Lenf Bezleri Nedir?

Lenf bezi nedir, lenf bezi ağrısı, lenf bezinin şişmesi, lenf bezinin büyümesi, lenf bezleri neden şişer, lenf bezleri nedir, lenf bezleri ne işe yarar, lenf bezi nasıl şişer, lenf bezleri iltihabı, lenf bezi neden şişer.

Vücudun değişik bölgelerine bulunan lenf bezlerinin şişmesinin değişik nedenleri vardır. Ancak lenf bezlerinin şişmesi ve lenf nodu büyümesinin en yaygın sebebi vücutta meydana gelen enfeksiyonlardır. Lenf bezleri şişliği genellikle buna neden olan enfeksiyonu etkisini kaybetmesi ile birlikte inmeye başlar. Ancak 2 haftadan daha uzun süren lenf bezi büyümesi durumlarında Doktora danışmakta fayda vardır.

Lenf bezleri büyük ve küçük lenf bezleri (düğümleri) olarak kabaca 2 ye ayrılılar. Küçük lenf bezlerine lenf nodülleri veya lenf düğümleri adı da verilir. Lenf bezleri vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşan ve adeta bir zincir gibi ardarda dizilen dokulardır. Kasıklarda, boyunda, koltuk altında, ense altında ve çenede lenf bezleri yoğunlaşmaktadır. Lenf bezleri vücudun hemen her yerinde seyrek te olsa bulunurlar. Lenf bezleri lenf kanalları ile vücudu saran bir ağ sistemi oluştururlar. Akkan da adını verdiğimiz lenf sıvısı, vücudu zararlı dış etkenlerden ve enfeksiyon etkenlerinden koruyan lenfosit hücreleri ve antikorlar ile doludur. Lenf sıvısı şeffaf bir sıvı olup hücreler arasında aynen kanda olduğu gibi dolaşım yapmaktadır. Aslında lenf sıvısı kan yolunu da kullanır ve kana karışır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp