Kan Şekeri Nasıl Ölçülmelidir

Kan Şekeri Nasıl Ölçülmelidir

Kan şekeri insülin direnci olan veya daha çok diyabetli hastalar için hayati öneme sahip bir değerdir. Kan şekerinin yüksek veya düşük olması yani belirlenen değerlerin dışında olması vücudumuzda çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bu komplikasyonların önüne geçebilmek için kan şekerinin kontrol altına alınması gerekir. Bunun tek yolu da kan şekerimizi belirli aralıklarla ölçtürmek ve gerekli tedaviye uyarak kontrol altına almaktır.

Kan şekeri 100 mm kanda bulunan glikozun mg cinsinden değeri olarak tanımlanabilir. Açlık ve tokluk olmak üzere 2 tipi bulunur. Kan şekeri ölçümü yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Farklı zamanlarda yapılan ölçüm farklı parametrelerin ölçülmesine neden olur. Sabah aç karnına ya da yemek yedikten uzunca bir süre sonra yapılan ölçüm açlık kan şekeri değerinin ölçülmesini sağlar. Yemek yedikten sonraki yapılan ölçüm ise tokluk kan şekeri değerini verir. Sağlıklı kişilerde açlık kan şekeri değeri 90 mg/dl nin altında olmamalı, tokluk kan şekeri de 140 mg/dl yi geçmemelidir. 2 saat sonunda tokluk kan şekeri de normal değerine döner.

Peki kan şekeri nasıl ölçülür ?

Kan şekeri ölçümü yapmak için şeker ölçüm cihazı ile parmak ucundan alınan bir damla kan yeterlidir.
Öncelikle eller sabunlu suyla iyice yıkanır veya kanın alınacağı parmak alkol ve pamuk yardımıyla silinip temizlenir.
Eğer parmak alkolle silinir ise parmaktan çıkan ilk damla kan alınmaz, pamukla silinir ikinci damla ile ölçüm yapılır. Çünkü alkol ölçümde yanlış değerlerin bulunmasına neden olabilir.
Sonrasında kan şekeri ölçüm cihazı içinde bulunan küçük iğneyle parmak ucu delinir, delme miktarı deri kalınlığına göre ve kan çıkacak şekilde ayarlanmalıdır.
Cihazın stripterinin cam mekanizmasına bir damla kan değdirilir ve ölçümün yapılması beklenir.
Birkaç dakika sonra kan şekeri ölçülmüş olur.
Ölçülen değer saklanmalı ve normal değerlerin dışındaysa doktora başvurulmalı gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?


Egzersiz Programları: Kan şekerini düşürmenin en kolay ve ideal yollardan biri düzenli egzersiz yapmaktır. Çok aktif bir yapıya sahip olunmasa bile her gün yapılan yarım saatlik düzenli yürüyüşler sayesinde kan şekeri kontrol altına alınabilmektedir.

Sık Aralıklar İle Yemek: Sık aralıklar ile azar azar beslenmek kan şekerini düzenleyen en önemli unsurlardan biridir. Uzun süre aç kalmak kan şekerini yükselterek halsizlik ve titremelere yol açabilir. Bu nedenle azar azar sık aralıklarla beslenmek gerekir.

Doğru Gıdaların Seçimi: Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerinin yükselmesine yardımcı olur. Lif, yulaf ezmesi ve sebzeler glisemik indeksi yüksek besinler arasında yer almaktadır.

Şeker: İşlenmiş şeker kan şekeri düşüklüğü yapanların uzak durması gereken bir şeker türüdür. İşlenmiş şeker yerine beslenme programına doğal tatlandırıcılar dahil edilmelidir.

Lif Yönünden Zengin Besinler: Lif özellikle sebze ve meyvelerde bolca bulunmaktadır. Öğünler sonra hızlı bir şekilde yükselen kan şekerini önlemek için lif yönünden zengin içeriğe sahip besinler ile beslenmek gerekir. Greyfurt, portakal, armut, fasulye ve fıstık lif yönünden zengin içeriğe sahip besinler arasında yer almaktadır.

Kan Şekerini Düşüren Diğer Besinler Nelerdir?

 • Semizotu
 • Maydanoz
 • Soğan,Sarımsak
 • Tarçın
 • Çemen
 • Enginar
 • Mısır Püskülü
 • Soya Fasulyesi
 • Lahana
 • Ispanak
 • Dereotu
 • Limon
 • Karnabahar olarak sıralanabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp