Dilde Mantar

Dilde mantar denilen rahatsızlık halk dilinde pamukçuk olarak geçer ve en çok cocuklarda görülür. Tedavi olarak ilaç dışında bitkisel olan "çay ağacı yağı" seyreltilerek yara üstüne sürülmesi önerilir.

Ağız mukozasının iltihaplanmasına genel olarak stomatit dilin iltihaplanmasına ise glossit adı verilir. Ağız içinde bulunan mikroplar ve mantarlar bir denge halindedirler.

Bu dengeyi bozan ve enfeksiyon etkeni olan bakteriler virüsler ve mantarlar ağızda ülser meydana getirebilirler. Ayrıca bazı kan hastalıklarında ve tedavi için kullanılan ilaçlara bağlı olarak da ağızda yaralar görülür. Ağızdaki dişler ve takma dişler de mukozayı tahriş edebilir.

Daha Detaylı Bilgi :

Ağız içinde en çok görülen yaraların bir çeşidi ağrılı olduğu için konuşmayı güçleştiren aftöz stomatit ve herpes (uçuk) denilen bazen tek veya 2-3 tane bulunabilen 3-5 mm. çapında oval veya yuvarlak kenarları belirgin kabarcıklardır. Bunların etkeni virüs olduğu için tam bir tedavisi yoktur. Antibiotik ve antimikotik (Tetrasik-lin Misteklin) ayrıca kortizon B vitamini kompleksi ve C vitamini verilebilir.

Mantarların neden olduğu ağız yaralarına halk dilinde pamukçuk tıp dilinde moni-liasis veya müge denir. Bu durum çocuklarda daha çok görülür. Tedavisindeantimikotik denilen ilaçlar (Nystatin) veya jansiyan moru (violet de gentiane) metilen mavisi (blue de methylen) gibi eriyikler uygulanabilir.Dilde yaralara frengide tüberkülozda difteri ve lösemide rastlanır.

Ağız yaraları yanı sıra dilin iltihaplanması ve ağrıması demir eksikliğinden ileri gelen kansızlıklarda şeker hastalığında görülür. Dilde beyaz ve çatlaklı bir kalınlaşma kanser öncesi bir hastalık sayılan lökoplaziyi akla getirebilir. Ayrıca diltn ön kenarlarında sert bir yüzey üzerinde acılan yaralar dil kanserinin başlangıcı olabileceğinden vakit geçirmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Yorumlar

 • Mer** Dö****
  4 yıl önce
  selam iyigünlar ağzımda ve dilimde yaralar oluştu internet sitesindeki bölümünüzden inceşediğim kadarıyla mantar olduğu kanısına vardım acaba başka bir hastalık olma ihtimali varmı tehlikelimidir. tedavisi varmıdır 3 aydır sürekli var geçmedi bilgilendiriseniz memnun olurum.
  • Şifalı Bitkilerim
   4 yıl önce
   Lütfen öncelikle bir doktora danışınız.daha sonra tedavi noktasında yardımcı oluruz. ama önce sorununun ne oldugunu bilmemiz gerekir

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp