Prezervatif (kondom)

Prezervatif (kondom) :

Prezervatif (Kondom, Kılıf) nedir?

İlk olarak İngiliz hekim "Dr. Condom" tarafından dönemin Kralı''nın 100''den fazla olan gayri meşru çocuklarını sınırlamak amacıyla tasarlanarak yapıldığı bildirilmektedir.

Günümüzde kondomlar "lateks" adı verilen bir maddeden üretilmektedir. Özellikle sperm öldürücü (spermisid) bir maddenin eklenmesiyle de usulüne uygun kullanıldığında etkinliği yüksek bir doğum kontrol yöntemidir.

Prezervatif (Kondom, Kılıf) nasıl gebelikten korunma sağlar?

Kondom, ejakülasyon (boşalma) esnasında spermlerin (erkek tohum hücrelerini) vajinaya dökülmesini, dolayısıyla rahim ve tüplere ulaşmasını engelleyerek gebelikten korunma sağlar..

Kondomun kullanımı özellik taşır. Eğer düzgün kullanılmazsa etkinliği azalır.

Piyasada prezervatiflerin ince dokulu, tırtıklı, kokulu, değişik renkli ve içinde lokal anestezik bulunduran geciktiricili tipleri mevcuttur.  

Kondom (prezervatif, kılıf) kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Kondom Her kondom tek kullanımlıktır. Her ilişki esnasında yeni bir kondom kullanılmalı ve çıkarıldıktan sonra penis başında az miktarda da olsa sperm bulunabileceğinden tekrar ilişkiye girilmemelidir.

Kondom Prezervatif seçerken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Özellikle spermisid (sperm öldürücü) içeren kondomlar tercih edilmelidir.

Ayrıca Anti HIV (Aidse karşı) prezervatifler de üretilmiştir.

Kondom Kondom her ilişkide takılmalıdır Yalnızca gebelik açısından riskli günlerde uygulandığında koruyuculuk oranı düşer. Bu yüzden kadın adet döneminin hangi döneminde bulunursa bulunsun mutlaka her ilişkide kullanılmalıdır.

Kondom Kondomu ilişkinin başından itibaren takmalısınız.
En sık yapılan hatalı uygulama cinsel ilişkiye kondomsuz başlanması ve hemen boşalma öncesi dönemde takılmasıdır. Bu durum istenmeyen gebeliklerin oluşmasına neden olabilir. Zira boşalmadan önce de erkekte uyarılma döneminde salgılanan sıvılarda sperm hücreleri bulunmaktadır.

Kondom Boşalma sonrası, penis normal boyutuna dönmeden prezervatif vajinadan çıkarılmalıdır; yoksa kondom vajinada kalabilir. Bu durumda dikkatli bir şekilde işaret ve orta parmakları vajinaya yavaşça sokup kondomu bulunduğu yerden çıkarılmalıdır.

Kondom Kadında ya da erkekte lateks veya kondomun içerdiği spermisitlere karşı alerji olması durumunda prezervatif kullanılmamalıdır.
 
Kondom Kondom kullanımının en büyük avantajı düzensiz cinsel yaşamı olan çiftler için en uygun korunma yöntemi olmasıdır. Ulaşılması kolaydır ve ucuzdur.

Kondom Kondom kullanımının önemli avantajları vardır: Gebelikten koruması dışında AIDS, Hepatit B, Hepatit C hastalık etkenlerin cinsel ilişki sırasında bulaşmasını engeller veya bulaşma riskini azaltır.

Kondom kullanımı HPV enfeksiyonunu önler mi?
Hayır.  Kesin olarak önlemez, ancak geçiş olasılığını bir miktar azaltabilir.  HPV enfeksiyonları cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmasına rağmen cildin cilde teması ile de geçebildiği için dikkatli olunmalıdır.  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ''dan koruma özelliği başka hiç bir aile planlaması yönteminde bu kadar etkin değildir.

Diğer taraftan Hepatit B ve AİDS çok uzun öpüşmeler sonucunda da geçebilmektedir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Kondom Kondom ilişki sırasında yırtılırsa gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık riski yüksektir.  Acil kontrasepsiyon uygulanması ve gerekirse enfeksiyondan korunmak için tedavi görülmesi amacıyla doktora başvurulması önerilir.

Kondom Prezervatif ile korunan çiftler, kayganlaştırıcı  (lubrikan) madde kullanmamalıdır. Kayganlaştırıcı maddeler yırtılma riskini arttırır.

Kondom  Bazı prezervatifler anal ilişki (anal sex) için uygun şekilde ve daha dayanıklı olarak üretilmiştir. Her kondom anal ilişki (anal sex) için uygun değildir; bu tür ilişkiler kadınlarda ve erkeklerde sağlık problemleri ortaya çıkartabilir.  

Kondom Son kullanma tarihi geçmiş veya paket açık kaldığı için zarar görmüş kondomlar kullanılmamalıdır. Unutmayın; usulüne prezervatif  uygun kullanımda gebelik olasılığı çok çok azdır.

Kondom İlişki sırasında prezervatifin vajina içinde kalması durumu:
Çok nadiren de olsa özellikle genç çiftlerde prezervatif ilişki sırasında kadının vajinası içinde kalıp çıkmayabilir. Elle çıkarmayı denediğinizde kondom gelmiyorsa bir jinekolog hekimden yardım istemekte çekinmemelisiniz. Bu durumda da Acil kontrasepsiyon uygulanması (acil korunma) bir kürtajın önüne geçebilir.

Cinsel ilişki sırasıda prezervatifin vajina içinde takılı kalmasını engellemek için:
 Prezervatifi sevişme başladıktan sonra "penis iyice sertleşince" takınız.
 "Ejekulasyon" yani erkekte boşalma sağlandıktan sonra vajina içindeki penis sertliğini kaybetmeden çekilmelidir.
 Ejekülasyon sonrası penis vajina içinden kontrollü bir şekilde ve yavaş yavaş çekilmelidir. Bu işlemi bir elinizle penisin en üst kısmını saran prezervatifin kıvrıntılı kısmını tutarak yapmalısınız.
 Penis vajenden çekilirken kadın partner bacaklarını yanlara doğru açmalı, içe doğru kapatmamalıdır. Bu şekilde kondomun içeride sıkışarak kalması engellenmiş olur.
 İçeride kalan ve elinizle çıkaramadığınız prezervatif için bir jinekologdan destek isteyiniz.

Prezervatif, lateks maddesinden üretilen, erkek cinsel organına takmaya uygun, içerisinde genellikle sperm hücresini öldürücü maddeler bulunan bir korunma aracıdır.Ejakülasyon (boşalma) esnasında spermin prezervatif içinde hapsolması ve kadın geni- tal sistemine ulaşımının engellenmesi sağlanır.Prezervatifin koruyuculuk oranı ön planda uygulama şekline, ikinci planda kalitesine bağlıdır.
 
• Her ilişki esnasında yeni bir prezervatif kullanılmalı ve orgazm sonrası çıkarıldıktan sonra penis başında az miktarda da olsa sperm bulunabileceğinden, penis kadının genital sisteminden uzak tutulmalıdır.
 
• Prezervatif yalnızca "tehlikeli" günlerde uygulandığında koruyuculuk oranı düşer. Bu yüzden kadın âdet döngüsünün hangi döneminde bulunursa bulunsan mutlaka her ilişkide kullanılmalıdır.
 
• En sık yapılan hatalı uygulamalardan biri de cinsel ilişkiye prezervatifsiz başlanması ve hemen orgazm öncesi dönemde takılmasıdır. Bu durum istenmeyen gebeliklerin oluşmasına neden olabilir. Zira boşalma olmasa bile erkekten salgılanan sıvılarda az miktarda da olsa sperm hücreleri bulunmaktadır.Kurallara uygun olarak kullanıldığında başarı oranı %70 civarındadır. Spermisit maddeler içeren prezervatiflerin koruyuculuk oranları daha yüksektir.
 
Uygulanması
Cinsel ilişkiye geçmeden hemen önce erkek cinsel organına uygun bir şekilde takılır. Her prezervatif tek kullanımlıktır.Kadında ya da erkekte lateks ve/veya prezervatifin içerdiği spermisit ajanlara karşı aşırı duyarlılık olması durumunda kullanılmamalıdır.
 
Avantajları ve Diğer Kullanım Alanları
Prezervatifin en büyük avantajı düzensiz cinsel yaşamı olan çiftler için en uygun korunma yöntemi olmasıdır.Prezervatiflere ulaşılması kolaydır ve ucuzdurlar.Gebelikten korumaları dışında AIDS, Hepatit B virüsü, Hepatit C virüsü ve genital siğil etkeni olan HPV dahil tüm mikrobiyolojik etkenlerin cinsel ilişkide çiftin birinden diğerine bulaşmasını engeller. Bu özellik diğer korunma yöntemlerinin hiçbirinde bulunmayan bir özelliktir.Yukarıda sayılan enfeksiyon hastalıklarının yalnızca genital temasla bulaşmadığı unutulmamalıdır (Hepatit B''''nin öpüşmeyle bulaşması, HPV''''nin prezervatifin kapamadığı bölgeye temasla bulaşması gibi).Ayrıca antisperm (sperme karşı) antikorlarının oluşmasını önleyebilir. Bu özellik kadında eşinin spermlerine karşı antikor oluşumuna bağlı gebe kalamama tedavisinde yararlı olabilir.
 
Dezavantajları ve Riskleri
Uzun süre prezervatif kullanan çiftlerde psikolojik cinsel işlev bozuklukları yaratabileceği söylenmesine karşın bu duruma ender rastlanır.ilişki esnasında prezervatifin yırtılma riski her zaman mevcuttur.
 
Uyarılar
Prezervatif seçimi çok önemlidir. Üzerinde üretim ve son kullanma tarihi bulunanlarla spermlslt İçerenler tercih edilmelidir.
 
Özel Durumlar Prezervatifin yırtılması
Uygun kullanımda çok ender görülür. Prezervatif yırtıldığında gebelik riski ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık etkenlerine maruz kalma riski, prezervatif kullanmamış olanlardaki kadar yüksektir. Acil korunma uygulanması ve gerekirse enfeksiyondan korunmak için tedavi görülmesi amacıyla doktora başvurulması önerilir.Prezervatif yırtılmasında doktor muayenesinin diğer bir önemi de yırtılma sonunda vajinada prezervatifin bir kısmının kalma riskidir. Fark edilmediğinde bu durum kadında şiddetli bir vajinit nedeni olabilir.
 
Penis çıkarken prezervatifin vajinada kalması
Bu durumda kadın ya da erkek dikkatli bir şekilde işaret ve ortaparmaklarını vajinaya yavaşça sokup prezervatifi bulunduğu yerden çıkarmalıdır.Prezervatif vajinada kaldığında prezervatif yırtılması bahsinde anlatılan risklerin tümü geçerlidir.
 
Gebelik oluşumu
Prezervatifin gebelikten korumada çok etkili bir yöntem olduğu söylenemez. Bu nedenle prezervatif kullanımıyla korunan çift, bir haftalık bir âdet gecikmesinden itibaren ve/ veya gebeliğe bağlı belirtiler oluştuğunda tanı amacıyla mutlaka en kısa zamanda gebelik testi yaptırmalı ya da en ideali doktoruna başvurmalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp