lazerle basur ameliyatı olanların yorumları

Lazerle Basur Ameliyatı 2 :

Halk arasında basur olarak isimlendirilen hemoroid hastalığı, makatın etrafındaki damarların normalden fazla genişleyerek içindeki kan akımının bozulmasına bağlı bir hastalıktır. Bu hastalığın en sık nedenleri kabızlık, gebelik, yanlış beslenme ve damarların yapısındaki bozukluklardır. İlaçla tamamen tedavisi mümkün değildir. İlaçlar ile şikayetler geçmesine rağmen genellikle zaman zaman bu şikayetler tekrar ortaya çıkmaktadır. Bazen basurdaki kan akımının tamamen durmasına bağlı çok şiddetli ağrılar oluşur ve acil ameliyat gerektirebilir. Günümüzde bu damarların içine bazı özel maddeler iğne ile enjekte edilerek veya ameliyet ile bu damarlar çıkartılarak tedavi edilmektedir. Lazer ile yapılan vücudun değişik bölgelerindeki cerrahi operasyonlar da son yıllarda çok yaygınlaştı ve ehil ellerde ve doğru yerde uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmakta. Son olarak da ülkemizde çok az merkezde hemoroid tedavisinde lazer cerrahisi uygulanmaya başlandı. Bu yöntem ile çok kısa bir sürede ve ameliyat sonrası ağrınız da olmadan bu problemden kurtulmanız mümkün.

Hemoroidde kalıtımın rolü vardır. Ana sebeplerden birisi de kabızlıktır. Hastanın aile yakınlarının çoğunda hemoroid bulunur. Hastanın kendisi de uzun yıllar kabızlık şikayetlerinden mustariptir. Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın olarak bulunmaktadır.

Makat bölgesinde 3 tane toplar damar ağı mevcuttur. Bunlara toplardamar yastıkları denir. Bir tanesi sağda, iki tanesi solda bulunur. Kabız kalındığı zaman bunlar genişler ve iç hemoroidleri oluşturur. Bunlar zamanla makat dışına sürüklenir ve dışkılama esnasında meme şeklinde sarkar. Hemoroidler büyüklüğüne göre dört dereceye ayrılır.

Hemoroidli kimselerde şu şikayetler olur:

Makatta meme oluşması, kanama, bazen akıntı ve kaşıntı olabilir. Hemoroid memesi içinde kan pıhtılaşırsa veya meme boğulursa tromboze hemoroid meydana gelir. Bu hemoroid çok ağrılıdır. Normal bir hemoroid ağrı ve sancı yapmaz. Makattan kanama olduğu zaman mutlaka bir uzman hekime muayene olmalıdır. Kanama sadece hemoroidden olmayabilir. Kalın bağırsak hastalıkları da kanama ile seyredebilir. Ayırıcı teşhis mutlaka yapılmalıdır. Kesin teşhis konduktan sonra hemoroid tedavisine başlamalıdır.

Hemoroid tedavisinde eskiden beri çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. İlaç ile kurutma, bant ile bağlama yöntemlerinde hemoroidin tekrarlama riski yüksektir. Klasik cerrahi yönteminde ise ameliyattan sonra çok fazla ağrı olması hastaları ameliyattan korkutmaktadır.

Son zamanlarda hemoroidin tedavisinde lazer kullanılmaktadır. 10 yıldır ABD‘de uygulanan ve halen Türkiye Gazetesi Hastanesi‘nde kullanılmasına başlanan lazer ile tedavilerde iyi sonuçlar alınmaktadır. Hafif olanlar lazer ile kurutulmakta, ileri derecede olanlar ise ameliyat ile alınmaktadır. Lazer ile yapılan ameliyat genel anestezi altında 5-15 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası ağrı bıçakla yapılana göre çok azdır. Kabızlık tedavi edilirse ameliyat sonrası nüks yoktur. Hemoroid ameliyatı ne kadar erken yapılırsa ameliyat sonrası o kadar rahat olur. Makattan kanaması olan kimsenin mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olması gerekir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp