Karaciğer Yağlanması Nedeni

Karaciğer Yağlanması Nedeni

Karaciğer Yağlanması Nedeni hakkındaki bilgiler.


Tüm dünya da en sık görülen tümörlerin başında gelen karaciğer kanseridir.Küflenmiş gıdalar ki özellikle baklagiller ve aşırı alkol tüketimi siroza yol açar.Karaciğer yağlanması nedeni hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.Karaciğer yağlanması sık görülen bir sağlık problemi haline geldi. Son zamanlarda daha çok konuşulmasının birkaç nedeni var.

Bunlardan ilki kilo probleminin artması, diğeri alkol kullanmanın yaygınlaşmasıdır. Ultrasonografi gibi ucuz, etkili ve yaygın kullanılan tanı yöntemlerinin yaygınlaşmasının da bunda etkisi var. Bu yöntemler ile karaciğer yağlanması kolayca görüntülenebiliyor, hatta yağlanmanın derecesi ve muhtemel nedeni bile tahmin edilebiliyor.

Yağlanma karaciğerin dış veya iç tehditlere karşı verdiği ilk reaksiyondur. Herhangi bir virüs, bakteri, zararlı kimyasal madde, ilaç veya bağışıklık saldırısı ile karşılaştığında karaciğerin ilk cevabı "yağlanma reaksiyonu"dur. Zararlı etken zamanında yok edilmezse karaciğerdeki hasar ilerler. Karaciğer iltihaplanması yani "hepatit" hali ortaya çıkar. Bir süre sonra karaciğerdeki değişmeler aşırı bağdokusu yapımı sonucu onun büzüşmesine, küçülüp fonksiyonlarını azaltmasına, sonra da siroza kadar giden problemlerin ortaya çıkmasına yol açar. Bu hikáye sakın sizi korkutmasın. Erken belirlenip tedavi edildiğinde karaciğer yağlanması iyileştirilebilen ve tamamen ortadan kaldırılabilen bir sağlık problemidir. Sirozla sonuçlanması için çok ama çok ciddi hataların yapılması gerekir.

ALKOL KULLANIMINA DİKKAT

Biz hekimler seksenli yıllardan önce bir karaciğer yağlanması olgusu ile karşılaştığımızda o hastaya hemen alkol kullanıp kullanmadığını sorardık. O zamanlar alkol, karaciğer yağlanmasının birinci nedeni ve daha çok "akşamcılar"ın problemiydi. Son yıllarda durum değişti. Fazla kiloluluk veya obeziteye bağlı karaciğer yağlanması ilk sıraya yerleşti. Bu sorun "metabolik sendrom" olarak bilinen ve karın çevresinde yağ birikimi yani "göbek bağlama", trigliserid, ürik asit, kan şekerinde yükselme, hipertansiyon gibi bir belirtiler topluluğunun yol arkadaşı, işaret taşı haline geldi. Tıpta bu tür karaciğer yağlanmalarına "alkolle ilişkili olmayan karaciğer yağlanmasına bağlı hepatit" ismi veriliyor. Bu sorunun da en az alkole bağlı yağlanma kadar önemli olduğu belirtiliyor.

İLAÇLARA DİKKAT

Karaciğer yağlanmasının sık görülmeye başlanan diğer bir nedeni ilaçlara bağlı karaciğer hasarlanmalarıdır. Aslında bunu sadece ilaçlardan değil, besin desteği olarak kullanılan vitamin, mineral ve bitkisel ürünlerden kaynaklanabilen karaciğer hasarlanması (ilaç hepatiti) olarak kabul etmek gerekiyor. Hatta bu tür karaciğer "yağlanma-hasarlanma" grubuna aktarlarda satılan otlara ve bitkisel ürünlere bağlı hepatitleri de eklemek gerekiyor. Son yıllarda kullanımı çok yaygınlaşan bu tür besin destekleri ve bitkisel ürünlere bağlı karaciğer problemlerinde de ciddi bir artış var.

BAŞKA NEDENLERİ DE VAR

Karaciğeri yağlandıran daha pek çok neden var: Şeker hastalığı, kanda trigliseridin aşırı yüksek oluşu, demir ve bakır depolanması hastalıkları gibi metabolizma bozuklukları, kortizon, diltiazem, nifedipin, amiodaron içeren ilaçlar bunların ilk sıralarında yer alıyor. Doktorunuz karaciğer yağlanması teşhisi koyarsa telaşlanmayın ama işi ciddiye almayı da unutmayın! Onun önerilerini eksiksiz ve dikkatle yapmaya çalışın. Karaciğer yağlanması iyileştirilebilen bir sağlık problemidir.SENDE YORUM YAP!

Whatsapp