Kan Kanseri Bulaşıcımıdır

Kan Kanseri Bulaşıcımıdır :

Kanserin bulaşıcı olup olmadığı üzerinde çok durulan bir konudur. Bu konuda pek çok deney yapılmıştır. Ancak, kanserin bulaşıcı olduğuna ait herhangi bir açık nokta bulunamamıştır.

Yapılan deneylerin sonuçlarına dayanarak ilim adamları kanserin bulaşıcı olmadığını söylemektedirler. Ancak Bilim adamları, kanser hücrelerinin ana karnında anneden bebeğe geçebildiğini saptadılar.

Annenin karnındaki bebeğine kanser "bulaştırmasının" mümkün olup olmadığı bilim adamlarının zihinlerini bir asırdır meşgul ediyordu. Teoride, kanser hücreleri plasentayı geçmeyi başarsalar bile, bebeğin bağışıklık sisteminin hastalığın bulaşmasını önlediği düşünülüyordu.

Bununla birlikte anne ve bebeğin aynı kansere (genellikle lösemi ve melanom) sahip oldukları vakalar da bulunuyor. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan yeni araştırma, her ikisi de lösemi olan bir Japon kadınla çocuğu üzerinde yapıldı.28 yaşındaki kadına doğumdan çok kısa bir süre sonra lösemi teşhisi konulurken, bebeğin de aynı kansere yakalandığı 11 ay sonra anlaşıldı.

Bebeğin kan hücrelerine yapılan genetik testlerde, kanserli hücrelerin doğuştan geldiği anlaşıldı. Araştırmacılar, bebekteki lösemi hücrelerinin kaynağının anne olup olmadığını saptamak için gelişmiş bir genetik parmakizi tekniği kullandılar.Sonuçta, her iki hastanın lösemi hücrelerinin, mutasyona uğramış aynı kanser genini taşıdıkları belirlendi.Bunun yanı sıra, çocuğun bu geni kalıtsal olarak annesinden almadığı, yani bu tür bir lösemiye hiçbir dış etken olmaksızın yakalanamayacağı saptandı.

Bunun ardından bilim adamları, kanser hücrelerinin bebeğin bağışıklık sistemini nasıl etkisiz hale getirmiş olabileceğini araştırdılar. Bilim adamları, kanser hücrelerinin, kendilerine, özgün moleküler kimliklerini vermede önemli rol oynayan DNA'ya sahip olmadıklarını saptadılar.Bu moleküler işaret olmaksızın, bebeğin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yabancı hücreler olarak algılamadığı ve bunları püskürtmek üzere harekete geçmediği anlaşıldı.

Araştırmanın başkanı, Kanser Araştırma Merkezi'nden Prof. Mel Greaves, "Bu uzun zamandır muamma olan bulmacayı çözmüş olmaktan çok memnunuz. Ancak şunu vurgulamak isteriz ki, anneden bebeğe kanser geçmesi çok nadir görülür" dedi.

Yorumlar

  • Birbuçuk aydan kıronik lösemi tesisi konmuş 36 yaşında erkeğim imali 400 mg ilac kullanıyum ilacın yan etkisinin ne olacağını bilmediğini çocuk getirmeyeceğini söyledi bu konuda bizi aydınlatma bilirmisini
    • Şifalı Bitkilerim
      4 yıl önce
      Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür.üzüm çekirdeğinde 'vesibretrol' denilen çok özel bir madde vardır. Bu madde, vücudu doğrudan doğruya kansere karşı korur.size üzüm çekirdegi karışımlı setimizi öneririz incelemek için lütfen linki tıklayınız. geçmiş olsun Bilgi Hattı:0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp