Hırıltılı Öksürük Tedavisi

Hırıltılı Öksürük Tedavisi : Solunum yollarını temizleyen bir mekanizmadır. Bu refleks hareketi, bütün solunum yollarını yabancı cisimlerden, hava kirliliğinden ve birikmiş mukuslardan korur.

Hava yollarında bulunan en küçük tahriş edici bir şey, beyindeki öksürük merkezine saniyenin milyonda birinde hemen işaret gönderir. Haber hemen göğüs kaslarına aktarılır ve patlatılan bir öksürükle hava yolları tahriş edici şeyden temizlenir. Bu öksürük hareketi temizleninceye kadar devam eder.

Bir mikrop, bronşlara ve akciğerlere dolduğunda iltihap meydana gelir ve bir tahriş kaynağı oluşturup öksürüğü yaratır.

Öksürük Nedenleri :

Genellikle, burun, yutak, gırtlak ya da ağız gibi üst solunum yollarında meydana gelen tahriş ya da iltihaplanma sonucu olabileceği gibi, alt solunum yollarındaki rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Ayrıca, toz ya da polen gibi çeşitli maddelerin solunum yoluna girmesi sonucu, vücut öksürerek tepki verebilir.

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan, Öksürük 3 grupta toplanır:

* Kuru öksürük : Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içmek, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanmasından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır, yani kuru öksürüktür.

* Nöbet şeklinde gelen öksürük : Bu çeşit öksürük, boğmaca veya ciğer şişmesi; gırtlak veya hava borusunun tahriş olması, veya astımdan kaynaklanır. Bu çeşit öksürükte pek az balgam görülür.

* Balgamlı öksürük : Bu çeşit öksürük, sık sık tekrarlar. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. Balgamlı öksürük; Bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit, kalp hastalıkları veya tüberküloz‘un bir işareti olabilir. Öksürük, nasıl olursa olsun, ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Öksürük Tedavisi :

Öksürük başka hastalıkların belirtisi olabilir. Öncelikle, öksürüğün sebebinin bilinmesinde fayda var.

Bünyeleri daha zayıf olduğu için bebeklerde ve çocuklarda öksürük şikayeti daha sık görülür. Bebeklerde ve çocuklarda öksürük tedavisi daha özenle yapılmalı ve rastgele ilaç kullanılmamalıdır. Öyleki; bilinçsizce kullanılan öksürük şurubu, vücudun öksürerek solunum yollarını temizlemesini engeller ve daha büyük sorunlara yol açabilir.

Öksürük Tedavisinde, ilk yapılması gereken önlemler:

*Bol sıvı almak,
*Bulunulan ortamı havalandırmak,
*Bulunulan ortamdaki havayı nemlendirmek,
*Boğazı yumuşatacak bitki çayları içmek olmalıdır

Ayrıca, özellikle kuru öksürük boğazı tahriş edebileceği için az ve daha hafif öksürmeye çalışmak olası tahrişleri önlemeye yardımcı olur.Enfeksiyon ile baş gösteren öksürük antibiyotiklerle tedavi edilir. Enfeksiyonlardan doğan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmemesi için, kesilmez devamlıdır.

Yorumlar

 • Pı*** Sar***
  4 yıl önce
  anneannemin alerjik astımı var ve düzenli olarak ilaç kullanıyor fakat bikaç gündür balgamlı öksürüğü var ne yapmalıyız?
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Bol oksijen rahatlatacaktır. Fakat tedavi noktasında reaksiyonları azaltmak ve bronşları temizlemek için bir yardımcı bileşen ihtiyacınız vardır. Detaylar aşağıdaki linktedir. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
 • 4 yıl önce
  Babanem yaşlı ve alzaymir hastası fakat kaç gündür hırıltısi ve öksürüğü var yüzünden rahatsızlık anlaşılıy sizce bunun için ne yapabilirz lütfen yardımcı olurmsnuz sıcak sıvı şeylerde boğazı nedeni ile tTüketmıo ne yapabiliriiz
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   gıcık ve kuru öksürüğü keser, göğüsü yumuşatır, balgam söker ve kanı temizlemeye yardımcı olur, öksürük tedavisi için bu seti tavsiye ediyoruz linki tıklayın lütfen Bilgi Hattı: 0224 234 5678
 • Oğ***** öm*******
  3 yıl önce
  merhaba hocam. Ben basketbolcuyum ve haliyle maçlarda çok terliyum bi akşam şiddetli bi öksürükle uyandım ama sadece bi öksürüktü. Sonra nefes alıp verirken göğüs hırıltısı var ve gıcık şeklinde öksürüyum ne yapmalıyım ?
  • Şifalı Bitkilerim
   3 yıl önce
   Sigara içiyorsanız bırakmanızı tavsiye ederim.. Size öksürük için bir ürün önerebilirim,Herhangi ciddi bir rahatsızlığınız yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz.. Öksürük, nasıl olursa olsun, ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bol sıvı almak, öksürüğün kesilmesi için faydalıdır. Bunun sebebi, suyun balgamı çözmesi ve bu şekilde öksürüğün şiddetinin ve boğaz kuruluğunun azalmasıdır. Öksürüğün bitkisel çözümü için lütfen linki tıklayınız.. Bilgi Hattı: (0224) 2-3-4-5-6-7-8

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp