Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavi

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavi , Yattıktan Kısa Bir Süre Sonra Bacaklarda Ortaya Çıkan Gerginlik, Uyuşma, Batma, Yanma ve İğnelenme Gibi Bir Rahatsızlık Biçimde İfade Edilen Bir Yakınmadır.

Soru: Bu hastalık genelde hangi yaş grubunda görülür?

Yanıt: Çoğunlukla yaşlılarda görülür. Fakat orta yaş grubunda da sıkça görülür. Polikliniklere huzursuz bacak sendromu şikayeti ile gelen genç hastalarda vardır.

Soru: Bu hastalık kalıtsal mıdır?

Yanıt: Tam kanıtlanmamış olsa da kalıtsal olduğu yöndeki görüşler ağırlıktadır.

Soru: Huzursuz bacak sendromuna sebep olan veya ilişkili olan hastalıklar var mıdır?


Yanıt:
Şeker hastalığında, demir eksikliği anemisinde (kansızlıkta), bazı sinir hastalıklarında (periferik nöropati), bazı kanser türlerinde huzursuz bacak sendromuna ait belirtiler görülür.

Soru: Hastalığın belirtilerini çok kısa olarak sıralar mısınız?


Yanıt:
1- Yattıktan sonra bacaklarda ortaya çıkan gerginlik, uyuşma, batma, yanma, iğnelenme gibi belirtiler.

3- Hastalar yukarıdaki belirtilerden kurtulmak için daima kalkıp yürüme ihtiyacı duyarlar ve hastalarda uyku bozukluğu oluşur.

Soru: Huzursuz bacak sendromunun uyku ile ilişkisi nedir?

Yanıt: Huzursuz bacak sendromu, uyku ile ilişkili hareket bozukluğu hastalıkları arasında yer alır. Uyku, fizyolojik ve geçici bir bilinçsizlik durumudur. Hareket bozukluklarının büyük çoğunluğu, uykuda kayıp olur.

Örneğin; tik, el titremeleri? vs. uykuda olmaz. Fakat bazı hareket bozuklukları, sadece uykuya geçerken veya uyku esnasında görülür. Huzursuz bacak sendromu, uykuda görülen bir hareket bozukluğudur.

Soru: Hastalığın sebebi nedir?

Yanıt: Hastalığa sebep olan şeker hastalığı, kansızlık gibi bir nedenin olmadığı esansiyel tip dediğimiz tipte, beyinden dopamın denen maddenin eksikliği sorumlu tutulur. Günümüzde kabul gören görüş budur.

Soru: Bu maddenin eksikliği uykusuzluk mu yapar?


Yanıt:
Beyindeki bu maddenin eksikliği, bacaklarda yukarıdaki saydığımız belirtileri yapar. Bu hareket bozukluğuna bağlı huzursuzluk, kalkıp dolaşma gereksinimi uykusuzluğa sebep olur.

Soru: Huzursuz bacak sendromu teşhisi konan hastalara, hastalığı doğrulamak için hangi testler yapılır?

Yanıt: Hastalığın belirtilerine sebep olan şeker hastalığı, kansızlık, sinir harabiyetleri? vs gibi hastalıklarda, bu hastalıklara ait belirtiler muayenede saptanır ve bu hastalıkların teşhisine yönelik testler yapılır.

Huzursuz bacak sendromunun büyük bir çoğunluğunun altında başka bir hastalık yatmaz.

Bu tipe esansiyel tip denir. Yukarıda bahsettiğim gibi esansiyel tipin ailesel özelliği vardır.

Muayenesinde herhangi bir bulguya rastlanmaz. Deneyimli bir hekim hastanın anlattıklarına ve tecrübelerine göre hastalığın tanısı koymaya çalışır.

Bu hastalıkta, birçok büyük merkezde uyku EEG' si çekilerek, bacaklara bağlanan elektrotlarla uykuda oluşan hareket bozukluğu tespit edilmeye çalışılır.

EEG beyin elektro ensefalografisidir. Beynin fonksiyonlarını bilgisayara veya kağıt üzerine yazdırmaya yarayan bir tanı aletidir.

Bunun dışında huzursuz bacak sendromuna benzer belirtiler verebilen diğer hastalıkları elemek için hekim gerek duyarsa laboratuar, MR, EMG? gibi bir çok tetkik yapılabilir.

Soru: Bu hastalıkta tedavi nasıl yapılır?


Yanıt: Tedavide başarılı olmak için bu hastalığın tanısını doğru koymak gerekir.

Hastalığa yol açan başka bir neden varsa öncelikle bunun tedavisi yapılır.

Esansiyel dediğimiz tipte, hastalığa sebep olduğu düşünülen, beyindeki eksik maddeyi yerine koymak için bu maddeyi içeren ilaçlar yatmanda önce verilir.

Yorumlar

 • merhaba 30 yaşındayım huzursuz bacak sendromuyum tedavisi son bir yıldır ilaç kullanıyorum ama işlacı kullanmadığım zaman yien aynı sıkıntı devam ediyor yamadan 3 saat önce kullanıyorum çocuk sahibi olmak istiyorum hamilelikte (parkyn ) ilacı kullanmam sakıncalı tedavi için başka altanetifler var mı bilgi alabilirmyi
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Huzursuz bacak sendromu (HBS), uyku ya da istirahat esnasında (otururken veya yatarken) bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir histir. Bitkisel tedavi için linki tıklayın . Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • 4 yıl önce
  iyi günler bende 1 yıldır bacak kasılması, yürürken yürüyemiyum ve yürümemiyavaşlayıy ne yapmalıyım?
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   detaylı bilgi için lütfen bilgi hattımızı arayınız. bilgi hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp