Metabolizmayı Yavaşlatan İlaçlar

Metabolizmayı Yavaşlatan İlaçlar


Metabolizmayı Yavaşlatan İlaçlar Hakkında Bilgiler

Metabolizmayı bunlar yavaşlatıyor

Bazıları daha azıyla yetinip işi çabuklaştırmak, süreci hızlandırmak bile ister. Ne var ki bu konuda da şansı yaver gitmeyenler var! Onlar “diyet+egzersiz” önerilerine dikkatle uysalar da fazla kilolardan kolay kolay kurtulamazlar. Sebep, sabotajcı genelde aynıdır: Metabolizmanın yavaşlaması. Sorununun nedenini bilirseniz, çözüm için nelerin yapılabileceğini daha kolay anlarsınız.
Metabolik hız, bedeninizin besinlerle kazandığı kaloriyi enerjiye dönüştürme, yani yakma kapasitesini gösterir. Metabolik hızınız yüksekse, yiyip içtiklerinizi kolayca yakar, geride yağ olarak depolanacak bir şey bırakmazsınız. Yok eğer düşükse, bu durumda yakılmayan fazla kaloriler size bacak, kalça ya da uyluklarınızda depolanmış, göğüs, omuz ve sırtınızda birikmiş yağlar olarak geri dönecektir.

İŞTE SEBEPLER

Metabolizmayı yavaşlatan sebeplerin başında yaşın ilerlemesi gelir. Yaşlandıkça metabolik hız da düşer. Daha 30‘lu yaşları takiben her 10 yıllık dönemde vücudunuz yüzde 2-4 daha az enerji yakmaya başlar. 40‘lı yaşlar sonrasında kadınlarda menopozun devreye girmesi önemli bir metabolizma sabotajcısıdır. Erkeklerde andropoza bağlı metabolizma yavaşlaması ise 55 yaş sonrasında ortaya çıkar.

Eğer vücudunuzdaki yağ-kas oranı büyükse, yani yağlı bir vücudunuz var, kas dokunuz azsa metabolizma hızınız düşük olacaktır. Bu durumun en önemli nedeni, çocukluktan itibaren hareketsiz bir hayat sürmektir.
Bir başka neden de daha önce yapılmış yanlış, hatalı, bilinçsiz diyetlerdir. özellikle açlık kürleri veya şok diyetlerin kas dokusu kaybına yol açtığı ve yağ-kas oranını bozduğu biliniyor. Yani yaptığınız her hatalı diyet, metabolizmanızı biraz daha zayıf düşürüyor.

Bir başka neden de hormonal faktörler. Tiroid bezi tembelliği, böbrek üstü bezlerinin aşırı hormon üretmesi, hipofiz bezi tembelliği gibi nedenler de metabolizma hızını düşürüyor. Hareketsiz bir hayatın, uzun uykuların, kilo vermede kullanılan bazı ilaçların, bitkisel hapların da metabolik hızı azaltabileceği aklınızda olsun.
Öğün atlamak, uzun süreli açlıklar, su içmeyi ihmal etmek gibi nedenleri de unutmayın. Kısacası metabolizmayı sabote eden nedenler oldukça fazla ve onları ortadan kaldırmadan kilo vermek bazen gerçekten güç olabilir.

Bu zinciri kırın!


Düşük metabolizma hızının yarattığı kilo sorunundan kurtulmanın en kolay yolu, metabolizmayı hızlandırmanın altın anahtarını, yani düzenli bedensel aktiviteyi devreye sokmaktır. Kısacası ilk çözüm, hemen egzersize başlamaktır.
Orta yaşlara adım atarken yaşamınızla ilgili köklü değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, hemen düzenli egzersize başlayın. Eğer daha az kilo almak istiyorsanız, daha çok egzersiz yapmalı, daha çok yağsız kas kitlesine sahip olmalı, ortalama metabolik hızınızı artırarak daha fazla kalori yakmalısınız.

Egzersiz bu yönüyle metabolizmanızın en güvenilir arkadaşıdır.

Hangi egzersizler daha çok yağ yakıyor

Metabolizmayı hızlandırıcı egzersizlerin aerobik olması yararlıdır. çünkü depolanmış yağları yakabilmek için mutlaka oksijene ihtiyacınız var. Hangi egzersizi yaparsanız yapın, o egzersiz süresince rahat soluk alıp verebilmeli, egzersiz arkadaşlarınızla nefes nefese kalmadan sohbet edebilmelisiniz.

Yürümek, bisiklete binmek, golf oynamak, yüzmek... Kalp hızınızı mevcut hızından dakikada ortalama 25-30 civarında artıran bu aerobik aktiviteler, metabolizmanızı hızlandırmanın ve kalori yakmanın en iyi yoludur.
Aerobik egzersizleri ağırlık kaldırma gibi dayanıklılık antrenmanları ile desteklerseniz, daha başarılı olursunuz.
Dayanıklılık antrenmanları ile hem aerobik aktiviteye oranla daha fazla kalori yakarsınız, hem de kas kütlenizi artırarak vücudunuzun enerji tüketen dokusal yapısını çoğaltırsınız. Bu konuda deneyimli bir fitness hocasından yardım alabilirseniz, başarı şansınızı artırırsınız.
Yorumlar

 • Öm**
  4 yıl önce
  ben yaklaşık olarak normal kilomdan 10 kilo daha zayıfım . piyasadaki bazı bitkisel ürünleri denedim hiç bir faydasını göremedim. şöyle ki metabolizmam hızlı çalışıyor çalışmak zorunda çünkü çok enerji gerektiren bir işim var . bu şartlar altında bana yaklaşık 10 kilogram aldıracak herhangi bir ürün tavsiyeniz var mı ? Teşekkürler.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Bu durumda sizlere keçiboyunuz karışımlı setini tavsiye ederiz, düzenli kullanımlarda ortalama 3-6 kilo arası kilo almanızı sağlar. seti incelemek için linki tıklayınız Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Alp** Öz***
  4 yıl önce
  Merhaba ben alper 23 yasindayim boyum 1.80 kilo 53. Uzun zamandır kilo almak için uğraşıyorum metabolizmayı yavaşlatmak için neler yapabilirim ?
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Bu durumda sizlere keçiboyunuz karışımlı setini tavsiye ederiz, düzenli kullanımlarda ortalama 3-6 kilo arası kilo almanızı sağlar. seti incelemek için linki tıklayınız
 • Ser*** BEY**
  4 yıl önce
  Merabolismayı Hızlandırmak Ve Daha Düzenli Çalışmasını Sağlayabilmek İçin Bitkisel Bir Ürün Tavsiye Edebilirmisiniz? Teşekkürler..
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Zayıflamak için önerdiğimiz en etkili settir. Setimiz metabolızmayı hızlandırıcı , hazmı kolaylaştırıcı , tok tutucu ve iştah kesici etkisi vardır İncelmek isterseniz linki tıklayın. Teşekkürler. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp