Erkek Gögüs Büyümesi

Erkek Gögüs Büyümesi : Jinekomasti; erkek memesinin kadın memesi şeklinde büyümesine verilen isimdir. Bu istenmeyen durum çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Özellikle ergenlik çağında ( 13-15 yaş ) erkek çocukların büyük çoğunluğunda görülebilir ve yaklaşık %70-90‘ı 1-2 sene içinde kendiliğinden geçmekte ve meme normal büyüklüğüne geri dönmektedir. Bu nedenle ameliyat kararı vermeden önce yaklaşık 2 yıl kadar beklemek doğru olacaktır. Ancak erişkin erkeklerde meme kanseri ihtimali hatırda tutulmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Jinekomasti sebepleri içerisinde; bazı ilaçlar, ergenlik çağına geçiş, hormonal düzensizlikler, yaşlanma ve bazı hastalıklar gibi çeşitli nedenleri sayabiliriz. Erkekte meme büyümesine yol açan sebepler arasında hepatit, siroz, akciğer kanseri, diğer bazı akciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları, bazı organ kanserleri, testis hastalıkları, eroin ve benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için kullanılan steroidler ilk akla gelenler olmaktadır. Bu nedenle ameliyat kararı vermeden önce hastanın tiroid ve karaciğer fonksiyonlarını, hormonal profilini ve genel sağlık durumunu değerlendirmek gerekir.

Büyüyen erkek memesinin yapısal özelliklerine bağlı olarak; yağlı, glandüler ve basit olmak üzere 3 çeşit jinekomasti vardır. Glandüler tipte büyümeden gerçek meme dokusu, yağlı tipte ise ise yağ dokusu sorumludur. Erkekte büyük memenin tipinin belirlenmesi kesin olarak patolojik inceleme ile mümkün olsa da ameliyattan önce ultrasonografi veya MRI ile büyük olasılıkla jinekomastinin tipi hakkında bilgi sahibi olunabilir. Jinekomasti hangi tip olursa olsun büyüyen erkek memesinin tedavisi ameliyattır. Ameliyat memenin büyüklüğüne göre lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir.

Glandüler tipte tek başına cerrahi eksizyon veya liposuction ( vakum yardımı ile yağ alınması ) ile beraber cerrahi eksizyon yapılabilir. Cerrahi eksizyon yapmak için, meme başının renkli kısmı ( areola ) ile normal deri arasında açıklığı yukarı bakan yarım daire veya omega şeklinde kesi yapılmaktadır.Ancak aşırı büyümüş ve belirgin deri fazlalığı ile beraber olan jinekomastide deri dokusunun da çıkarılması gerekir ve değişik kesi teknikleri yapılmaktadır. Bu durumda ise meme etrafında değişik şekil ve miktarda izler kalabilmektedir. Meme büyümesinin sebebi aşırı yağlanma ise bu durumda sadece liposuction ile yağlar alınarak sorun giderilebilir, böyle durumda herhangi bir iz kalmaz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp