Padişah Kuvvet Macunu

Padişah Kuvvet Macunu,Osmanlı İmparatorluğu zamanında padişahların en çok tercih ettiği afrodizyak olan padişah macunu hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.Padilah kuvvet macunu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemize mutlaka göz atmalısınız.

Günümüzde iktidarsızlığın çok çeşitli nedenleri olabilir. Uzmanlar, duygusal stresin, bazı ilaçların, aşırı alkol tüketiminin ve sigaranın iktidarsızlığa veya cinsel soğukluğa neden olabileceğini belirtmektedir. Ebter (kısır) tohumlardan elde edilen ürünler de benzer sonuçlara neden olabilmektedir. Erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda cinsel soğukluğa karşı uzun yıllardan beri keçiboynuzu (harnup) ve havuç kürlerini önerilmektedir.

Keçiboynuzu, hem iktidarsızlığa karşı hem de sperm sayısını yükseltmekte şaşırtıcı derecede etkilidir. Fitoterapi (bitkisel tedavi) ile ilgili farklı kitapları incelediğinizde iktidarsızlığa karşı maydanoz, hint yer elması, zencefil, çemenotu, anason ve rezenen sıkça önerilir.

Osmanlı padişahlarına için yapılan kuvvet macunlarının içeriğinde ağırlıklı olarak kök zencefil, karanfil, kereviz tohumu, kebabe ve karabiber bulunurdu.

Havuç Kürü;

Taze sıkılmış havuç suyunu 15-20 gün boyunca günde bir bardak içenler, cinsel güçlerindeki performans artışını (afrodizyak etki) hissedebilirler.

Kereviz-Maydanoz Kürü;

Osmanlı da macunlara mutlaka kereviz tohumu katılırdı. Fakat kerevizde cinsel gücü artırıcı etken maddeler yeterli miktarda ve oranda değildir.Kereviz, etken maddeleri fonksiyonel kılacak yardımcı maddeleri de içermez. Yaptığım araştırmalara göre, kerevizi etkili kılabilecek maddeler taze maydanozda bulunmaktadır.Tek başına yetersiz kalan kerevizin, maydanozun desteğine ihtiyaç vardır. Kereviz-maydanoz kürü, erkeklerin sertleşme problemine karşı çok daha etkili olmaktadır.

150-200 gram kerevizin sadece yumrularını, yaklaşık 2.5 su bardağı (300-350 ml) kaynayan klorsuz suya ekleyin. Ağzı kapalı tencerede beş dakika kaynatın.Daha sonra üzerine 15-16 adet taze maydanozu gövde saplarıyla beraber ilave edin ve karıştırın. Üç dakika daha ağzı kapalı olarak kısık ateşte kaynatmaya devam edin.Toplam sekiz dakika tamamlandıktan sonra ocaktan indirip, ılınmasını bekleyin ve süzün. Kahvaltıdan bir saat sonra ve öğle yemeğinden yarım saat önce bir su bardağı için.Kalanı buzdolabında koruma altına alın.

Keçiboynuzu kürü:

Kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suya 6-7 adet keçiboynuzunu küçük küçük kırarak atın. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika kaynatın.Daha sonra ocağın altını kapatın ve 20 dakika dinlendirin. Kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkartın. Soğuduktan sonra yarısını sabah aç karnına, yarısını akşam yatmadan önce için.

Bu uygulamaya bir hafta boyunca her gün devam edin. Birinci haftadan sonra üç ay boyunca her gün akşam yatağa giderken bir su bardağı için. Sonraki aylarda zaman zaman uygulayın.Tarihi Mısır Çarşısı aracılığı ile Osmanlı saraylarından günümüze ulaşan bir afrodizyak var: Padişah Macunu.

Bu macun tarihi Hamurabi Timur Atilla ve İbni Sina'lara kadar uzanan ve araştırmacılara göre insanlık tarihi kadar eski bir cinsel uyarıcıdır. Eskiler bu afrodizyağa Padişah Macunu yerine Kuvvet Macunu diyordu. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devletlerine hükmetmiş yüzlerce kadından oluşan haremlere sahip büyük imparatorlarının kudret aldığı padişah macunlarından üçünün formülü.....

Sultan Deli İbrahim'in formülü

Herbirinden 5'er dirhem (1 dirhem yaklaşık 32 gram) olmak üzere:


Çörek otu zencefil tarçın cevz büva karanfil mastika darülfülfül kara sakız ud hindi kebabekereviz tohumu ısırgan tohumu havuç tohumu udl kahr şalgam tohumu.

* 10'ar dirhem: anason kişniş tohumuu turp tohumu sinameki uzerlik tohumu tere tohumu günlük.
* 6 dirhem acı badem.
* 5 çekirdek misk.

Tüm bunlar havanda havanda iyice dövülür un haline getirilir 3 misli bal ile karıştırılır. Sabah-akşam birer fındık büyüklüğünde yenilir.

Sultan 2. Mahmut'un formülü

5'er dirhem menekşe kurusu tarçın arap zamkı safran mastika sakızı meyan kökü balı.Bunların hepsi bir havanda iyice dövülür macun kıvamına gelinceye kadar gülsuyu ile karıştırılır ve 1 hafta bekletildikten sonra hazır hale gelir.Sultan 2. Mahmut gerektiği zaman aç karnına bir nohut kadar bu macundan yer ve kuvvetini bulurdu.

Lokman Hekim'in formülü

30 gram uzerklik tohumu 30 gram kişniş 15 gram havuç tohumu 30 gram turp tohumu 20 gram kereviz tohumu 20 gram şalgam tohumu 35 gram tere tohumu 30 gram sinameki 80 gram anason35 gram günlük 20 gram acıbadem 20 gram zencefil 20 gram çörekotu 20 gram tarçın 20 gram karanfil 20 gram kara sakız.Bunların hepsi bir havanda iyice dövülür un haline getirilir. Bir buçuk kilo bal ile iyice karıştırılır. Sabah ve akşam birer çay kaşığı yenilir.Macunu yedikten sonra bir saat su içmek kesinlikle yok. Ya içerseniz? Etkisini yitirmiyor ama siz tuvaletten çıkamayacağınız için bu etkiyi deneme şansınız da olmuyor!

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp