mercimek çorbası tarifi

Mercimek, 20-70 cm boylannda, yumuşak ve ince gövdeli, disk şeklinde meyvalan olan, tek yıllık otsu bir sebze bitkisidir. Zayıf ve ince bir kök sistemi vardır ve kökü derinlere inmez.Büyüklük, şekil ve renklerine göre isim alırlar. Sultan, yeşil, kırmızı mercimek gibi...Yemeklik olarak kullanılan önemli bir sebze bitkisidir. Zengin nişasta ve bitkisel proteine sahiptir. Taneleri kurutulup, kuru bakliyat olarak insan beslenmesinde önemli rol oynar. Yeşil kısımları da kurutulup hayvan yemi olarak kullanılır.Mercimek, Kur'an-ı Kcrim'de zikredilen mübarek gıdalardandır. (Bakara: 61).Mercimek, Peygamberimizce de övülen ve tavsiye edilen yiyeceklerdendir:"Mercimeğe devam edin, zira yetmiş Peygamber onun için dua etmiştir." (Ra- muz El-Ehadis)."Mercimek yemelisiniz! Çünkü oçok mübarek bir yemektir, kalbi inceltir, gözyaşını çoğaltır, yetmiş peygambere onun bereketi verilmiştir." (Şir’at-ül İslâm)."Hak tealâ buyurdu ki: kavmine söyle mercimek yesinler. Mercimek gönlü yufka, gözü yaşlı eder.

Gönülden kiri giderir. Ve o veliler yemeğidir."Mercimek, çeşitli değerli gıdaları ihtiva eden yiyecektir. 100 gram mercimek 351 kalori verir ve 57 gramı karbonhidrat, 24 gramı protein, 1-2 gramı yağ, 12 gramı liflerden oluşur. Ayrıca 25-30 mgr sodyum, 64 mgr kalsiyum, 0-5 mgr Bj vitamini vardır. Yine demir de yeteri kadar bulunur.Görüldüğü gibi mercimek tam bir protein deposudur. Etteki kadar protein ihtiva etmesine rağmen, ona kıyasla çok ucuzdur. Bu yönüyle beslenme açısından büyük önem taşır. Et yerine mercimek kullanarak yapılan yemeklerin besin değeri aynı olmakla beraber maliyeti yan yanya az olmaktadır.Aynca mercimeğin kalp, şeker, kanser, damar sertliği gibi bazı hastalıklann denetiminde veya bu hastalıklardan korunmada büyük yaran bulunmaktadır.Yine mercimek gözlerin görme kuvvetini arttıran maddeler ihtiva eder.

Zekâyı geliştirir. Adaleleri kuvvetlendirir.Mercimeğin üstünlükleri bunlarla bitmemektedir. Mercimek üretici açısından elverişli bir üründür. Kuru toprakta yetiştiği gibi, nadasa bırakılan tarlaya da ekilerek, arazinin değerlendirilmesineimkân sağlar ve toprağı zenginleştirir.Protein, mineral ve vitamin değerleri bakımından zengin bir besin olan mercimek, un ve makama gibi kepeği alınmış diğer gıdalara oranla oldukça besleyici bir özelliğe sahiptir.Mercimek, tüm baklagiller içinde sindirimi en kolay olan yiyecektir, diğer baklagillere oranla daha az gaz yapıcıdır. Kırmızı et, tavuk ve balık gibi protein değeri yüksek besinlerin tek alternatifidir. Çünkü hem ucuzdur, hem de besleyici değeri çok yüksektir.Mercimek, modem insanın hastalığı olan kabızlığın giderilmesi açısından da, en ideal besindir... Yeteri kadan posa ihtiva ettiğinden bağırsakları yormaz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp