Faranjit Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Faranjit Bitkisel Tedavi Yöntemleri : Ağız ve burun boşluğunun arka tarafında farinks denilen boğaz kısmı bulunur. Ağzımızı açtığımızda karşıda görülen farinks kısmı iltihaplanırsa farenjit oluşur.

Genellikle kışın, mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonudur. Bronşit oluşumuna neden olabilir. Kimilerinde uzun süreden beri vardır ve çok fazla rahatsız edici şikayetler gözlenmez. Bu durumda hastalık kronikleşmiştir. Müzmin farenjit denilen durum ortaya çıkar. Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durum ise akut farenjit adını alır.

NİÇİN FARENJİT OLURUZ


Boğazın arka kısmı mikroplara, toza, ısıya karşı hassastır. Hem akut hem de müzmin farenjitin nedenleri genelde mikroplar veya virüsler olsa da oluşmalarında arada küçük farklar bulunur. Kronik farenjitte sigara ve alkol kullanımı, alerji, virüs ve bakteriler, geniz akıntısı, kuru hava gibi nedenler etkilidir. Bunların çoğu boğazı tahriş eden nedenlerdir.

Bunlardan başka boğazı tahriş eden durumlar da vardır. Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler, bademcik iltihabı, asitli içecekler de farenjite sebep olabilir. Bir de burun tıkandığında farenjitin olması iyice kolaylaşır.

Akut farenjitte ise sebep genelde virüs ya da bakteridir. Yine tahriş edici nedenler de farenjitin oluşmasında rol oynar. Mevsimler, farenjit oluşumunda etkendir. Kapalı ortamlarda görülme sıklığı fazladır. Havada bulunan maddeler, bazı soğuk algınlıkları farenjite yol açabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR


Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma,
Yutkunurken zorlanma ve bunun uyurken rahatsız etmesi,
Öksürük,
Ateş, ses kısılması,
Halsizlik, yorgunluk,
Burnun akması,
Baş ağrısı.
Yalnız kronik farenjitte genelde ateş olmaz. Hastanın halsizlik gibi bir sorunu yoktur. Hastaya boğazında bir şey varmış gibi gelir. Boğazı temizleyince geçeceği hissi vardır. Fakat boğazı temizlemek daha çok tahriş eder.

Doktor muayenesinde boğazda kızarıklık ve şişlik, burunda şişlik, geniz akıntısı, burun akması gibi bulgular vardır. Doktorun muayenesi ve hastanın söyledikleri sonucu farenjit teşhisi konur. Herhangi bir tetkike gerek yoktur. Bazen gerekirse farenjite neden olan rahatsızlığı bulmak için doktor tetkik isteyebilir. Sinüzitten şüpheleniliyorsa film çekimi gerekir.

KİMLER RİSK ALTINDA


Bu durumda kişisel özellikler ön plana çıkıyor. Örneğin ağızdan nefes alma bu hastalığa yakalanma riskini arttırır. Alerji, burun kemiğinde eğrilik, doğuştan gelen bir takım özellikler hastalığa yakalanmayı kolaylaştırır. Bunların dışında stresli bir yaşam sürmek, düzensiz yaşamak, sigara kullanmak, uyku bozukluğu hastalığa yakalanma ihtimalini arttırır.

FARENJİT TEDAVİSİ

Ekinezya

Ekinezya, faranjitin etkili olduğu süreyi kısaltan bir bitkisel ilaçtır; ama, hastalık başlar başlamaz kullanılmalıdır. Altınmühür bitkisi ekinezya ile beraber kullanıldığında faranjitteki ağrıya ve yutkunma zorluğuna karşı daha etkili olur. Piyasada, boğaz ağrısı için kullanılmak üzere sprey olarak da bulunur.

Afrika Sardunyası Kökü

Kurutulmuş kökten hazırlanan standardize solüsyon kullanılır. Erişkinler için günde 3×30 damla suya damlatılarak alınır.

Daryapraklı Sinirliot

2 yemek kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine bir bardak kaynar su dökülür, 5 dakika kadar demlenip süzülür ve günde birkaç bardak içilir.

Ada Çayı

Gargara: Adaçayında bulunan uçucu bileşenlerin farenjit gibi boğazdaki enfeksiyon ve iltihaplarda etkisinin olduğu Almanya‘da gerçekleştirilen bir bilimsel klinik çalışmada tespit edilmiştir. Çalışmaya göre adaçayının etkili olabilmesi için gün içerisinde 6 ila 9 kez gargara yapılması gerekiyor.

İsviçre‘de yapılan bir araştırmada ise adaçayı ve ekinezya bitkisi bir arada değerlendirilmiştir. Adaçayı ve ekinezya içeren gargaranın günde 10 defa kullanımının daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Papatya (Matricariae flos)

Gargara: Bir yemek kaşığı kıyılmış papatya çiçeğinin üzerine 150 ml sıcak su döküldükten sonra üstü kapalı olacak şekilde 5-10 dakika demlenerek süzülür. Standardize papatya solüsyonlarından 10-20 ml eklenir. Taze olarak hazırlanan çayla günde birkaç defa gargara yapılır.

FARENJİTTEN KORUNMA YOLLARI

Farenjitten korunmak için sigarayı bırakmak gerekir. Boğazı tahriş eden aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Boğazı temizlemek de tahriş edici olduğu için yapmamak gerekir. Tozlu ve kirli ortamlardan, kapalı yerlerden uzak durmak gerekir. Elleri sık yıkamak ise enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Eğer alerjiniz varsa buna neden olan şeylerden korunmalısınız. Mide asidinin boğaza kaçtığı reflü gibi bir sorununuz varsa çay, kahve, alkol, kola gibi içecekleri azaltmak ve fazla yemekten kaçınmak gerekir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp