Erkeklik Organı Hastalıkları

Erkeklik Organı Hastalıkları

Erkeklik Organı Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklik Organı Hastalıkları Hakkında Açıklamalar ve Bu Hastalıklarda Kullanılan Bitkisel Ürünlerle İlgili Tedavi Yöntemleri. Okumak İçin Aşağıdaki Linke Tıklayınız

ERKEKLİK ORGANI (PENİS) HASTALIKLARI

Doğuştan olan hastalıklar

1)Penis yokluğu : Çok nadir olan bir anormalliktir. Genelde çok küçük, bir ucu görünen gerisi deriyle kaplı bir şekilde olabilir. Bu duruma aynı zamanda testislerin yokluğu,yani torbanın gelişmemesi ve testislerinde kasıkta deri altında kalması eşlik eder.Bu kişilerin genetik testi yapıldığında erkek olduğu kesinleşirse bu penisin ve testislerin cerrahi olarak yerlerine yerleştirilmesi gerekir.Buna tıpda karışık genital sistem (ambigious genitale) denir.

2)Küçük penis:Bu konu biraz tartışmalıdır.Penis ucundan tutulup çekildiğinde en fazla uzadığı anda üstten uca kadar olan boy 8 cm. den az ise küçük denebilir.Genelde penis boyu insanın boyuna paraleldir.Penis etrafında aşırı yağ olması onun gerçek boyunu saklar.Ergenlik öncesi tombul çocukların çoğunda bu durum vardır ve aileler çok tereddüt içinde doktora giderler.Halbuki ergenlikten sonra bu düzelecektir.Zaten ergenlik öncesi tedavide edilmez.Bu yağ fazlalığı lokal olarak ileri yaştada devam ederse ameliyatla alınır.

Penis büyütme:

Yağ fazlalığını alma haricindeki penis büyütme ameliyatları çok tavsiye ettiğimiz bir şey değildir. Zaten büyütme ameliyatlarında penisin kökündeki kemiğe penisi bağlayan bağlar kesiliyor ve penis dışa doğru çekiliyor sonra penis kısmen o kemiğe tekrar asılıyor. Buda penisin doksan derece açısının iyice düşmesi demektir.Sertleşme esnasında penis yukarı kalkmaz.Bu operasyon haricindekiler bir yarar sağlamaz ve penis eski halinden daha kötü olabilir.Penis büyütmek için başvuranları sayısı oldukça fazla. Gerçekten boy kısaysa olabilir.Ancak uzunu daha uzun yapmak gibi bir işlem yanlış.Cerrahi haricindeki ilaç vs.nin de etkinliği ergenlik öncesi vardır ancak ergenlikten sonra yetersiz.

3)Penis eğriliği: (Penil deviasyon)

Doğuştan penisin alta veya yana eğik olmasıdır. Nadiren yukarı doğru eğiklik olabilir.Bazen hem alta hemde yana eğik olabilir.Genelde penis boyu normal veya daha uzun olanlarda görülür.Bazen bu alta eğimli olanlarda idrar yoluda daha geride bir yere açılır. (Hipospadi-Korde penis) .Bunlarda penis daha kısa ve güdük yapıdadır.Çünkü idrar yolu iyi gelişmemiştir.Bu açıklık daha az olarak üst yüzeydede olabilir (Epispadi).

Doğuştan Penis eğrilikleri erken yaşlarda düzeltilmelidir. Hatta sünnet esnasında düzeltmek gerekir.Düzeltme işlemi sünnet kesiği yerinden penis derisi enine açıldıktan sonra penis soyulur ve alt yüzeyindeki kasılmaya neden olan dokular temizlenir.Yeterli düzelme olmazsa eğriliğin tam tersindeki bölgeden penis gerdirilir.Bu gerdirme esnasında bazen penis kılıfından bir küçük parça çıkarmak gerekebilir.

SONRADAN OLMA HASTALIKLARI

1)iltihabi hastalıklar:

Bunlar panisin başında veya gerisindeki deri altında olabilir veya ikisinde birden olabilir.(balanitis,postitis veya balanopostitis).Deri altına mikrop girmiştir. Ağrı,ateş ve kızarıklık vardır.Kasık bezeleri şişer ve oda ağrı yapar.Sünnet derisinin altındaki mikroplanma ile olanlar daha çok görülür.Birde penis altında bant tarzı yapı vardır.Penis başını alttan penis gerisine doğru bağlar. Bu yapı sünnette giderilmediyse(bunu gidermeye frenuloplasti denir) ileride bunun etrafındaki küçük çukurcukta biriken mikroplar deri altına geçerek iltihaplanmaya neden olur.Bunu önlemenin yolu cinsel birleşmeden sonra bol sabunlu su ili yıkamak gerekir.Sık nüks edenlerde ameliyatla düzeltilir.

2)Penis kılıfının sertliği (Peyronie-induratio penis plastica)

Penisin genelde sırt tarafında bazen altında veya yanında lokal olarak sertliklerin oluşmasıdır.Penisin içi kan dolan kısmındaki sağlam- esnek kılıfın yer yer bozulması sonucu esnekliği gider ve daha kalın-sert hale gelir.Bazen migren ilaçları kullananlarda, çok ağrı kesici kullananlarda, küçük penis travmalarına maruz kalanlarda görülebilir. Genelde sebebi pek bilinmiyor. Bir odakta veya daha fazla odakta hafif bir ağrıyla başlıyor bir kaç ay sonra ağrı kayboluyor ve penis o sertleşen tarafa doğru kıvrılıyor.Sert alan arttıkça penisin esnekliği azalıyor ve boyu kısalıyor.Dhada ilirledikçe kireçleniyor ve yumurta kabuğu gibi oluyor (porselen penis).

Erken dönemlerde bazı ilaçlarla bunu durdurmak ve ağrısını gidermek mümkün ancak küçük bir alanda sınırlayabilmekde bir başarı.Özel bir ilacı yoktur. İleri evrede genç hastalarda bu sert doku çıkartılarak yerine esnek bir yapı yerleştiriliyor.Bunun için toplar damar, testis kılıfı, yanak mukozası vs. kullanılır.İleri yaşlarda ise penil protez (mutluluk çubuğu takılması en geçerli yöntemdir.Bu esnada penisin eğriliği ve kısalığıda giderilmiş olur.

3)Penis kanserleri:

Nadiren görülür.Penis başında veya gerisindeki deride iyileşmeyen yara şeklinde başlar.İleri evrede penis kaybına neden olabileceği gibi ölümcül bir hastalıktır.Sünnet olanlarda ise çok nadir görülür.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp