Mide Nefes Darlığı

Mide Nefes Darlığı :

Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes darlığı normal sayılabilir. Ancak ortada neden yokken nefes darlığından şikayet etmek mutlaka üzerinde durulması gereken bir konudur.

Çünkü kansızlık, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, bronşit, tiroid bezinin büyümesi, akciğer hastalıkları, zatürree, astım, zehirlenme, şişmanlık, nefes darlığına neden olabilir. nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı kesinlikle bırakmaları, ağır yemekleri de terk etmeleri gerekir.

Genellikle biz hekimlere sadece şişkinlik şikayetiyle başvuran hastaların, özellikle de kadınların son bir yıl içinde belli bir kilo alma durumu gözlemlenir. kilo alma olayından dolayı da devamlı göbek üzerinde mide bölgelerinde şişkinlik hissederler.

Üç-dört kilo zayıfladıklarında da bu şişkinlik hissinin kaybolduğu görülür. yani şişkinlik sadece mideye bağlı bir Sağlık sorunu değildir. birçok etken şişkinliğin nedeni olabilir. sık yemek yeme alışkanlığı da sindirim sistemine zarar verir.

Sürekli olarak atıştırmak yerine düzenli olarak öğünlerini yiyen insanlarda bu tip sorunlara çok daha az rastlanır. psikolojik etkenlere bağlı olarak da bu tip sorunlar görülebilir. gaz çoğu zaman bir algılama bozukluğu olarak da şikayete dönüşür bazı insanlar ?çok yedim, midem şişti? diye olayı algılarken bazıları ?midem garip bir şekilde şişiyor? diye düşünür.

Midenin Boşalması Neden Gecikir

Mide boşalmasında gecikme bazı hastalıkların habercisi olabilir. bunların başında şeker hastalıkları gelir. ayrıca düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar da mide boşalmasını geciktirir ve şişkinlik, gaz gibi sorunlara yol açabilir.

Şeker Hastalığı (diyabet) Neden Midede Şişkinlik Yapabiliyor

Şeker hastalığı bütün vücudu etkilediği gibi sindirim sistemi üzerinde de bazı etkilere yol açar. sindirim sistemini ve dolaşımını etkileyerek normal hareketlerini bozar. mide hareketlerinin yavaşlamasıyla da mide boşalmasında gecikmelere neden olur. şeker hastalarında gaz ve şişkinlikle ilgili şik ayetler çok net olarak görülür.

Hangi İlaçlar Şişkinliğe Neden Olur?

Mide hareketlerini, bağırsak hareketlerini azaltan ilaçlar şişkinliğe, gaza neden olabilir. hastanın başka bir problemi nedeniyle kullandığı bir ilaç onda mide ve bağırsak sistemiyle ilgili sorunlara yol açabilir.

Midedeki Şişkinlik Durumu Gözle Görülen Bir Şey Midir?

Birçok kişi bunun gözle görülür şekilde olduğunu iddia etse de midedeki şişkinlik gözle görülür şekilde olmaz. yemekten sonra her insanın özellikle de kilolu olan kişilerin mide bölgesinde şişkinlik olur. bir insan çok miktarda yemek yemiş, yanında da üç bardak su içmişse karın bölgesinde şişkinlik olması son derece doğaldır. ama genellikle bu tip şikayetleri ön planda olan kişiler incelendiğinde altından elle tutulur bir hastalık çıkmaz. doktorlar buna ?mide hareket bozukluğu? diyor.

Yiyeceklere Bağlı Olarak Şişkinlik Meydana Gelebilir mi?

Öyle olduğu hastalar tarafından iddia ediliyor, ama bu konuda yapılmış bir bilimsel çalışma yok. ?baklagiller, sebzeler şişkinlik yapar, karbonhidratlar yapmaz? veya ? meyveler iyidir? gibi tanımlamalar bilimsel çalışma olmadığı için havada kalır. insanların kendi deneyimleri burada önem kazanıyor. ancak besinlerin şişkinlik yapma durumu kişiden kişiye değişir. şişkinlik ve gaz son derece sübjektif konulardır. değerlendirmek çok zordur. bu nedenle doktorlar teşhislerini, tanılarını bu gibi sorunlar üzerine belirlemez. biz bu belirtilerle gelen hastalarda başka bulgular ararız.

Yorumlar

 • Sam** Aca*
  4 yıl önce
  karnımın az ustunde mıdem şişiyo ve zor nefes alıyorum karnım patlıcak gıbı oluyo hergun bu sorun 4 aydır neden olabılır yardımcı olabılırmısınız
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Sorununuzla ilgili bir doktor teşhisi yoksa öneride bulunmuyoruz. Lütfen önce ne oldugunu öğrenelim. Tedavi noktasında İnşallah yardımcı oluruz. İyi günler
 • Sef* Cel**
  4 yıl önce
  Merhaba ben 18 yasındayım.Ben okulda top oynarken mideme top çarptı ve bunun sonucunda midemde yanma ve ağrı başladı.Bi kaç saat sonra nefes darlığı ve çarpıntı ile devam etti. 2 hafta geçti üzerinden ve nefes darlığı,midemde ağrı devam ediyor bu geçen zamanda göğüs hastalıkları uzmanına gittim akciğerlerimde ve kalbimde bi sorun olmadığını söyledi.Dahiliye\'ye de göründüm herhangi bir sorun yok dedi ama ben sadece nefes darlığı ve çarpıntı şikayeti ile gitmiştim.Acaba top çarpması sonucu midemde bi tramva olabilir mi eğer varsa nefes darlığı ve çarpıntı yapar mı ? Yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler...
 • SUZ** MOR****
  4 yıl önce
  AŞIRI DERCE NEFES DARLIĞI YAŞIYORUM.ASTIM ENFEKSİYONU GEÇİRDİM AMA ŞU AN YOKMUŞ DOKTORA GİTTİM.REFLÜ TANISI KOYULDU.3SENE ÖNCE.MİDEMDEN Mİ GELİYO YOKSA BAŞKA BİŞEYMİ VAR.SU İÇMEYE DAHİ KORKUYORUM YEMEK YİYİNCE DAHA KÖTÜ OLUYOM.KARDİYOLOJİYEDE GİTTİM CİDDİ BİŞEY YOKMUŞ.SADECE HAFİF BİR KALPTE RİTİM BOZUKLUĞU DEDİ.KORKULACAK BİŞEY YOK DEDİ.AMA BENİM DARALMALARIM HİÇ GEÇMİYO.Bİ AN PATLAYACAK GİBİ OLUYOM NE OLUR YARDIM EDİN ALLAH RIZASI İÇİN.NE YAPMAM GEREKİYO
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Nefes darlığı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu set göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve ökrüsük gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda balgam söktürücü ve iltihap giderici özelliği vardır. tedavide izlediğimiz yol ile ilgili detaylar linktedir,inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Fun**
  4 yıl önce
  Merhaba, benim sunum nefes darlığı çekmem. Arada derin nefes alma ihtiyacı duyuyum bunu yapmadığım zamanlarda ise esnemeye başlayarak bu refleksel olarak gerçekleşiy. Bunun midemden kaynaklandığını düşünüyum, midemde sürekli bir şişkinlik hissi var ve sık sık kusmaya yakın şeyler yaşıyum, fakat geri gidiy kesinlikle kusmuyum. Midemdeki şişkinliğin diyaframa, onun da ciğerlerime baskı yaptığını düşünüysam çok mu abartılı olur ? Bu gastroenterolojik bir sun mu yoksa solunumla mı ilgili? Hastanede hangi anabilim dalına başvurmalıyım ?
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Nefes darlığı kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu set göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve ökrüsük gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda balgam söktürücü ve iltihap giderici özelliği vardır. tedavide izlediğimiz yol ile ilgili detaylar linktedir,inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp