İletişim Sorunları

İletişim Sorunları :

Öncelikle teşhise göre basit tedaviden komplike tedaviye kadar uzanır. Basit bir gece koruyucusundan açık eklem cerrahisine kadar ilerleyen tedaviler vardır. Hasta esneme ya da yemek yeme sırasında ağzını çok açmamalı,sert yiyecekler yememelidir. Ayrıca kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler verilir.

Bugün çok ileri tekniklerle de eklem problemlerinin teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır. Özel bilgisayarlı analizler ve düşük sıklıkta Transcutenous Electroneural Stimulation (TENS) kullanılarak çene eklemi dengeli doğal konumuna getirilir. TENS çenenin kafatasıyla olan en rahat ilişkisini, kasların elektriksel aktivitesini ölçerek bulma prensibine göre ayarlar. Ayrıca Elektromyography (EMG) kullanılarak da çenelerin rahat pozisyonu bulunur.EMG ile çenelerarası ilişki saptanır ve kasların çene eklemiyle en rahat ilişkisi sağlanır.Sonography ile de çene eklemi dinlenir ve eklemde herhangi bir bozukluk ya da yıkım olup olmadığı anlaşılır.

Bu teknolojik cihazlar tıpta yıllar önce kullanılmaya başlanmıştır.Şimdi çenenin kas fonksiyonlarını ölçmek amacıyla da kullanılmaktadır.Çeneyle ilgili tüm bilgiler toplanır ve kesin tedavi planı saptanır.

Çene ekleminin kronik ve yapısını bozan problemlerin oluşumu uzun yıllara dayanır.Yeni teknikleri kullanarak,artık çene eklemi problemleri yüzünden acı çeken hastalar çok daha kısa bir süre içinde rahatlatılmaktadır.

Çene eklem problemlerinin bazı belirtileri:

Çene ağrısı

Kulak ağrısı, kulakta çınlama,

Sık sık tekrarlayan baş ağrısı ,boyun bölgesinde ağrı,kol ağrısı,

Yüzün her iki yanında hafif şişlik

Çene eklemi bölgesinde kas spazmı,

Alt-üst diş diziminde bozukluk başlaması,

Çeneyi açamama ya da kısıtlı açma.

Çene eklemi problemi olanlarda dişlerde çapraşık diş dizimi, eksik diş boşlukları,başka dizim bozukluğu var ise,ya da çenelerarası ilişki bozuk ise bu durum eklem problemlerinin sebebi de olabilir ya da var olan eklem problemlerini tetikleyebilir.Böyle bir durumda kapanış ve diş dizimi bozukluklarınızın giderilmesi yani ortodontik tedavi olmanız gerekir.Ayrıca ortodontistiniz gerektiğinde çene cerrahı ile birlikte ekleme yönelik tedavilere başlayacaktır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp