Cilt Traksiyonu

Traksiyonda en temel öğelerden biri cilt traksiyonudur. Cilt traksiyonu başlıbaşma bir tedavi olarak kullanılabileceği gibi diğer traksiyon yöntemlerinde yardımcı bir öge olarak da kullanılabilir. Cilt traksiyonu uygulanacak olan bölge önce temizlenir ve traş edilir. Daha sonra adhezif plaster ekstremiteye iki taraflı olarak uygulanır. Bu palsterin fibula proksi- mal ucu veya malleoler gibi kemik çıkıntıolan bölgelerde cilde temas etmesine pamuk ile engel olunur. Plaster yapıştırıldıktan sonra ekstremite bir rulo pamukla ve sargı bezi ile sarılır. Bir elastik bandaj da ödeme engel olmak için kullanılabilir.

Cilt traksiyonunu tutan tahta veya plastik ayırıcıya traksiyon ipi bağlanır ve bu ipe traksiyon makaralarından geçirilerek ağırlıklar eklenir.Uygulanabilecek maksimum miktar hastanın yaşına ve fizik durumuna bağlı olarak 4 kilogramı geçmemelidir. Cilt traksiyonu çok dikkatle uygulanmalıdır. Traksiyoun cilt üzerinde oluşturduğu mekanik etkiler dışında traksiyon yapmak için kullanılan plaster ve diğer malzemelerin neden olduğu kimyasal ir- ritasyon ve ayrıca cilt traksiyonu sırasında alt ekstremitenin genellikle dış rotasyona gitme eğilimi* nedeni ile oluşan peroneal sinir basısı bulguları cilt traksiyonun en sık rastlanılan komplikasyonlarındandır.

Ağırlık miktarı çok ise cilt traksiyonu bir hafta içinde sonlandırılmalıdır. Düşük ağırlıklar ite 4-6 hafta kadar traksiyon yapılabilir. Cilt traksiyonu uygulandığı sürece haftada en az iki kez sökülerek kontrol edilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp