Masaj İçin Yağlar

Masaj İçin Yağlar :

Özellikle kuru deriler için yağlı ara maddeler yararlıdır. Bili¬nen bitkisel yağların yanı sıra mineral yağlar, fıstık yağı, kakao yağı, bebek yağı vb. kullanılabilir.Kullanım kolaylığı olan kold kremler tercih edilebilir.

Vazelin en çok kullanılan ara maddedir.Deri beslenmesinin gerektiği durumlarda veya yanıkların sebep olduğu skar dokularında erime noktası yüksek olan kakao yağı kullanılır.Medikal amaçlı anti enflamatuar, anti romatizmal pomatlar da kullanılır. Ancak bunların bazıları masajın kesintisiz sürdürülmesine izin vermez, kayganlaştırıcı yapıları çabuk kaybolur.

Özellikle "ısıtıcı" tarzdaki pomatlar konusunda dikkatli davranılmalıdır. Sıcak uygulamayı takiben ısıtıcı pomatlarla yapılan masaj deride su toplanmasına yol açabilir.

Ayurveda masajı gibi bazı masajlarda yağlara abartılı bir ihtimam gösterilir. Neredeyse sihirli bir sıvı gibi sunulur. Bazı yağlar aşağıdaki gibi gerekçeleriyle beraber önerilir.

Hardal yağı
Hindistan'da masaj için kullanılan popüler bir yağdır. Güreş gibi yoğun fiziksel aktiviteyle uğraşanlar kas sertliğini giderme özelliğinden dolayı hardal yağını tercih ederler.

Zeytinyağı
Diğer masaj yağlarından daha kalın ve ağırdır. Artrit, kas ağrıları ve eklem burkulmalarının ileri devrelerinde kullanılır.

Susam yağı
Deriyi güçlendirmesi, kas ağrılarını ve gerginliği azaltması beklenir.

Hindistan cevizi yağı
Antiseptik özelliği gözetilerek, cilt döküntüleri yanıklar ve egzama ile şişliklerde kullanılır.

Badem yağı
Pahalı bir yağdır. Bedeni güçlendirdiği düşünülür.

Hindistan'da kişinin yaşına, sosyal konuma hatta mevsimlere göre yağ karışımları hazırlanır. Çeşitli hastalıklar için özel yağlar kullanılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp