Çocuklarda Erken Kıllanma

Çocuklarda Erken Kıllanma hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler

Çocuklarda erken kıllanmanın neden ve belirtileri nelerdir? Çocuklarda burun etinin zararları nelerdir, çocuklarda erken kıllanma, tuvalet korkusu, banyo korkusu ve pipi şişmesinin sebepleri hakkında tüm merak ettikleriniz ve bitkisel tedavi yöntemleri bu makalemizde yer almaktadır.

Uzmanlar, çocuklarda hayli sık görülmeye başlayan erken ergenliğe, hormonlu gıdaların yanı dizi, kullanılan plastik malzemeler, oyuncaklar, rujlar ve ojeler gibi nesnelerin de sebep olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocuklarda hayli sık görülmeye başlayan erken ergenliğe, hormonlu gıdaların yanı dizi, kullanılan plastik malzemeler, oyuncaklar, rujlar ve ojeler gibi nesnelerin de sebep olduğunu bildirdi. Doç. Dr. Çetinkaya, “Bütün bunlar 1 nebze de olsa endokrin sistemini ve hormonal aktivasyonu bozucu özellikler. Ve erken ergenliğe sebep olabiliyorlar" dedi.

Çocuk Sağlığı ve Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, ANKA‘ya yaptığı açıklamada, çocuklarda erken ergenliğin son dönemlerde sıkça görülmeye başladığını bildirdi. Doç. Dr. Çetinkaya, bu konuda toplumun epey çok veri sahibi olmadığını ifade ederek “Çocuklarda erken ergenlik hayli sık görülüyor. 1 kısmı gözden kaçıyor. İnsanlar bilmedikleri sebebiyle doktora gelmiyorlar; üstelik hekimler dahi tanı koymada zorluk çekebiliyorlarö dedi. Erken ergenliğe hormonlu gıdaların yanı dizi kullanılan malzemelerin de niçin olduğunu belirten Doç. Dr. Çetinkaya, “Plastikler, oyuncaklar, rujlar, ojeler... her bunlar 1 nebze de olsa endokrin sistemini, hormonal aktivasyonu bozucu ve 1 biçimde bizim dengemizi etkileyici olan özellikler. Ve erken ergenliğe sebep olabiliyorlar" dedi. Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Çetinkaya şunları söyledi:

“Erken ergenlik, kızlarda göğüs büyümesi, kıllanma ve ardından tane görme işleminin zamanından erken olması anlamına geliyor. Ki bu vakit anlamında dünyaca kabul edilen hudut 8 yaştır. 8 yaşından önce şayet 1 kız çocuğunda göğüslerde büyüme, genital bölgede kıllanma varsa, 1 de lekelenme tarzında da olsa 1 tane kanaması söz konusuysa bunun hemen incelenmesi gerekiyor. Erkek çocuklarında da erken ergenlik yine genital bölgedeki kıllanmanın yanı dizi yumurtalık boyutlarının belli 1 büyüklüğün üzerinde çıkması anlamına geliyor."

ERKEN ERGENLİK EŞİTTİR PSİKOLOJİK ÖRSELENMELER VE KISA BOY


Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, erken ergenliğin çocukta hem fiziksel hem de psikolojik yönden etkilerinin büyük olduğunu bildirdi. Ergenliğin erken başlaması durumunda, çocuğun boyunun dar kalacağını ifade eden Doç. Dr. Çetinkaya, “Ergenliğe erken giren çocukların boyu önce uzun olur. üstelik bu ailenin de hoşuna masraf. Halbuki kemikler süratli büyüdüğü sebebiyle, o anda uzun boylu olan çocuğun uzaması erkenden durur ve diğer arkadaşları onu gelip geçer. Yani nihai sonuçlarından biri, erken ergenliğe giren çocuğun boyunun dar kalmasıdır" dedi.

Çocuğa 1 farklı etkisinin ise psişkolojik olduğunu bildiren Doç. Dr. Çetinkaya, “Bir farklı kritik etkisi ise psikososyal açıdan değerlendirilebilir. Çocukta psikolojik örselenmelere yol açabilir. 5-6-7 yaşında çocuğun göğüslerinin büyümesi, hele hele tane görmesi onun psiko-sosyal bi şekilde kaldıracağı 1 şey değil" diye konuştu.

AYDA BİR YAPILAN İĞNE İLE ERKEN ERGENLİK TEDAVİ EDİLİYOR


Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çocuğa olumsuz etkileri olan erken ergenliği tedavisi olabilir. Çocuk Sağlığı ve Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocuklarda bulguların görüldüğü anda hemen incelenmesi gerektiğine işaret ederek, gerekirse bu erken başlayan ergenliğin durdurulması gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Çetinkaya, “Bu etkilerden kurtarmak sebebiyle ayda 1 yapılan 1 iğnesi var. Bu iğneyle belli 1 yaşa gelene kadar, yani ergenliğin normal olması gereken yaşa kadar durduruyoruz. sonraları ergenlik tekrar başlıyor" dedi.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp