İnaktif Poliomyelit Aşısı

İnaktif Poliomyelit Aşısı

İnaktive çocuk felci aşısı kombine aşılar içinde bulunmakta ve enjeksiyon şeklinde kas içine uygulanmaktadır. IPV, poliovirusun sinir sistemine kan yolu ile geçişini engellemek üzere serumda antikor oluşturarak poliomyeliti önlemektedir. IPV'nin en büyük avantajı aşıya bağlı paralitik polio vakalarına neden olmamasıdır. Dezavantajı ise poliovirusa karşı çok daha az intestinal immünite sağlamasıdır.

Koruyucu değeri %95'tir. Daha önce aşılanmamış erişkinler bu tip aşıyla aşılanmalıdırlar. Gebelere ve bağışıklık sistem yetmezliği olanlara önerilebilir. Hiçbir ciddi yan etkisi yoktur. IPV, OPV'den çok daha pahalıdır.

Her biyolojik üründe olduğu gibi inaktive polio aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reaksiyon görülebilir. Aşıların her zaman tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya hekim kontrolünde uygulatılması gerekir.

Bir zamanlar tüm dünyada görülebilen çocuk felci, bu hastalığın dünyadan yok edilmesi için başlatılan yoğun aşılama kampanyaları sonucunda dramatik bir şekilde azalmış günümüzde sadece birkaç ülkede görülür olmuştur.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp