İshal Nasıl Durdurulur

İshal Nasıl Durdurulur :

Yaz mevsiminde daha sık görülen ishallerin enfeksiyonlara bağlı oluşabilmesinin yanında, besinlere bağlı olarak da ortaya çıktığını belirten uzmanlar, karpuz, kavun, kayısı, acı biber gibi yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi nedeniyle bağırsak dengesinin bozulduğunu kaydediyor.

Besin kaynaklı ishallere karşı yenecek besinleri sıralayan International Hospital'dan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bağcivan, "Muz, tuzlu çubuk kraker, leblebi, asidi kaçmış kolalı içecekler, çay, kahve, yoğurt, peynir ve ayran tüketmek basit ishali önler." dedi.

İshallerin yazın hem yetişkinlerin hem çocukların sık karşılaştığı bir sağlık sorunu olduğunu belirten Bağcivan, yiyeceklere bağlı basit ishalleri, yine yiyeceklerle ve sıvı, tuz kaybını gidererek iyileştirmenin mümkün olduğunu ifade etti.

İshalliyken süt, sütlaç ve dondurma yemeyin

Kavun, kayısı, karpuz gibi şeker yükü çok fazla olan yiyeceklerin, çok tüketildiği zaman suyun bağırsaktan vücuda emilmesini gerektiren dengeyi tersine çevirdiğini belirten Bağcivan, şunları kaydetti:

"Bağırsaktaki şeker yükü artıyor, bu yüzden vücuttan bağırsak içine su kaçışı tetikleniyor. Bu nedenle de ishal ortaya çıkıyor. Birçok insanın başına gelebiliyor. Hasta 24-48 saat içinde yiyip içtiklerine dikkat ederse sorun ortadan kalkıyor.

Leblebi su tutulumunu artırdığı, muz da potasyum içerdiği için, vücuttaki su ve potasyum kaybını önlemeye yarıyor. Tuz, çubuk kraker, çay, kahve, asidi kaçmış kola, yoğurt, peynir, ayran sıvı ve tuz kaybını önlemeye yardımcı oluyor. Ancak süt, sütlaç ve dondurma tüketilmesi, bağırsağın süte karşı toleransı ishal nedeniyle bozulduğu için soruna neden oluyor.

Özellikle de doğumsal laktaz eksikliği olanlarda süt tüketilmesi, ishal sırasında gaz, kusma şikâyetlerine yol açıyor."

İshaliniz 1,5 aydır devam mı ediyor?

İshallerin çoğunda antibiyotik tedavisinin gereksiz olduğunu, ciddi mikrobik enfeksiyon yoksa destek tedavisinin yeterli olduğunu belirten Dr. İbrahim Bağcivan, bazı ishallerin 1,5 aydan uzun sürdüğünü söyledi.

Bu durumda ishalin neden uzadığının araştırıldığını belirten Bağcivan, "Böyle bir hastada mutlaka bakteriyel olmayan emilim bozuklukları ya da başka hastalıkların araştırılması gerekiyor.

Çeşitli testler yapılmalı, endoskopi uygulanmalıdır." diye konuştu. Bağcivan, ishalin ilaçların etkinliğini azalttığına dikkat çekti.

Yorumlar

 • Neb**** Gü*******
  4 yıl önce
  merhaba kızım 4 yaşında bu sabah karnım ağrıyo diyerek uyandı tuvalate gittiğimizde ishal başlanğıcı olduğunu anladım ayrıca geceden beri ateşide var calpol veriyorum isalde ateş normalmidir yoksa başka bir nedenden dolayımı ateşleniyor..
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Ateşli ishal vakaları normal bir durum ama bir doktora danışmanızda yarar vardır. geçmiş olsun
 • TAR**
  4 yıl önce
  merhaba ben 11 yaşındayım benim ishalim 5 günde geçmiyum kusuyum midem blunyo napmalıyım bu ishali geçirmek için
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Lütfen anne bana rica et seninle daha yakından ilgilensinler. acil olarak bir hekime danışın .
 • Emi** Yav**
  4 yıl önce
  Merhaba oglum 18 aylik ishal 4 gndur gecmedi her seferinde kompile uzerini degistiriyum dktra gttik bsy cikmadi tahlilleri temiz nasil durdurabilirim
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   0-3 yaş bebek ve çocuklar için bişey öneremıyoruz doktor kontrolunde olması gerekir. lütfen bir doktora danışınız. çok geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
 • Gul*** Yil***
  4 yıl önce
  Bir buçuk haftadir isalim kahve ve muzu demedim olmadı kim ne derse yapar hale geldim iki lokma yesem en fazla beş dakika sonra soluğu lavobada almak zunda kaliyum
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   İshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. Üzerlik tohumu bağırsaktaki parazitler ile bakterileri öldürmektedir.ishal sorunu için üzerlik tohumu karışımlı seti tavsiye ediyoruz incelemek için linke tıklayın
 • Meh*** Ars***
  3 yıl önce
  Merhabalar öncellikle yaklaşık 4 gündür ishalim 18 yaşındayım halsizlik ateşle başladı dokta gözüktüm kanımda enfeksiyon çıkmadı fakat 1 hün içerisinde 15-20 defa büyük tuvaletime çıkıyum ne yapmam gerekir
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   İshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. Üzerlik tohumu bağırsaktaki parazitler ile bakterileri öldürmektedir.ishal sorunu için üzerlik tohumu karışımlı seti tavsiye ediyoruz incelemek için linke tıklayın geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp