Laryngitis Sicca

Laryngitis Sicca : Kronik larenjitisin tamamen hususi bir şekli olup, larenks mükozası bol miktarda müko - piirplant irfazla örtülüdür. Hastalığa başta atrofik rinitis olmak üzere, müko - pürülant rinitis, kronik rino - farenjitis, sinüzit gibi yukarı hava yolları hastalıkları sebep olur. Pürülant veya krutöz ifrazlar aşağıya doğru inerek evvelâ bir farengo - larenjitis meydana getirirler, buradan infundibuluma geçerek glottis’i aşarlar hatta subglottise, trakeaya yayılırlar.

BELİRTİLER — Hastalık orta yaşlarda görülür. Boğazda şiddetli kuruluk ve kentöz vasıfta öksürük vardır. Ses kısıklığı fasılalıdır. En ziyade sabahları olur. Hastalar öksürükle kabukları çıkardıktan sonra rahatlarlarsa da günün muhtelif zamanlarında yine birikme neticesi ses kısılır. Hastalık bazan salâh devri gösterirse de tekrar daha şiddetli olmak üzere başlar.

Sarı veya yeşilim- trak kabukların çıkarılması bazan kanamalar yapabilir. Krutlar çok pis kokuludur, hastanın nefesi kokar.Muayenede mükoza kırmızı renkte ve kurudur. Kord vokaller gri veya pembe renkte olup sedef renklerini kaybetmişlerdir. Muhtelif noktalarında köprü teşkil eder şekilde yeşil, gri renkte kabuklarla örtülüdür.Eski vak’alarda kabuklar bütün larenks vestibülümünü, sub - glottik bölgeyi, trakeayı bifürkasyona kadar örtebilir.Burun boşluklarının muayenesi bazan konka atrafisi, bölme eğriliği, çok defa atrofik rinitis gösterir.

DÎYAGNOSTİK — Yukarı hava yollarının muayenesi kolaylıkla teşhise vardırır. Difteriden, genel halin iyi oluşu ve ganglion bulunmayışı, tüberkülozdan ise ülserasyon görülmemesi ile ayrılır.

TEDAVİ — Hastalık yukarıda hava yolları lezyonlarından sonra sökonder olarak teşekkül ettiğinden tedavinin bu cihetten yapılması faydalıdır. Krutla- rın çıkarılması için buhar inhalasyonları yaptırılır, bunu takiben de trakeaya yağlı solüsyonlar ( huile mentholee % 2) zerk edilir. Klorür de zenk veya nitrat darjan atuşmanlarından faydalanılır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp