Karaciğer Su Toplaması

Karaciğer Su Toplaması :

Karaciğerin işlevlerinin bir bölümünü ya da tamamını yerine getirememesinden kaynaklanan bozukluklara çok sık rastlanır.

Karaciğer işlevlerinin çokluğu ve çeşitliliği düşünülürse bunlardan bir ya da birkaçının değişen ölçülerde aksama olasılığının yüksekliği de kolayca anlaşılabilir.

Karaciğerin işlevlerinin bir bölümünü ya da tamamını yerine getirememesinden kaynaklanan bozukluklara çok sık rastlanır. Karaciğer işlevlerinin çokluğu ve çeşitliliği düşünülürse bunlardan bir ya da birkaçının değişen ölçülerde aksama olasılığının yüksekliği de kolayca anlaşılabilir. Karaciğer işlevlerinin büyük Ölçüde aksamadığı olgulara bazen “küçük karaciğer yetmezliği” adı verilir. Gerçekte bu tanının dayandırıldığı belirtiler birbirinden çok farklıdır; sindirim güçlüğü, bulantı, karında gaz fazlalığı öğünlerden sonra uyku eğilimi, baş ağrısı, bedensel, ruhsal ve cinsel güçsüzlük, urtiker ve egzama gibi çeşitli deri belirtileri tanıya temel olabilir.

Bir başka deyişle, hastalığı oluşturan belirtiler bütünü (sendrom) çok belirsizdir; karaciğerdeki işlevsel bozukluk tam olarak ortaya konamaz ve belirtilerin çeşitliliğini ne ölçüde etkilediği bilinemez. Bazı hekimler küçük karaciğer yetmezliğini bir tür “moda” hastalık olarak nitelemekte, belirtilerin değişkenliğini de buna bağlamaktadır.

Tanıda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, sindirim ve emilim sorunlan karaciğer hastalığıyla birlikte ortaya çıkan, ama bundan kaynaklanmayan pankreas ve mide-bağırsak sistemi bozukluklarına bağlı olabilir.

Ne Gibi Zorlukları Bulunur ?

Bazen sindirim güçlüğünün temelinde psikosomatık süreçler yatar; “karaciğer hastalığı” olduğunu bilmek hastada endişe ve bunaltıya yol açabilir. Hepatit sonrasında gelişen sindirim güçlüğü ve sinırsel-ruhsal hastalıklar aynı nedenden kaynaklanabilir. Karaciğer bazen alerjik deri döküntülerinin ve baş ağrısının nedeni olarak görülür. Karaciğerin zehirsizleştirici (toksinleri giderici) etkisi yetersiz kaldığı zaman hastaya verilen ilaçlara ya da besinlere karşı aşın duyarlılık gelişebilir. Ama yeterli kanıt olmadan genelleme yapmamak gerekir.

Karaciğerin temel işlevlerinde hafif de olsa bir aksama bulunduğunu gösteren kesin kanıtlar olmadan “küçük karaciğer yetmezliği” tanısı konamaz. Safra tuzlarının oluşum ve salgılanmasında belirgin bir bozukluk varsa karaciğere bağlı sindirim güçlüğünden söz edilebilir. Karaciğerinin şişmiş olduğu saptanan hastalarda öğünlerden sonra midede ağırlık, ağızda acılık, sindirim güçlüğü gibi yakınmalar genellikle karaciğer şişmesi ile açıklanır; oysa bazen bunlar karaciğerdeki bir virüs enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkar.

Çeşitli derecelerdeki karaciğer yetmezliğinden ancak karaciğer işlevlerinde gerçekten bir bozukluk varsa söz edilebilir. Karaciğer yetmezliğinin genel olarak üç biçimi vardır:

• Hafif.

• Gittikçe ağırlaşan.

• Ağır (karaciğer koması ve koma öncesı).

Kuşkusuz bunların kesin sınırlarla birbirinden ayrıldığı söylenemez, çünkü belirtiler aşamalı olarak ağırlaşır ve belli ölçüde öbürlerinden ayrılır.

Yorumlar

 • Fun** One*
  7 yıl önce
  Mrh. Annemde sarilik vardi smdi ise. Karacigerde su toplanmis diyolar tedavisi varmi
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Siroz; karaciğer fonksiyonlarının kaybıyla sonuçlanan, normalde karaciğerde bulunan lobül işlevsel birimlerinin sertleşme ve nebdeleşme ile yerini geri dönüşümsüz fibrozis dokusunun aldığı patolojik durumudur. Bitkisel tedavisi için linki tıklayınız . Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Hil** ÇE***
  7 yıl önce
  Hocam annemde yaklaşık altı aydır karnında şişmeler ve şiddetli sancılar meydana geliyordu. Hastaneye gittik (kolonhastanesibeylikdüzü)bizlere safra kesesinde taş olduğnu söylediler(19milim). Annem ameliyat olmaktan korktuğu eşkina balığı taşı ile taşların kırılması için dört ila beş ay kendini tedavi etmeye çalıştı (eşkina taşlarını bir formül ile içti) taşların büyük bir kısmı parçalandı ama yinede yeterli olmadı safra kesesini bir bir buçuk ay önce aldır ağrıları gitti ama yine karnı şişiyordu. İki gün önce hastaneye gidip (kolon hastanesibeylikdüzü)gerekli muayeneleri yaptırdık ve bugün annemin (39) karaciğerinin su topladığını öğrendik . Ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz tavsiye ve önerileriniz nelerdir ? (teşekkürler)
  • Şifalı Bitkilerim
   7 yıl önce
   Siroz teşhisi konmuş sanırım. Karaciğer fonksiyonlarının desteklenmesi noktasında , ayrıca yeniden yapılandırmada endike önemli bileşenler için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Allah şifa versin. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Nur*
  6 yıl önce
  Merhaba Babamın avuç içi dahil elinde geçmeyen bir egzeması vardı babamla bıgün tekrar konuştuğumda dokt karaciğerden geldiğini söylediğini söyledi ancak ne olduğunu bana söylemedi.sanırım üzülürüm diye.ancak ben hemen internetten araştırdım ve size ulaştım sebebi ne olabilir? Bu merakla uyuyamam ben ! Lütfen yadımcı olun şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar dilerim ! Saygılarımla...
  • Şifalı Bitkilerim
   6 yıl önce
   Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenli deri hastalığı. ürünümüz lintedir inceleyiniz. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp