Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Giderilir

Ciltteki Sivilce Lekeleri Nasıl Giderilir

Sivilcelerin büyük bir çoğunluğu insanlarda iz bırakmadan kendiliğinden kaybolur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sivilceler ile oynamamak ve sivilce sıkma alışkanlığı kazanmamaktan geçmektedir.Sivilceleri yolmak veya sıkmak sivilce izi oluşma riskini artırmaktadır.

Sivilce izleri oluşmuşsa bu durumda başka tedavi seçenekleri gündeme girmektedir.

Lazerle Sivilce İzi Tedavisi: Bu yöntem uzman doktor veya dermatolog eşliğinde yapılabilen bir sivilce izi tedavi yöntemidir. Lazer ışınlarının cildin üst tabakasını soyarak alttan daha genç ve lekesiz cilt tabakasının ortaya çıkmasını sağladığı bilinmektedir. Milimetrenin 1000 de biri incelikte hesaplar yapılarak uygulanan lazer ile cilt lekesi tedavisinin muhakkak yetkin insanlar eliyle yapılması gerekmektedir. Lazerle sivilce lekelerine çözüm yöntemi genellikle birkaç dakika ile 1 saat arası değişen bir seans uzunluğuna sahiptir. Lazer yöntemi ile sivilce lekelerini yok etmek için genelde lokal anesteziye başvurulmaktadır. Lazerle cilt soyma seansının ardından cilt 10 ile 20 gün içerisinde iyileşmektedir. Son dönemde artan rekabet ile birlikte lazerli cilt yenileme kürlerinin fiyatları da oldukça düşmüş ve bir çok insanın bütçesine hitap eder bir seviyeye inmiştir.

Dermabrazyon ile sivilce lekeleri tedavisi: Akne lekelerini yok etmek için kullanılan bir yöntem olan dermabrazyon tekniği, ince tel fırçalar yardımıyla cildin sivilce lekeleri taşıyan dış tabakasını soyma tekniğidir. Cildin bu yöntemin ardından kabuk bağlaması ve kabuğun ardında ise orta deri tabakalarında oluşan daha az lekeye sahip bir derinin ortaya çıkması amaçlanmaktadır.Dermabrazyon yöntemi ile leke tedavisi ilk sonuçlarını genelde 2 haftada gösterir.

Fraksiyonel lazer tedavisi: Bu tedavi yöntemi de lazer tedavisine benzer. Ancak fraksiyonel lazer yönteminde cildin dış tabakası yerine orta deri tabakalarına yoğunlaşılır. Bu nedenle de iyileşme süresi daha kısadır. Fraksiyonel lazer sonrası bakım daha basittir. fraksiyonel lazer yan etkileri açısından da güvenilir bir sivilce lekesi tedavisi tekniğidir. fraksiyonel lazer çatlak tedavisi için de kullanılabilmektedir.

Sivilcelerin oluşturduğu çukurluklar ve oyuklur için ise daha başla yöntemler kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse cilt altına çukurluğu normal deri seviyesine çıkarmak için özel bir takım maddeler enjekte etmek veya daha büyük ve derin sivilce izlerinde estetik operasyon yapmak gibi seçenekler de değerlendirilebilir.

Sivilcelerin tedavisi ile ilgili olarak sizlere bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Çoğu kişinin sivilceleri doğal yollarla tedavi etmek için uyguladıkları sivilce izlerini geçirdiği iddia edilen cilt maskeleri hiç bir işe yaramamaktadır. Leke giderme özelliğinin tam aksine bu tür cilt maskeleri sivilce yara izi bulunan bölgeyi tahriş ederek sivilce izlerinin derinleşmesine neden olabilir.

Yüzünüzde kırmızı ve kahverengi sivilce lekeleri varsa bu tür sivilce lekelerinin zamanla kaybolacağını söylemek yanlış olmaz.Ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler sıkılmadığı sürece mezoderm tabakasında bulunan kolajen katman zarar görmez ve cilt bu tür hafif sivilce lekelerini yaklaşık 1 yıl sonrasında doğal olarak tedavi edebilir. Yani önemli olan nokta sivilcelerle hiç oynamamaktır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp