Gaziantep Kurbanlık Fiyatları

Gaziantep Kurbanlık Fiyatları :

Kurban Bayramı (Arapça: عيد الأضحى; 'Īd al-'Adhā, Farsça: عید قربان; Eid-e Gorbān), Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram.

Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

Gaziantep‘te kurbanlık satışları başladı. Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla göre azda olsa bir artış gerçekleşti. Geçtiğim yıl kilogramı ortalama 9-11 TL‘den satılan küçük baş hayvanların fiyatları bu yıl yine ortalama 11-12 TL.

Büyükbaş hayvan fiyatları da ortalama 10-11 TL civarında. Yetkililerden alınan bilgiye göre Gaziantep‘te bu yıl da kurbanlık sıkıntısı yaşanmayacak. Üte yandan İlçe belediyeleri de kurban satış yerlerini ilan etti.

Belediyelerin belirlediği yerlerin dışında kurban satışı yapılamayacak. Kente kurbanlık havyan girişlerinde veteriner eşliğinde denetimler de yapılıyor. Geçtiğimiz yıl 120 bin küçük baş, 2 bin 500‘de büyükbaş kurban kesiminin yapıldığı ifade edilirken uzmanlar kurbanlık alacak vatandaşların seçimlerinde dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyorlar.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp