İncinme Tedavisi

İncinme Tedavisi :

Herhangi bir eklemin, burkulması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Çoğunlukla ayak, el bileklerinde veya diz kapağında görülür. Eklem; incindiği zaman, kısa süren bir ağrı hissedilir. Sonra eklemin bulunduğu yerde şişme, zonklama, morarma görülür. Yapılacak ilk iş, incinen yeri sargı bezi ile sarmak ve üzerine soğuk su dökmektir.

Burkulma, fazla gerilmeye bağlı olarak eklem kapsülünde veya ona bağlı olan bağlarda oluşan yırtıktır ve genelde bölgenin bükülmesi veya kıvrılması sonucu meydana gelir.

Arnika acıyı azaltırken, karakafes dokunun gelişmesini, yani iyileşmeyi hızlandırır. Hasar görmüş bölgeye bu bitkilerden oluşan bir krem veya merhem uygulayabilirsiniz. Eğer mümkünse bölgeyi sabitlemek ve üzerine baskı yapmak için hasarlı eklemi elastik bir bandajla bağlayın. Hasar gören kolu veya bacağı mümkün olduğu kadar dinlendirin ve şişmemesi için yukarı doğru tutun.

İncinme belirtileri; Ağrı, şişme ve morarma genel incinme belirtileri arasında sayılabilir.

Burkulma belirtileri; Ağrı, katılık ve hareketsizlik ve anında şişme genel burkulma belirtileri arasındadır.

Diz ve ayak bileği bağlarında zedelenme (Yırtılma) belirtileri; Şiddetli ağrı, diz ya da ayak bileğinde anormal görüntü, ağrıyan bacağın üstüne basamama gibi genel belirtilerdir.

Tendinit belirtileri; Ağrı veya incinme, kası özgürce hareket ettirememe gibi genel tendinit belirtileri sayılabilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp