delici karın yaralanmaları

Karın Yaralanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarında vurma çarpma çarpışma altında kalmaya bağlı olarak açık ve kapalı karın yaralanmaları meydana gelir. İç organların dışarı çıkması veya organların patlaması söz konusu olabilir..

Belirtileri

Kapalı karın yaralanmasında
> Karında kızarıklık morarma
> Karında sertlikşok ve kramplar
> Kusma bulantısusuzluk hissi

Açık karın yaralanmasında
> Gözle görülebilen yara
> İç organların dışarı çıkması
> Kusma bulantı ve ağrı

İlk yardım

> Kapalı karın yaralanması ise soğuk uygulama yapılır
> Açık karın yaralanması ve organ dışarı çıkmamış ise yaranın du*rumuna göre pozisyon verilerek yaranın üzerine temiz sargı bezi kapatılır.
> Eğer organları dışarı çıkmışsa; karın içine sokulmadan yaranın üst kısmına toplanarak temiz ıslak sargı bezi ile kapatılır.
> Yara enine ise
Sırtüstü yatırılarak baş yükseltilirken dizler bükülür.

> Yara boyuna ise
Bacaklar birleştirilerek ayak gergin tutulur.
Her iki uygulamada amaç yara kenarlarının birbirine yaklaştırılarak daha fazla organın çıkmasını engellemek ve yarayı korumaktır.

> Kesinlikle ağızdan bir şey verilmez dudakları ıslatılabilir.
> Kısa sürede sağlık kurumuna gönderilir.

Karın bölgesinde gerçekleşen yaralanmalar ciddi bir hal alabilir, çünkü buradaki organlarda yaralanma sonucu iç kanama meydana gelebilir.Karın Bölgesi OrganlarıKarın bölgesindeki organlar: mide, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, ince ve kalın bağırsak, apandisit, böbrek, idrar kesesi, idrar yolu.Kapalı Karın Yaralanması
 
Kanamanın tam olarak ne zaman gerçekleştiğini öğrenin.Kazazedenin bilinç durumunu anlamaya çalışın (bilinci açık, bilinci kapalı).
 
Belirtileri
 
Yaranın olduğu yer nefes aldıkça ağrır.
 
Yaralı bölge şişer.
 
Şok (solgunluk, soğuk ve nemli cilt, hızlı nabız, sığ nefes alma, baş dönmesi, kusma)
 
İlk Yardım
 
Dıştan kanama varsa kontrol altına alın.Kazazedeye yiyecek içecek vermeyin.Her yarım saatte bir kazazedenin nabzını ve solunumunu kontrol edip not alm.Kemer, kravat gibi vücudu sıkan giysileri gevşetin.İnce bir baTaniyeyle yaralının üstüne serin.Kazazedeyi doktora ya da hastaneye götürün.Açık Karın Yaralanması İlk YardımYaranın büyümemesi için kazazedeyi sabitleyin, örn; eğer yara dikineyse kazazedeyi sırt üstü yatırın; sırtını, kafasını ve dizlerini yastıkla destekleyin.Eğer bağırsakları dışarı çıkmışsa:Temiz bezlerle bağırsağı kaplayın.Kazazedeye yiyecek içecek vermeyin.Kazazedeyi derhal hastaneye götürün.Kazazedeyi sırtüstü yatırın.Temiz gazlı bezi yaraya bastırın.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp