Ödem Söktürücü Bitkiler

Ödem Söktürücü Bitkiler :

Vücuttan ödemi atmak için bitki çayları destek tedavisi olarak verilir. Burada amaç, kişiye biraz daha fazla su içirtmektir. Bilinenin aksine, fazla su içmek, vücutta ödem yapmak yerine ödemi çözmeye yarar. Oda sıcaklığında ya da sıcağa yakın sıvıları tüketmek gerekir.

Bitki çaylarının içindeki maddeler, fazla idrara çıkartıcı etkiye sahiptir. Ama bunların dozu kesinlikle doktor tarafından ayarlanmalı ve takip edilmelidir. Çünkü vücudunuzdan sıvıyla birlikte bazı önemli iyonları ve materyalleri de kaybedebilirsiniz. Ödem sökme programının çok dikkatli yapılması gerekir.

Hangi besinler ödem söktürür?

Lifli gıdalar, özellikle karın çevresinde şişkinlik olan hastaların, ödem gibi algıladıkları şikayeti geriletir. Yani lifli gıdalar, bağırsak hareketlerini artırır ve vücuttaki şişkinliğin atılmasını sağlar. Ödem ise farklı bir şikayettir.

Ödemi atmak için rafine olmayan, yani işlenmemiş gıdaları belli bir ritimde vücuda almak gerekir. Yeşili fazla olan gıdalar, taze meyveler, meyve suları vücudunuzdan ödemi atmak için kullanacağınız ilk gıdalardır.

Maydanoz ödem söktürür mü?

Mısır püskülü, kiraz sapı gibi birçok öneriden son zamanlarda sıklıkla söz ediliyor. Fakat bunların vücuda alınma oranları son derece önemlidir. Bunlar arasında tıbbi dayanağı olan ve gerçekten vücudunuzdan sıvı fazlalığını atan tek gıda, maydanozdur. Sabahları yiyeceğiniz yarım kase kadar taze maydanoz (maydanoz suyu değil) vücudunuzdaki ödemi azaltmaya yarayacaktır.

Tuzu ve alkolü azaltın!

Yiyecek ve içeceklerle ödem bağdaştırıldığı zaman, birinci sıraya alkol, ikinci sıraya kesinlikle tuz oturur. Özellikle 30lu yaşlardan sonra tuz, direkt olarak suyu damar içinde tutarak hem hipertansiyona hem de damar dışına sıvı kaçışına, yani ödeme neden olur.

Tuz kısıtlaması, ödemin ilk tedavilerinden biridir. İyotu yüksek olan, fakat sodyumu düşürülmüş diyet tuzlar tercih edilmelidir. Bunlarda sodyum oranı düşürüldüğü için, su tutma özellikleri de azaltılmıştır. Özellikle yüksek tansiyon hastaları ve ödem şikayeti olanların buna dikkat etmeleri gerekir.

Aslında meyve ve sebzelerden yeterli miktarda tuz alıyoruz. Yemekleri tatlandırmak için tuz kullanmak yerine, yemeği renklendirmek için kullandığınız salçanın tuzuyla yetinmelisiniz.

Ödem söktürücüler zayıflatır mı?

Ödem söktürücülerin zayıflattığına dair inanış tamamen yanlıştır. Saunaya girdiğinizde de 300-400cc kadar sıvı kaybedebilirsiniz, ama içtiğiniz üç bardak suyla tekrar geri alırsınız. Ödem söktürücülerin de uzun dönemde sizi incelttiğine inanmak son derece yanlıştır. Bu konuda bilinenin aksine, asıl zayıflama, yağ doku kaybı ile gerçekleşir. Yağ doku kaybı ile birlikte elbette vücuttaki fazla sıvı da atılacaktır.

Özellikle kadınlar arasında ödem söktürücüler ile daha zayıf görünmeye ilgi vardır. Ancak, bu son derece yanlıştır. Çünkü vücudunuzdaki sıvıyı atarken, eğer bunu dikkatsizce yaparsanız, faydalı iyon ve gerekli malzemeleri de atarsınız. Bu, sağlığınızla oynamak demektir. Vücudunuzdaki sıvıyı düzenli bir şekilde yağ ile birlikte atarsanız, iyi sonuç alırsınız.

Ödem selülit yapar mı?

Selülitiniz varsa, hem su dolaşımınız, hem de yağ dokunuz bozulmuş demektir. Dolayısıyla selülitin tedavisinde ilk aşamada yapılması gereken, ödemin giderilmesidir. Selüliti normal yağ doku olarak algılamamak gerekir.

Selülit, hem o bölgedeki sıvı dolaşımının hem de yağ dokunun bozulduğu, kronik ve çözümü çok kolay olmayan, çoğu insanın şikayet ettiği konuların başında gelir.

Hamilelik döneminde oluşan ödemler için neler yapılabilir?

Hamilelik döneminde ödem, anne adaylarının birincil şikayetidir. Hem hormonların değişmesi hem de cilt elastikiyetinin artması (karın çapının 9 aylık sürede 4-5 katına çıkabilmesi için elastikiyet gerekir) ödeme neden olur.

Hamilelik döneminde ödem gidermek için herhangi bir ilaç ya da takviye almamak gerekir. Doğal yollarla ödemi gidermek, günlük yürüyüşler yapmak, maydanoz gibi faydalı gıdaları tüketmek gerekir.

Hamilelik döneminde rafine gıdaların az tüketilmesi; yani yağ, un, şeker içeriği yüksek gıdaların azaltılması; bunlar yerine doğal, organik gıdalar seçilmesi; taze meyve ve sebzenin bol tüketilmesi; ritmik beslenme denilen, öğünlere bölerek beslenme yapılması, düzenli olarak her gün 35-40 dakikalık yürüyüşler yapılması, ödem şikayetini en aza indirmeyi sağlar.

Ödem azaltmak için yapılması gerekenler

Bol su içmek

Oda sıcaklığında veya daha sıcak bitki çayı içmek

İşlenmemiş gıdalardan yemek (yeşil sebzeler, taze meyveler, meyve suları gibi)

Sabahları yarım kase taze maydanoz (maydanoz suyu değil) yemek

Tuzsuz yemek (1 gr tuz 200 ml su tutuyor)

Hazır soslar, yapay tatlandırıcılar, alkollü içecekler, bol kafeinli içecekleri azaltmak

Vücuttaki Fazla Ödem ve Şişkinlikten Kurtulmak İçin

Kahvaltıda Probiyotik yoğurt, iki dilim taze veya konserve ananas yiyin.

Ananas, ister meyve olarak isterseniz de ananas suyu olarak tüketilebilinir.

Ananas gibi nar ve kivi de vücudunuzdan ödem atmanıza yardımcı olabilir.

Ara öğünlerde nar ve kivi yiyebilirsiniz.

Günde iki-üç litre kadar sıvı almaya gayret edin. Bol miktarda su tüketin.

Bitki çayları da faydalıdır. Özellikle tarçın ve karanfille yapılmış çayları içebilirsiniz.

Spa merkezlerindeki bulunan ödem atıcı cihazları da kullananbilirsiniz.

Sauna, buhar odaları ve ılık duşlar da vücudunuzdan ödem atmanıza yardımcı olabilir.

Tuz tüketimini asgariye indirin.

Aşırı karbonhidrat alımından uzak durun.

Yeşil yapraklı sebzelere yönelin.

Ödem için Maydanoz ve kiraz sapını kaynatıp suyunu içebilirsiniz.

Meyankökü içeren yiyecekler, alkol, kola ve tatlı yiyecekler vücutta ödeme neden olabilirler. Bunlardan uzak durmaya gayret gösterin.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp