Prostatı Önleyen Yiyecekler

Prostatı önleyen yiyecekler sınıfında yer alan nar ve nar suyu bu hususta etkili olduğu kanıtlanmış ve tedavide kullanılabilir.Prostatı önleyen yiyecekler listesinde Nar suyu listenin başında geliyor.

"Prostat kanseri ya da prostat iltihaplanmaları; idrar problemlerine yol açarak sadece fiziksel yakınmalara neden olmaz, erkekleri psikolojik ve sosyal yönden de etkiler" diyen Prof.Halim Hattat yaşam stilinin prostat kanseri ile yakından ilişkili olduğunu belirtti.

Kanser riskini azaltan beslenme “Prostat kanseri riskini azaltmak için et, margarin, yağda kızartılmış gıdalar, yağlı süt ürünleri tüketimi azaltılmalı ve aşırı kalsiyum alımından kaçınılmalı” diyen Hattat şu açıklamaları yaptı: ”Prostatı önleyen yiyecek türlerinden sebzeler, likopen içeren besinler, deniz ürünleri, tahıllar, E vitamini kabuklu kuruyemişler, soya fasulyesi, tatlı patates ve avakado, yeşil çay, soya ve nar suyu tüketilmelidir.

Neden nar suyu?

Nar suyunun kalbe faydalı olduğu birçok araştırma ile gösterildi. İçindeki “tanin" ve “antosiyanidin" lerle yüksek bir antioksidan güce sahip olan nar suyu kan akımını olumlu yönde etkilediği, kötü kolesterol LDL seviyelerini azalttığı biliniyor. Nar suyunun çok bilinmeyen bir başka faydası da son dönemde konuşulmaya başlandı.Nar suyu prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmada yararlı gibi görünüyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalar umut vaat ediyor. Günde 1-2 bardak nar suyu içmeniz prostat kanseri riskine karşı çok yararlı.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp