Peniste Akıntı

Erkeklerde akıntı veya erkekte peniste akıntı şikayeti genellikle cinsel ilişki ile geçen hastalıkları düşündürmektedir. Erkeklerde akıntı yapabilen enfeksiyonların belirtileri, erkeklerde penis akıntısının tanıları hakkında uzmanların hazırladığı detaylı bilgiler içeren makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Erkeklerde Akıntı, Peniste Akıntı Ve Klamidya

Erkeklerde akıntı veya erkekte peniste akıntı şikayeti genellikle cinsel ilişki ile geçen hastalıkları düşündürmektedir.Gonore yani bel soğukluğu erkekte akıntı şikayetinin en sık sebeplerinden biridir. Klamidya enfeksiyonu da erkekte üretrit sorununa yol açar ve peniste akıntı şikayetine neden olmaktadır.
Erkeklerde nonspesifik uretrit veya nongonokoksik uretrit adı penis enfeksiyonuna veya ağrılı ve şişmiş testislere (epididimit sorunu) yol açabilir. Klamidya bakterisi ile erkek temas ettikten yaklaşık 7-21 gün içinde genellikle belirtiler başlar.
Ancak klamidya enfeksiyonu pek çok kişi de belirti vermediği için çoğu zaman nereden alındığı belli olmaz. Hastalık bulaştıktan sonra tedavi tam anlamıyla tamamlanıncaya dek bulaştırıcılık sürmektedir. Belirtileri bel soğukluğu belirtilerine çok benzediği için sıklıkla gonore (bel soğukluğu) ile karıştırılır. Ancak bel soğukluğu tedavisine rağmen belirtiler de azalma olmuyorsa klamidyoz düşünülür.
Erkeklerde akıntı yapabilen klamidya enfeksiyonunun belirtileri:

Ağrılı idrar yapma , dizüri
İdrar yaparken yanma hissi
Penisten akıntı gelmesi
İdrar yolunun penise açıldığı yerde kızarma ve şişlik.
Bazı erkeklerde hiç belirti vermeyebilir.
Tanı penisten gelen akıntının bir laboratuvarda mikroskobik incelemesi veya kültür yapılması ile konulmaktadır. Antibiyotik tedavisi ile sonuç kısa sürede alınır ve erkekte üretrit nedeni de olan klamidya enfeksiyonu tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavideki temel prensip cinsel eşlerin her ikisinin de birlikte tedavi edilmesidir.
Tedavi edilmediği takdirde erkekte sperm yollarında iltihap ve tıkanma oluşturarak kısırlığa neden olabilir. Bu enfeksiyondan korunmak için en iyi yol cinsel ilişkide prezervatif kullanılması ve tek eşli bir cinsel yaşamdır. HPV virüsü erkeklerde akıntı, peniste akıntı gibi bir şikayete sebep olmaz ve bu şekilde bir bulgu vermez.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp