Nikotin Bandı Kullanımı

Nikotin Bandı Kullanımı : Çağımızın en büyük sorunlarından birisi sigaradır. Sigarayı milyonlarca kişi kullanmakta ve Dünya‘da her yıl milyonlarca kişi sigaranın yol açtığı hastalıklardan ölmektedir. Sigara kullananların büyük bir çoğunluğu ise sigarayı bırakmak istemesine rağmen bir türlü sigarayı bırakamamaktadır.

Sigarayı bırakmak isteyenler için en önemli unsur inanmaktır. Sigarayı bırakacağına kişi inandıktan sonra bazı yardımcı yöntemler ile bu daha da kolaylaşmaktadır. Nikotin bantlarıda sigarayı bırakmada yardımcı bir unsurdur.

Nikotin bantları: Sigara içiminin bırakılmasından sonra nikotin yerine koyma tedavisi uygulaması, bağımlılık gelişmiş olanlarda görülen nikotin yoksunluğu belirtilerini azaltır ve sigaranın bırakılmasını, doza bağımlı olmak üzere büyük ölçüde kolaylaştınr. Nikotin yerine koyma tedavisinde nikotin sakızları, nikotin bantları, nikotin spreyleri kullanılmaktadır.

Nikotin bantları sayesinde, farkına varmadan kişinin kanına nikotin karışmaktadır. Bant dört tabakadan oluşmaktadır. En altta koruyucu plastik tabaka, sonradan nikotinin emdirildiği bir kat, onun üzerinde ilacın düzgün akmasını sağlayan delikli koruyucu plaka, en üstte de yapışkan kat vardır.

Bantlara cildi nemlendirip gözenekleri açan bir madde konulur. Böylece nikotin çok daha kolay, hızlı ve kontrollü şekilde deriye salınır. Cilt nikotini emer ve böylelikle nikotin az az kana karışır.

Kana karışma hızı bandın vücutta nereye yapıştırıldığına göre değişir. Vücudun her yeri,aynı hızla banttaki nikotini emer. Bandın yapıştırılacağı derinin tüysüz olması da etkisini artırır.

Vakaların yüzde 50‘sinde görülebilen hafif yerel deri reaksiyonları, bandın her defasında deride başka bir bölgeye uygulanmasıyla ve farklı markalar denenmesiyle azaltılabilir. Ayrıca nikotin bandı kullananların bunu mutlaka doktor gözetiminde yapması ve sigara içmemesi gerekiyor.

Çünkü bant, kişinin içeceği miktardaki sigarada bulunan nikotini vücuda verir. Nikotin bağımlılık yaptığından bantları da bağımlılık yapabilir. Bir de kişi, bant takılıyken sigara içerse o zaman vücuduna çok büyük zarar vermiş olur. Nikotin bandı 3 ay süreyle kullanılmalıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp