Kalp Durmasının Belirtileri

Kalp Durmasının Belirtileri

Kalp rahatsızlığı ve doğal öneriler ile ilgili bilgileri aşağıdaki makalemizde açıklayıcı olarak bulabilir ve/veya dahası için altta bulunan linke tıklayabilirsiniz...

Kalp, çukur ve otamatik olarak atan bir kastır. Kan dolaşımını sağlayan bir pompa olduğu da söylenebilir. Tam olarak durması oksijensizlikten (her türlü solunum bozuklukları), bazı ciddi zehirlenmelerden (bazı ilaçlar) ya da bazı özel hastalıklardan (miyokard enfarktüsü gibi) kaynaklanabilir.


Kalp durmasından önce önce genellikle kasılmalarında ani hızlanmalar ya da yavaşlamalar veya ritminde düzensizlikler görülür. Bu bozukluklar, kalp sektesinden önce tedavi edilmelidir. Çünkü o anda kan dolaşımını öylesine düzensizleşmiştir ki bunun sonuçları bir kalp krizinin aynısıdır.

Belirtiler :


Kalp durmasının belirtileri çok açıktır. Hasta adeta ölüye benzer :


* Yüz ü sapsarıdır, tam anlamıyla hareketsizdir hiçbir uyarıya tepki vermez; ayrıca hiç bir solunum belirtisi yoktur.


* Boynunda ve bileğinde nabız hissedilmez.


* Göz kapakları kaldırıldığında, gözbebeklerinin ölçüsüz şekilde genişlediği görülür: Bu, oksijensizlikten büyük ızdırap çeken beynin işaretidir.


Etkiler :


Bu aşırı acil durum karşısında, derhal tıbbi yardım sağlamak gerekir. Oksijen yüklü kanı yeniden beyne ulaştırmak için sadece üç dakikaka vardır. Çünkü beyin hücrelerinin büyük çoğunluğunun yok olmadan önce daha uzun süre oksijensizliğe tahamülleri yoktur. Bu nedenle hızla akciğerleri havalandırmak ve kan dolaşımını sağlamak kaçınılmazdır.


Ancak yoğun ve hastanın naklinden önce olay yerinde tıbbi bir müdahale hayati ve beyinsel faliyetlerinin kurtarılmasını sağlayabilir. Bunun içinde doktor gelmeden önce acil kurtarma girişimleri yapılmış olmalıdır.


Öncelikle solunum yollarının işlerliğini ve hayat busesi ile suni solunumun sağlanmasını garantiye almak gerekir. Her kurtarıcı da bunun altından kalkabilir. Kan dolaşımı da kalbe yapılacak masajla başlatabilir. Ancak bu uzman işidir. Çünki nazik masajın, bazı tehlikeleride vardır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp