Kurbanlık Keçi Fiyatları

Kurbanlık Keçi Fiyatları :

Teşrik Tekbirleri Kurban Bayramından bir gün önce (arefe günü) sabah namazında başlar. Kurban Bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar (ikindi namazı dahil) devam eder. Toplam 23 vakit namazımızda teşrik tekbirlerini getiririz.

Teşrik tekbiri her bir vaktin farz namazı kılındıktan sonra bir kereye mahsus olarak (Allahu ekber. Allahu ekber. Lailâhe illallahü vallâhü ekber. Allahu ekber ve li‘llâhi‘l-hamd) denilmek suretiyle gerçekleştirilir.Teşrik tekbirini getirmek kadın erkek, seferi mukim herkese vaciptir.

Hanefi mezhebinde fetvaya esas görüş bu şekildedir. Bununla beraber Teşrik Tekbirleri, Şafii ve Hanbeli mezhebinde sünnet, Maliki mezhebinde ise mendup olarak hükme bağlanmıştır.

Teşrik tekbirleri getirme günlerinde kazaya kalan namaz yine bu günlerde iade edilir ise o zaman teşrik tekbirleri de kaza edilir. Ancak teşrik tekbirleri günlerinden sonra bu namaz kaza edilir ise artık teşrik tekbirleride kaza edilmez.

Bir yaşını doldurmamış Keçi kurban olarak kesilebilir mi?

Kurbanlık olacak hayvanlarda yaş sınırı şöyledir: Küçükbaş hayvanlar 1 yaşını, büyükbaş hayvanlarda ise, sığır cinsi 2 yaşını , deve ise 5 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ancak koyun 1 yaşından küçük olurda 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli olursa kurban edilebilir. Bu istisna koyun için geçerlidir. Keçi için geçerli değildir.

Bu sebeple 1 yaşını tam olarak doldurmamış keçi kurban edilmemeli, 1 yaşını doldurması beklenmelidir.

Kurbanlık keçi fiyatları her kurban bayramı değişiklik göstermektedir Bu seneki kurban bayramında keçi fiyatlarının yine kilo hesabında satılması planlanıyor. Keçilerin canlı kilo fiyatları ; 1 kilogram için 11 yada 12 tl olarak düşünülmektedir. Pazardaki yerlerini aldıkları zaman daha detaylı örenebilirsiniz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp