Kor Pulmonale İlaçları Nelerdir?

Kor Pulmonale İlaçları Nelerdir? : Kor pulmonale, akciğerlerin veya akciğer atar damlarının hastalığı sonucu oluşan bir rahatsızlıktır.

Kor pulmonale Etyolojisi ( Nedenleri ): Korpulmonaleye neden olan en önemli mekanizma pulmoner hipertansiyondur. Pulmoner hipertansiyon, pulmoner arter yatağındaki daralma veya tıkanma, pulmoner emboli, hipoksi gibi nedenlerden oluşabilir.

Korpulmonale genellikle kronik hastalık olmasına rağmen akut olarak da gelişebilir.

Akut kor pulmonale, pulmonerembolizasyon sonucu pulmoner dolaşımın bozulması, sağ ventrikülün yükünün artması ve kalp atımını azalmasıyla seyreder.

Kronik korpulmonaleise daha uzun süreli akciğer hastalıkları ( bronşit, ampiyem, akciğer tüberkülozu gibi ) ve akciğer atardamarının kalınlaşması, tıkanması, kan akımının engellenmesi sonucu oluşabilir.

Kor pulmonale Belirti ve Bulguları:

Akut korpulmonalede ortaya çıkan en önemli semptomlar,
Pembe köpüklü balgam,
Dispne,
Öksürük
Hiperventilasyon,
Pulmonerhiperventilasyon,
Sağ kalp dilatasyonu ve kalp debisinin düşmesidir.

Kronik korpulmonale belirtileri ise;
Dispne
Yorgunluk, kuvvetsizlik,siyanoz
Ödem,
Hepatomegali,
Ayak bileği ödemi vardır.

Kor pulmonale Tedavi ve Bakımı:


Hastanın istirahati sağlanır. Diüretikler ve dijital ilaçlar verilir. Siyanoz ve dispne için oksijen inhalasyonu tedavisi yapılır. Bronşit tedavisi için antibiyoktik tedavisi başlanır. Bronkoskop ile gerekirse bronşlar temizlenir. Emboliyi engellemek için antikoagülan tedavi uygulanır. Spazm için bronkodilatör tedavi verilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp