Ciltte Akne

Ciltte Akne :

Genellikle halk arasında sivilce diye anılan akne en sık karşılaşılan cilt problemidir.

Akne kişinin derisinde bulunan yağ bezlerinden kaynaklanan bir hastalıktır.

Normal süreçte bu yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağın deri yüzeyine çıkması ve atılması gerekirken, ergenlik döneminde yağ bezleri olağan üstü yağ salgılayarak deri yüzeyine çıkacak olduğu kanalların fazla yağdan tıkanması ile cilt yüzeyinde akne olarak çıkmasına sebep olur. Yani aknenin temel nedeni aslında bu tıkanıklıklardır.

Akne Kaç Yaşında Başlar Ve Nerelerde Çıkar?

Akne genelde ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar. Yani genelde 12 yaşlarda görülmeye başlanırken ve ortalama 25 yaşlarından sonra görülmemekle birlikte nadir olarak 30 yaşa kadar devam ettiği de görülmüştür.

Akne lezyonların en sık görüldüğü yerler yüz bölgesidir. Ancak bazı kişilerde bu akneler boyun, çene, sırt, omuz, kafa derisi, kollar ve bacakların üst kısımlarında da görülmektedir

Aknenin Temel Nedenleri Nedir?

Akne oluşumunda temelde yatan 4 ana neden vardır. Bunlar:

Hormonlar diğer adıyla androjenler
Kişide artan sebum üretimi
Folikülün içindeki meydana gelen bazı değişiklikler
Bakteriler

Özetlersek:

Akneler en sık yüzde ortaya çıkar bazen de boyun, omuz, göğüs, kafa derisi, kalça, kol ve bacaklarda da rastlanılır.
Akne oluşumundan kalan izler 4 ila8 ay arasında ciltte gözle görülür halde kalabilir bu süreçler sonunda yavaş yavaş yok olur.
Akne tedavisi kişinin cildinde oluşmuş olan aknelerin tipine göre bazen birkaç haftada bazen aylarca süren tedavilerle sağlanır.
Akne tedavisi kısa süreçli bir tedavi değildir sanırlı olmak gerekir ve tedavinin başarıya ulaşması için ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur.
Akne tedavisi cilt yüzeyinde kalıcı izler bırakabilir. Bu yüzden dermotolog dışında tavsiye edilen hiçbir yöntem denenmemelidir.
Akneler kesinlikle sıkılmamalıdır zira bu kalıcı izlere sebep olacaktır.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp