Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Yaşlandıkça kırışmayı bekleyebilirsiniz. Hiç saçlarınızın döküldüğünü hayal ettiniz mi? Korkutucu, Amerikan Saç Dökülmesi Konseyi’ne göre saç dökülme sorunu kadınları 30’lu yaşlarında, çoğu zaman da menopozdan sonra etkilemeye başlıyor. Bazen ergenlik döneminde başladığı bile görülebiliyor. Saç dökülmenizin normal olup olmadığını anlamak için vereceğimiz bilgilerden yararlanın ve onunla mücadele etmek için ne yapmanız gerektiğini bulun.

Bir günde dökülen saç telinin ne kadarı çok fazladır? Babanız kel ise, siz de kel olacak mısınız? Saçlarınız azaldıysa nasıl sıklaştıracaksınız? Dermatoloji Uzmanı Doris J. Day, köklerinden dökülen saçlar için endilenmenizi öneriyor.

Kadınlarda ‘kellik’ nadiren gözleniyor, saç dökülmesinin önemli işaretlerini gözlemlenebiliyor. Gerçekte saç dökülmesi erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da oluyor. Amerikan Dermatoloji Akademisine göre ABD’de 30 milyon kadın çoğunlukla kalıtsal saç dökülmesi sorunu yaşıyor.

Hormonal değişiklikler, gebelik ve aşırı stres de saçların azalmasına neden oluyor. Çoğu zaman bu sorun huzursuzluk verici ve tedavisi zor bir sorun olabilir.

Ailesel saç dökülmesi (erkektipi,genetik,AGA):

Erkeklerde meydana gelen saç dökülmesi nedenleri arasında % 95 gibi ciddi bir oran ailesel (genetik) olarak meydana gelmektedir. Diğer nedenleri (guatr gibi hormonal hastalıklar,ilaç kullanımı,travmalar,traksiyonel) ancak geriye kalan % 5 lik kısmı oluşturur. Saç kaybı 40 yaşında bir erkekte % 50-60 oranında görülürken 60 yaşında bu oran % 100 e yaklaşmaktadır. Saç dökülmesi miktarı kişiye göre çok değişmekle birlikte cildin kırışması gibi yeterince yaşayan her insanın başına gelecektir.

Saç Dökülmesi 20’li yaşlarda başlar
Bu dökülme tipi erkek tipi saç dökülmesi olarak ta adlandırılır ancak bayanlarda görülen saç dökülmelerininde % 50 lik kısmını bu oluşturur.
Erkek tip dökülmeler genellikle erkeklik hormonlarının en yüksek olduğu 20 li yaşlarda başlar ve 30 lu yaşlara kadar yoğun bir şekilde devam edebilir.
Bilimsel olarak nedeni kesin olarak izah edilebilmiş tek dökülme şekli budur,sebebi net olarak tarif edilebildiği için tedavide başarı yüzdesi çok yüksektir. Doğru tedaviyle % 94 tamama yakın durdurulabilir.

DHT Saç Dökülmesine Etkisi
Belirlenmiş tek neden DHT dir, testosteron hormonundan oluşturulur. Oluşan bu hormon duyarlı bölgeler olan tepe ve ön kısımdaki köklerde tahribat yapar ve kökü zamanla zayıflatarak öldürür.Genetik dökülme birden olmaz saçlarda kalite kaybıyla başlar saç telleri incelir,cansızlaşır,uzama yavaşlar daha da cılızlaşarak kalıcı olarak dökülür bu sürece minyatürizasyon denir.Tedavi edilmezse minyatürizasyon tamamen kelleşme ile sonuçlanır.Tam kelleşme olduğunda kıl kökleri ölmüş (fibrozis) olarak kabul edilirki bu seviyeden sonra ilaç tedavisi etkisiz kalır.Bu sebeple yüksek başarı için olabildiğince erken dönemde tedaviye başlanmalıdır.

Genetik Saç Dökülmesi

Dünyada bu amaçla üretilmiş üç bilimsel madde ve bir bitkisel madde vardır.
Bilimsel maddeler
  • Procapil
  • Finasterid
  • Minoxidil
Bitkilerden bir tek saw palmetto özütünün etkinliği kanıtlanmıştır.

Finasterid direk köke zarar veren DHT oluşumunu engeller ve tedavide oldukça başarılıdır,finateridin en önemli sorunu hormon ilacı olduğu için erkeklerde cinsellikle ilgili sorunlara neden olur.Aslında prostat ilacıdır.
Minoxidil kökü uyararak kalite artışı sağlar etkili bir üründür ancak DHT yi hiç etkilemediği için zamanla etkisi azalır ve dökülme eski haline gelir.İlk olarak hipertansiyon tedavisi için üretilmiştir.
Procapil saç dökülmesine özel geliştirilmiş bir üründür,kökte oluşan DHT yi bölgesel olarak engeller ve kökü uyararak kalite artışı sağlar,bölgesel olarak etkili olduğu için cinsellik üzerinde hiçbir yan etki yapmaz.Bunlar içerisinde en etkili olan ve bu etkisini kullanıldığı sürece devam ettirebilen procapildir.

Saç Dökülmesi İçin İlaç Kullanımı
Bölgesel olarak sprey kullanılırken içinde saw palmetto gibi DHT engelleyici, keratin, L-sistin, biotin, pantotenik asit, folik asit, ginkgo biloba gibi saç ta kalite artışı sağlayan maddeler ve çinko, manezyum gibi elementler içeren tablet kullanımı alınacak olumlu cevabın çok daha yüksek olmasını sağlar.

Kadın tipi saç dökülmesi
Kadınlarda görülen dökülmenin yarısı genetiktir. Ancak yarısı da bu tür yani telogen effluviumdur. Kadın tipi Saç dökülmesinin sebebi tam olarak aydınlatılabilmiş değildir!!!

Telogen effluvium (kadın tipi dökülmeler) nedenleri;
Kansızlık (anemi),biotin eksikliği,guatr gibi hormonal hastalıklar,menopoz,çeşitli ilaç kullanımı,stres,gebelik,doğum,emzirme gibi bir çok suçludan söz edilmektedir ama genellikle net bir sebep ortaya konamaz. Sebebi tanımlanamadığı için genel olarak geniş içerikli tedavi başlanır bölgesel olarak % 2 prokapil veya % 2 minoxidil kullanılır.Procapile ek olarak içeriğinde demir,çinko,keratin,sistin,biotin,pantotenik asit,folik asit,ginkgo biloba gibi ürünler içeren tabletler kullanılır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavi
Kadınlarda görülen erkek tipi dökülmede sebep DHT olduğu için erkeklerdeki gibi tedavi planlanabilir.
İleri yaş kadınlarda yani menopoza bağlı saç kalite kaybı ve dökülmelerde bölgesel ürün kullanmak yerine yukarda yazan maddeleri içeren tabletler tercih edilmelidir.

Dikkat edildiğinde şampuanlardan söz edilmemiştir çünkü şampuanların dökülme tedavisinde kullanılabileceği hakkında bir tek bilimsel çalışma yoktur sadece televizyon reklamlarında bundan söz edilmektedir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp