Karaciğer Temizleyen Bitkiler

Karaciğer temizleyen bitkiler hakkındaki bilgileri bu makalede bulabilirsiniz.

Karaciğer Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Karaciğer temizliği bedenden atık maddelerin atılmasını uyar mak, karaciğeri açmak ve soğutmak, safra akışını artırmak ve genel olarak karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmekte kullanılır. Kanı ve lenfleri arındırmaya da yardım eder. Ben yıllardır karaciğer temizliği yapıyorum ve içtenlikle tavsiye ederim. Bitkisel tertibi doğru hazırladığınızda çok da lezzetli olabilir.

Aşağıda karaciğer temizliği suyunun nasıl hazırlanacağı anlatılıyor:

1.1 kâse sıvı elde edecek şekilde taze sıkılmış narenciye sularını karıştırın. Portakal ve greyfurt suyu iyidir ama her zaman bir miktar limon ya da misket limonu da karıştırın. Nihai karışımın ekşi bir tadı olmalı; ne kadar ekşiyse o kadar temizleyici ve harekete geçiricidir. Bu karışım kaynak suyu veya damıtılmış suyla damak tadına göre seyreltilebilir.

2. 1 -2 diş taze ezilmiş sarımsak ile birazcık taze zencefil suyu ekleyin. Zencefil suyunu, zencefili rendeledikten sonra çıkan lifleri sarımsak ezicisinden geçirerek elde edebilirsiniz. (Aklınızda olsun: Hem sarımsağın hem de zencefilin şaşırtıcı karaciğer koruyucu özellikleri olduğu son araştırmalarda gösterilmiştir.

Sarımsak güçlü antioksidan maddeler içerir ve aynı zamanda karaciğerin belli enzimleri meydana getirirken kullandığı önemli sülfür bileşenleri içerir).

3. 1 yemek kaşığı kaliteli zeytinyağı ekleyin (tercihen halis organik sızma), karıştırın (ya da cam bir kapta iyice çalkalayın) ve için.

4. Karaciğer temizleme terkibinin ardından aşağıda sıralanan bitkilerden hazırlanan bir temizleyici bitki çayından 2 fincan için. Her zaman elimin altında bulunması için bu çayı bol miktarda hazırlarım ve konserve kavanozlarına ya da meyve suyu şişelerine koyarım.

5. Karaciğer temizleme terkibini sabahları için (tercihen biraz esneme ve nefes egzersizi yaptıktan sonra) ve bir saat boyunca başka hiçbir şey yemeyin.

Temizleyici polari-çayı

• Rezene tohumu (1 ölçü)
• Çemen tohumu (1 ölçü)
• Keten tohumu (1 ölçü)
• Dulavratotu (1/2 ölçü)
• Meyankökü (1/4 ölçü)
• Nane (1 ölçü)
• Hatmi kökü (1 ölçü),
kesilmiş ve elekten geçirilmiş (isteğe bağlı)

Bitkileri 20 dakika hafif ateşte pişirin, sonra 1 ölçü nane ekle ve 10 dakika dinlenmeye bırakın. Biraz daha rahatlatıcı etki iç esas çay karışımına 1/2 ölçü hatmi kökü eklemeyi deneyin (ke miş ve elekten geçirilmiş olarak)
karışımına 1/2 ölçü hatmi kökü eklemeyi deneyin (kesil¬miş ve elekten geçirilmiş olarak).

Not: Polari-çayının serinletici bir etkisi vardır. Sıcaklamış hissediyor¬sanız, sıcakla ilgili bir hastalığınız ya da semptomlarınız varsa ve da¬ha serinletici bir formüle ihtiyaç duyuyorsanız mahonya/sarı boya ağacı kökü ve karahindiba kökü ekleyin; “daha sıcak” bir formüle ih¬tiyacınız varsa, zencefil ve kakule ekleyin.

Karaciğer temizliği ne zaman ve nasıl yapılmalı? Ben, genellikle ilkbaharda ve tekrar sonbaharda iki kere 10′ar gün uygular, 3 gün ara veririm. Öte yandan her ekinoks zamanı bir sefere mahsus 10 günlük temizlik yapıp faydasını gören pek çok kişi biliyorum.

Ancak her durumda, karaciğer temizliği ihtiyacı duyuyorsanız her zaman doğru zamandır. Nadiren de olsa bazıları bu uygulamanın bazı olumsuz yan etkilerini yaşayabilir, bu yan etkiler arasında hafif mide bulantısı ve mide rahatsızlığı yer alır.Doğal ürünler satan dükkânlarda, hem açık hem de çay poşeti şeklinde karaciğer temizleyici, hazır terkipler bulunur.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp