vardır: safra içeriğinin yoğunlaşması ve bu yoğunluğun çökelmesi, safra kesesi ve etrafının iltihapları, bazı kan hastalıkları(sferositoz gibi) ve safra akımının yavaşlamasına sebep olan tıkanıklıklar gibi.Bu set vücuttan dışkı yoluyla atılımını sağlar. Tedavi yolu için linke tıklayınız. Geçmiş olsun. bilgi hattı: 0224 2 3 4 5 6 7 8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp