Kulaktaki Bezlerde Şişme

Kulaktaki Bezlerde Şişme : Şikâyet

Kulaklarınızın alt, ön ve arka kısmında, boynunuzun her iki tarafında veya arkasında ya da koltuk altlarınızda veya kasıklarınızda yumru gibi şişlikler var .
Bezlerdeki Şişmenin Nedenleri

Enfeksiyon. Vücudunuzun iki veya daha fazla bölgesindeki bezler şişti.Ateşiniz olabilir ve kendinizi hasta hissediyorsunuz. Pek çok virüs bezlerde şişme yapabilir. Saç derisi enfeksiyonu boynun arkasındaki bezleri şişirebilir; mantar da dahil, ayaklardaki enfeksiyonlar kasık bezlerini şişirir. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan bazı hastalıklar da kasık bezlerinde şişmeye yol açabilir.

Öpüşme hastalığı. Boyun, kasık ve koltuk altı bezleriniz şişti ve yüksek ateşiniz, şiddetli boğaz ağrısı ve yutkunma sorununuz var.Kabakulak. Çenenizin ucuyla kulaklarınızın arasında şişlik var. Düşük ateş, kulak ağrısı, baş ağrısı ve yorgunluk söz konusu.

Kabakulak geçiren birisiyle temas etmişsiniz ve aşı olmamışsınız.Kızamıkçık. Kendinizde veya çocuğunuzda boyun arkasındaki bezlerde şişme var ve birkaç gün içinde vücudunuz pembe bir döküntüyle kaplandı. Bu genelde hafif bir hastalıktır, ama başkalarına, özellikle de hamile kadınlara bulaştırmamak önemlidir.

Bademcik iltihabı:

Çocuğunuz boğazının şişmesinden şikâyet edivor ve katı yiyecek yemek istemiyor. Boynunun van tarafındaki bezler şiş. Kendi kendine tedavi yöntemleriyle onu rahatlatabilirsiniz. Çocuk 48 saat içinde iyileşmez ve başka belirtiler gündeme gelirse, sağlık uzmanına veya doktora başvurun.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

• Çok rahatsızsanız, ihtiyaç olduğu ölçüde (havluvıı sıcak suva batırıp) sıcak kompres vapın ve aspirin, asetaminofen veya ibupro- feıı alın. Hassasiyet ve ağrı genelde birkaç giin içinde geçer, şişin inmesi isebirkaç haftayı bulur. Geçmez, daha kötü olur ve bezler şişerse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

• Kabakulak olduysanız, dalağınızı (kaburganızın altında, sol üst tarafta bulunan) yoran faaliyet ve sporlardan kaçının; dalak büyüyebilir ve yırtılabilir.

Önleme

• Virüs ve bakterilere maruz kalmak olağan bir şev olduğu için önlemek hemen hemen olanaksızdır. Ancak kabakulak ve kızamıkçık aşıyla önlenebilir. Kendinizin ve çocuklarınızın aşı olmasını sağlayın.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp