cilt lekeleri nasıl geçer evde

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

• Eğer genellikle yüzünüzde temizleme kremi ya da losyonu kullanıyorsanız, bunun arkasından 250 mİsoğuk suya dört yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek yaptığınız cilt toniğini uygulayın. Cilt toniğini kapaklı bir bardakta ya da plastik şişede saklayın ve yumuşak bir pamuklu kumaş ya da pamukla uygulayın.
 
• Alternatif olarak, kokulu bir tonik kullanın. Toniği yukarıdaki gibi hazırlayın, bunu bir tencereye koyun, içine yarım yemek kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı ya da lavanta çiçeği veya bir yemek kaşığı taze yaprak ya da çiçek ekleyin. Kaynama derecesine kadar getirip beş dakika kaynatın, sonra soğutup şişeye koyun.

Cilt lekeleri özellikle yaz aylarında hemen her yaştan kişinin karşılaşabileceği bir cilt sorunu. Cilt lekeleri denince aklımıza ilk gelen güneş lekeleri oluyor. Fakat cilt lekeleri sadece güneş lekelerini içermiyor. Çiller, sivilce (akne) lekesi, yaşlılık belirtisi olan kahverengi lekeler, hamilelikte karşılaşılan lekeler, doğuştan gelen lekeler cilt lekeleri olarak adlandırılıyor.

Cilt lekelerinin oluşumunu önlemek için öncelikli olarak buna sebep olan nedenleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu yüzden cilt lekelerinin giderilmesi konusundaki yöntemlerden önce, buna etki eden unsurları sizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü bu sebepleri bilirsek, cilt lekeleri oluşmadan önlemimiz almak da kolay olacaktır.

Gelelim cilt lekelerinin oluşma sebeplerine…

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekeleri cildimizde renk farklılaşmalarının ortaya çıkmasıyla oluşuyorlar. Buna melanin pigmentinin ciltte birikmesi ve cilt lekesinin oluştuğu bölgede fazlalaşması sebep oluyor. Böylece melanin fazlalaşan yerlerde lekeler oluşuyor.

Uzun süre boyunca güneşe maruz kalınmasıyla,
Kalıtsal faktörlerden dolayı,
Kullanılan bazı kimyasal içerikli maddeler ve bazı ilaçlardan dolayı
Solaryum gibi organik olmayan bronzlaşmalarile cilt lekeleri oluşuyor.
Cilt lekeleri dediğimiz zaman aklımıza ilk olarak yüz bölgemiz gelse de cilt lekeleri vücudumuzun her bölgesinde görülebilir. Özellikle güneşe fazlasıyla maruz kalmış ciltlerde koyu kahverengi renkte oluşan güneş lekeleri, ultraviyole ışınlara çok fazla maruz kalma sonucunda ortaya çıkarlar. Bu ışınlar cildimize direk temas ettiğinde ciltte leke oluşumuna sebep olurlar ve cilde zarar verirler.

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cilt lekeleri için asitli ürünler kullanılması lekelerde soyucu özellik yaparak lekenin renginin açılmasını ve lekelerin kaybolmasını sağlıyor, uygulanan meyve asitleri içerikli peelingler medikal olarak bu konuda yardımımıza koşabilir. Fakat bunun dışında bu işlemi evlerimizde kendimiz de yapabilir ve uygulayabiliriz.

Sirkenin birçok şeye iyi geldiği bilinmekte; zayıflama gibi, saçlarda parlaklık sağlaması için saçınızı durularken kullanabildiğimiz gibi, cildimizdeki siyah noktaları ve lekeleri gidermek için elma sirkesi kullanabiliriz.

Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanım alanları:
Sivilce tedavisi için: Yüzünüzü elma sirkesi ve su karışımıyla yıkayabilirsiniz.

Güneş lekeleri için: Cildinize suyla karıştırılmış elma sirkesini kompres yaparak lekeli bölgeye uygulayabilirsiniz ya da buhar banyosu şeklinde sirkeyi kullanabilirsiniz.

Ayrıca lekelerin üzerine pamuk ile uygulama yapıp 20-25 dakika bekleyip daha sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Lekelerinizin geçme süresine göre uzun bir zaman boyunca sabırla bu tedaviyi yapmanız gerekebilir, fakat her tedavide olduğu gibi bu tedavide de cildi hassas olan kişiler dikkatli davranmalılar.

Elma sirkesi dışında yine evde uygulanan uygulamalar olarak bir başka asit içeriğine sahip şey limondur. Limon uygulaması yapabilirsiniz, limonun beyazlatma özelliğinden yararlanarak lekelerinizi geçirebilirsiniz.

Cilt lekeleri için limon uygulaması: Direk leke üzerine bir uygulama yapmak mümkün. Uzun süreli bir kullanımda bulunmanız gerekiyor bu uygulama içinde. Yaralar üzerine ve hassas ciltlere dikkatli uygulanmalı, yanma ve kızarıklık yapabilir.

Şuan kış aylarındayız fakat yaz aylarında bu uygulamalar yapılacaksa güneşe çıkarken dikkatli olunması gerektiğini unutmamalıyız. Ayrıca dirseklerimizde oluşan kuruma ve beyazlaşmayı limon ile giderebiliriz.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp