Dikkat Eksikliği Nedir

Dikkat Eksikliği Nedir Hakkında Açıklamalar

Dikkat eksikliği kısa dikkat süresi ve yetersiz dürtü kontrolü anlamını taşır. Okul öncesi dönemde başlayıp yetişkin yaşamda da değişik zamanlarda karlılaşılabilen süregen bir durumdur. Dikkat Eksikliği ile ilgili açıklamaların detayları ve dikkat eksikliği tedavisine yardımcı olarak kullanılan %100 bitkisel ürünlerimiz için aşağıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite; aşırı hareketlilik, kısa dikkat süresi ve ataklıkla (yetersiz dürtü kontrolü) karakterizedir. Okul öncesi çocuklukta başlayıp yetişkin yaşamda da değişik bulgularla seyredebilien süregen bir durumdur. Dikkate eksikliği ve Hiperaktivite ile çocuğun eğitim ve yaşantısı hemen her alanda olumsuz etkilemekte, yoğun ruhsal, sosyal ve okul sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, okul yaşı çocuklarının yaklaşık %3-5'inde gözlenir. Sıklık konusunda ergen ve erişkinlerdeki bilgilerin sınırlıdır. Erkeklerde sıklığı kızlardan fazla olup, erkek/kız oranı 3-5/1 arasındadır. Kızlarda daha çok dikkatsizlik ve bilişsel zorluklarla seyretmesi, ataklık ve saldırgan davranış sorunlarının daha az olması nedeniyle, gözden kaçtığı ya da önemsenmediği düşünülmektedir. Erkeklerin saldırganlık, ataklık ve davranım bozukluklarını daha sık göstermeleri nedeniyle tanı konulması daha sık ve erken gerçekleşir.

Başlangıcı genellikle 3 yaş dolaylarında olmakla birlikte, tanı koymak için eğitim ve öğrenim için gerekli olan dikkat süresi ve yoğunlaşmanın beklendiği ilkokul yılları en uygun zamandır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp