Kırık Parmak Tedavisi

Kırık Parmak Tedavisi :

Parmaklar günlük faaliyetlerle kolayca sakatlanabilir, parmak sakatlanmaları acil servise gelen en sık sakatlanmadır. Yaralanma ve sakatlama basit morarma ve ezilmeden kırık kemiklere ve eklem çıkıklarına kadar büyük çeşitlilik göstermektedir.

Elin ve parmakların temel anatomisini anlamak farklı parmak yaralanmaları ile parmak kırıklarını anlamak ve bazı tedavilerin diğerlerinden nasıl ayrıldığını görmek için faydalı olur.

El üç kısma ayrılır: bilek, avuç içi ve parmaklar. Bilekte sekiz kemik vardır, bunlar çok çeşitli hareketleri sağlamak için birlikte hareket ederler. Avuç içi, el ayası, metakarpal kemiklerden yapılmıştır.

Metakarpal kemiklerde her bir parmağı bileklere bağlayan köprü görevlerini gören kaslar vardır. Bu kemikler bir nesnenin ezmesi veya en yaygın kaza olarak delinme gibi travmayla zedelenebilir.

Parmaklar elde en sık yaralanmaların olduğu bölgedir. Parmaklar lijamentler (bir kemiği diğerine bağlayan güçlü bağ doku), tendonlar (kasları kemiğe bağlayan bağ dokular) ve falanj denilen üç kemikten ibarettir. Parmaklarda kas yoktur.Parmaklar ön kol kasarının tendonları çekmesiyle hareket eder.

Her parmaktaki üç kemik de aynı şekilde işler. Parmak kemikleri elle ilişkilerine göre isimlendirilmiştir. Örneğin ilk kemiğe proksimal (yakın) falanj denir. İkinci kemik orta falanjdır.

Elden en uzak ve en küçük olan parmak kemiği distal (uzak) falanjdır. Başparmak en kısa parmaktır ve orta falanj kemiği yoktur.

Elin arkasındaki oynak kemikler el parmaklarının eklemleridir. Bunlar ele gelen travmalarla çok sık olarak sakatlanır ve çıkar. Her eklemin yerine ve kemiğine bağlı olarak farklı bir ismi vardır.

İlk ve en büyük eklem avuç içi kemikleri ile parmaklar arasındaki eklemdir. Tıbbi açıdan bu eklem metakarpal ve falanj eklemidir. Bu eklem yumrukla yapılan faaliyetlerde çok sakatlanır ve bu alandaki kırığa boksör kırığı denir.

Parmak ucuna yakın olan bir sonraki eklem ele en yakın olan eklemle kemikleri arasında olan eklemdir. Buna proksimal orta falanjal eklem (PIP) denir. Bu eklem bir top veya nesne ele doğrudan çarptığı zaman yerinden çıkabilir.

Parmaktaki en uzak eklem distal inter falanjal eklemdir (DIP). Bu eklem sakatlanmaları genelde ya kırıktır ya tendon yırtılmasıdır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp