Kreatin Nasıl Düşer

Kreatin Nasıl Düşer : Omurgalılarda doğal olarak oluşan ve kas hücrelerine yağları indirgeyerek enerji desteği sağlayan organik bir asittirkreatin.Kreatin vücutta; L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin aminoasitlerinden; böbrekte, karaciğerde ve pankreasta sentezlenir. Biyosentezden sonra iskelet kaslarına, kalbe, beyne ve diğer dokulara taşınır. Kreatin bu dokularda en büyük enerji depolayıcı form olan Kreatin fosfat halinde metabolize olur.

Toplam kas kütlesini tahmin etmede kullanılır. Kan kreatin düzeyi artışı böbreğin yetersiz çalıştığının da bir göstergesidir. 24 saatlik bir idrarda miktarı oldukça stabil olduğundan idrarın 24 saatlik olup olmadığının anlaşılmasında kullanılır. Günlük kreatin atım miktarı yaklaşık 1-2 gr/gün kadardır. Sporcular işe antremandan yarım saat önce 5 gr kreatin alarak %30 performansını artırabilirler. Kaslarda kreatin fosfat maddesinin kullanilmasinin sebebi ise var olan ATP molekullerinin gerekli enerjiyi yalnızca yarım saniye karşılayabilecek düzeyde olmasıdır. Kreatin fosfat molekülünün miktarı ise ATP'nin yaklaşık 20 katı kadardır.

Vücutta aşırı miktarda kreatin yükseldiği zaman böbrek hastalıklarının görülme riski artacağı için, kreatin maddesinin miktarını normal seviyelere düşürmek gerekir. Genellikle sporcular kas yapmak için dışarıdan kreatin alırlar ancak böyle girişimde bulunmak sporcuların böbrek hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Peki böbrek hastalıklarına yakalanmamak için vücutta aşırı derecede seyir eden kreatin nasıl düşürülmelidir? İşte uzmanlardan yanıtı:

Kreatin nasıl düşürülür?

Uzmanlar kreatin yüksekliği gibi düşüklüğünün de böbreklerde bir takım sorunlara yol açtığını söylemekteler. Kreatin vücutta gereken miktardan az bulunursa eğer, böbrekler iflas eder ve işlevlerini yerine getiremedikleri için de, bu kişileri diyalize bağlamak gerekir. Yapılan testler sonucunda vücutta kreatin yüksekliği çıktı ise, kreatin düşürmeye yardımcı besinlerden faydalanın.Kreatin düşürmeye yardımcı olan besinlerin başında ise elma gelmektedir. Elma tüketerek doğal yollarla kreatin yüksekliğini düşürebilirsiniz. Elma tüketiminin yanı sıra, vişne ve nar tüketmekte kreatini düşürür.Kreatinin belirli dozlarda alınmaması durumunda böbrekleriniz iflas edebilir ve diyalize bağlanmak zorunda kalabilirsiniz. Doğal besinleri tüketmekte hiç korkmayın ve düzenli olarak beslenme alışkanlığınızı bozmadan bu besinlerin tüketimine ağırlık verin. Doktorunuzun söylediklerinin de dışına çıkmamaya özen gösterin.

Yorumlar

 • 4 yıl önce
  Ben diyalize baglanıydum ve böbrek nakli oldum 2 yıldır böbrek naklı olmuşum kontrolde kreatinim 0,75 çıktı bıraz yükselmiş onceki sonuçlarımda 0,40 veya 0,35 felan çıkıyodu nelerden yükselmiş olabilir veya nasıl düşürebilirim ????
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   kandaki üre ve kreatin değerlerini düşürmeye yardımcı etkili bitkisel ürünler bunlardır incelemek için linki tıklayın Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp