İltihaplı Eklem Romatizması

İltihaplı eklem romatizması hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz...

Belirtiler

Baştaparmak eklemleri olmak üzere, pek çok eklem iltihaplıdır ve öncelerişekil bozuklukları oluşan bu eklemler zamanla hareket yeteneklerini de yitirebilirler.

Nedenleri

Romatoit artrit, bir özbağışıklık hastalığıdır.İnsanın bağışıklık sistemi yabancı antijenlere karşı belirgin yanıtlar verecek ve kendi özantijenlerine yönelik tepkileri engelleyecek biçimde düzenlenmiştir. İşte bu denetim süreci bozulduğunda, vücut kendi öz dokularına ve kendi özproteinlerine karşı hücresel bağışıklıkyanıtı verebilir. Bu yanıt, bağışıklık süreçlerine göre, değişen yer ve şiddette doku yıkımı ve iltihap tablosu gelişmesine yol açar.

Romatoit artrit ayrıca, çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yol açan mikroorganizmaların eklemleri tutmalarıyla da oluşabilir.

Biyolojik gerçekler

Romatoit artrit hastalıklarında,bağışıklık sistemindeki aksamalar yüzünden, vücutkendi kendine saldırıya geçer. Artrit hastalarının bağışıklık sistemi hedefini şaşırarak,sadece eklemlerdeki mikroorganizmalara saldırmakla kalmayıp,sağlıklı eklem bağdokularına da zarar verir ve zarar gören bu eklemlerde iltihaplanma ve dejenerasyonlar oluşmaya başlar.

Psikolojik gerçekler

Psikosomatik alanında artrithastaları, “yardım etmekten asla vazgeçmeyen tipik kadınsı”karakter yapısına sahip kişiler olarak tanımlanır.Genelde saldırganlık duygularını yönlendirmekte zorlukçekerler. Birilerine hırslandıklarında duygularını hemen açıklamaz, aksine, bu zarar verici enerjiyi kendilerine yöneltirler;bağışıklık sistemlerinin kendi sağlıklı hücrelerine saldırmasını anımsatan özel birdavranış biçimidir bu.

Artrit hastaları birlikte yaşadıkları kişilere karşı ender olarak kızgınlıklarını belli eden, özverili, uyumlu, çekingen, fedakarca davranabilen ve haksızlıklara boyun eğebilen kişilik özelliklerine sahiptirler ve ne yazık ki genelde bu kişilik özellikleri, günümüzde kadınlara biçilen rolü yansıtmaktadır. Gerçekten de, romatoitartrit hastalığına yakalanan kadınlar, bu hastalığa yakalanan erkeklerden üç kat fazladır.

Çok eski bir hastalık

Eklem iltihabı bilinen en eski hastalıklardandır. Tarih öncesine ait iskeletlerin eklemlerinde yapılan araştırmalara göre, Mısır mumyalarında ve Neandertaler insanında bile eklem iltihabına rastlanılmıştır.Ayrıca, hayvanlar da aynı hastalığa yakalanabilirler;örneğin dinozorlar da bu sıkıntıyı çekmekten kurtulamamışlar.

Kendinize yardımcı olabilirsiniz

Balık yiyin

Balık gerçek bir “ağrı ve iltihaplanma katilidir.” Öncelikle uskumru, somon ve ringa balıklarında bolca bulunan Omega-3 asitleri, iltihaplanmaları başlatan mediatorların etkinliğini belirli bir dereceye kadar azaltabilirler; iltihaplanma mediatorları, tipik eklemşişliklerini ve özellikle de artrit ağrılarını başlatan,organizma tarafından üretilen maddelerdir.

İbuprofen

Tüm ağrı kesiciler arasında,ibuprofen içerikli olanları, artrit hastalarına en uygunolanlardır. İbuprofen içerikli kremler de friksiyonlarda başarıyla kullanılabilir.

Kilo vermek ve diyet

Üstlerine ne kadar çok baskı binerse eklemlerin iltihaplanmaya karşı yatkınlıkları da ooranda artar. Eğer fazla kilolarınız varsa, onları mutlaka vermeye çalışın! Böylece eklemlerinize binen baskı azalacaktır.

Genel olarak daha az et, daha fazla sebze vemeyve yiyin. Artrit hastalığı için geliştirilmiş özelbir diyet olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Hangibesinlerin durumunuzu kötüleştirdiğini, deneyerek öğrenmeye çalışın. Ama en önemlisinin yeterli miktarda C vitaminialımı olduğunu da sakın unutmayın!

Şifalı bitkiler

Ürik asidi azaltıcı ve eklem iltihabını yatıştırıcı özellikler içeren bitkikarışımının çayı ile uygulanacak kürlerrahatlık sağlayabilir.

Reçete: Altınbaşak,atkuyruğu, ısırganotu, rezene, ardıç kozalağı,mayıs papatyası, ve melekotu kökü birer ölçü hindiba ise 2 ölçü olarak ince kıyılıp iyice harmanlanır ve cam birkavanozda saklanır.

Bir tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 6-8 dakika sonrasüzülür. Taze demlenmiş çay, soğutulmadan ve tatlandırılmadan,aç karnına veya öğün aralarında olmak üzere, günde 2-3 bardakiçilir.

İki haftalık bir çay kürünün sonunda 3-4 gün ara verilir ve eğer istenirse iki haftalık yeni birküre başlanabilir.

Ağır kalp veya böbrek hastalığı olanlar, bu çay kürüne başlamadan önce doktorlarına danışmalıdırlar!

Eterli yağlar

Biberiye, mercanköşk ve lavantayağları,uygulandıkları bölgenin kan dolaşımını hızlandırırlar; koku olarakda, bağışıklık sistemini yönlendiren beyin bölgesini etkileyerek ağrıları yatıştırabilirler.

Önerilen eterli yağları eşit oranda karıştırın. Bu karışımdan 10-15damlayı, sıcak suya batırılıp hafifçe sıkılmış bir bezin üstüne dağıtın ve bezisıcak kompres olarak hasta ekleme sarın. Çabuk kurumaması ve soğumaması için, kompresin üstünü sıcak bir havluyla örtün.Uygulama süresi 10-15 dakika olmak üzere, günde 2-3 kere yinelenebilir.

Su yardımcıdır

Banyo suyunun sıcaklığını beden ısısına(37 derece)eşitleyin. Bazı batı ülkelerinde artrit hastaları banyo küvetlerinde tedavi edilmektedir. Suyun içinde kalış yatıştırıcı ve ağrıları hafifletici sonuçlar verebiliyor. Su vücudun ağırlığını azaltarak eklemleri rahatlatıyor. Bu durumda özel eklem egzersizleri veyaaqua-jogging (havuz içinde egzersiz) uygulamaları da rahatlatıcı olabiliyor.

Dikkat: Banyodan sonra üşütülmemeli,bir süre yatakta dinlenilmelidir!

Bitkisel merhemler

Eklem ve kas romatizmalarında merhemle yapılan friksiyonlar bölgesel kan dolaşımını hızlandırarak, önemli rahatlıklar sağlayabilir.

-Öküzgözü - Arnica montana merhemi

“Arnica-Kneipp Salbe”

-Karakafesotu - Symphytum officinale merhemi

“Kytta-Balsam f”

Bu merhemleri Alman eczanelerinden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.

Homeopatik ilaç

-Bryonia - (Bryonia cretica) Ülkemizde yetişen türlerin dışındaki bir Akasma bitkisinin zehirli kökünden elde edilir.

Bryonia D4 seyreltisi, ağrıların gitgide arttığı vesabahları en şiddetli noktaya ulaştığı durumlarda kullanılmalıdır.

Kullanım dozajı: Günde 3 kere 10 damla, dil altına alınır; akutağrılara karşı bu dozaj saat başlarında daalınabilir.

Aspirin kullanmayın

Ağrıları kesme etkisi nedeniyle artrit hastaları çoğunlukla aspirin kullanırlar. Evet ağrıları keser, ama vücut için çok önemli olan C vitaminini de emer!

Bakır!

Eski bakır artrit bilezikleri son zamanlarda yine saygı görmeye başladı. Herhalde sindirim sistemleri tarafından özümlenemediği için, artrit hastalarında büyük olasılıkla eksik olan bakır, deri tarafında emilerek organizmaya katılabiliyor. Siz de deneyebilirsiniz.

Önlem alarak sağlıklı kalabilirsiniz

- Fazla kilolarınızdan kurtulmaya gayretedin! Çünkü fazla kilo taşıyan kişilerde eklemler aşınır ve bu yüzden de kendilerini yenileme(regenerasyon)yeteneğini önemli ölçüde yitirirler.

- Haftada en azından 3 kere olmak üzere, düzenli veya egzersizler yapın ki, güçlü kaslar, sağlıklı eklemlerin üstündeki baskıyı azaltabilsinler. Aniden yön değiştirmeyi gerektiren ve bu yüzden de eklemleri zorlayan sporlar,eklem sağlığı bakımından tehlikeli sayılabilecek spor türleridir. En doğrusu, yürümek, yüzmek, bisiklete binmek veya aletli jimnastikte kasları ve eklemleri güçlendirmek ve güçlütutmaktır.

- Yeterli miktarda C vitamini almaya özen gösterin.Yapılan araştırmalar sonucunda, artrit hastalarının çoğunda C vitamini eksikliği saptanmıştır. Bu vitaminin koruyucu etkisi belki de bağışıklık sistemimizi doğru hedeflere yönlendirmektir! C vitaminini öncelikle,kivi, portakal, greyfurt, limon, yeşil biber, kuşburnu, domates,maydanoz ve kiraz, çilek gibi yumuşak meyvelerden alabilirsiniz.

- Yeterli miktarda A vitamini almaya özen gösterin!Çünkü A vitamini, bağırsak mukozasını sıkıştırarak, mikroorganizmaların besin yoluyla kana karışıp eklemlere ulaşmasını önler. A vitamini öncelikle havuçta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

- Eğer ailenizde artrit gerçeği yaşanıyorsa, bitkisel yağların tüketimini kısın!Bitkisel yağların yoğunlukla içerdiği Omega-6 elemanlarının eklem iltihaplarının oluşumunda etken olabileceği varsayılmaktadır. Ama bu tür elemanlar içermeyen zeytinyağını gönlünüzce kullanabilirsiniz.

- Artrit bir özbağışıklık hastalığı olduğuna göre, eğer ailenizde birden fazla artrit hastası varsa, bağışıklık sistemini Cvitamini ile güçlendirmenin ötesinde, echinacea/Ekinazya preparatları veya çayları ile de güçlendirmek çok doğru bir davranış olacaktır.

- Uyarıcılardan uzak durun! Alkolü ve kahveyi çok aza indirin ve sigara ile ilişkinizi kesin!

Yorumlar

 • Rec** Yü**
  4 yıl önce
  iyi günler benim bilek ve parmaklarımda çok ağrı oluyo ve hatta şişmeler oluyor diz arkasında da ağrı oluyo bunlar çok süreli değil iki üç gün iöinde geçiyo ve beşongün sonra tekrar nüks ediyor bu durumda çalışabilirmiyim işim biraz ağır istanbul halk ekmekte ekmek sevkiyatında çalışıyorum günde 450 kasa ekmek elimden geçer her seferinde ortalama elli kilo kaldırmak zorundayım teşekkür ederim
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Tendon,bağ doku ve genel olarak kaslarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsunuz. Alp dağlarından toplanan 50 ye yakın bitki bileşeninden,genetik mühendisler tarafından özel olarak hazırlanmış,romatizma, fıtık, kireçlenme ağrılarını kesmeye yardımcı ,tedaviye yöneliktir. Hareket kolaylığı sağlayan etkili bir kas gevşeticidir.Tendonların onarılmasında endikedir. Detaylar için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Yak********
  4 yıl önce
  53 yasinda annem gece bacak agrilarindan uyuyamiyor, doktora gittik iltihapli romatizma dediler,10 gun hastanede tedavi gordu... ilac,kortizon verdiler fakat agrilari halen devam ediyor... sabahlari zor kalkiyo, gun icinde biraz toparlar gibi oluyo ama agrilar bitmiyo... ne yapabiliriz
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Alp dağlarından toplanan 50 ye yakın bitki bileşeninden,genetik mühendisler tarafından özel olarak hazırlanmıştır.Şişlikler, ağrılar ve ödemlerde, romatizma, fıtık, kireçlenme ağrılarını kesmede yardımcı ,tedaviye yöneliktir. hareket kolaylığı sağlayan bir bileşendir. incelemek için linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp