Çillerle İlgili Gerçekler

Çillerle İlgili Gerçekler

■ Çiller, melaninin ciltte bazı bölgelerde birikmesiyle oluşur. Cilt üzerinde yuvarlak ya da oval biçimli kahverengi bölgelerden oluşan çiller genellikle zor görülür.
 
■ Ortalama bir kişide yaklaşık 30 adet çil vardır ama bazı insanlarda yalnızca birkaç çil bulunurken bazılarında yüzlerce olabilir.
 
■ Çiller, en çok beyaz tenli ve açık renk ya da kızıl saçlı insanlarda ortaya çıkar.
 
■ Çilin oluşması çoğunlukla kalıtsaldır. Çillerin sayısı güneşte artar ve koyulaşır, bu nedenle daha çok dikkat çekerler.
 
■ Çiller zararsızdır ve tedavi edilmeleri gerekmez. Çok sayıda çiliniz varsa ve görüntülerinden rahatsızsanız, renklerini açmak için hafif renk açıcı kremler ya da kamuflaj makyajı deneyebilirsiniz.
 
■ Çilli ciltler genellikle hassastır ve güneşten korunmaları gerekir. Bu nedenle güneş banyosundan kaçının ve açık havadayken güneşten koruyucu kremler kullanın.

Çiller Nasıl Geçer

Çiller çok önemli bir deri sinyali gibi durmuyor olabilir fakat diğer her şeyde olduğu gibi öncelikle ve özellikle tedavi öncesinde bir doktora danışılmasında fayda vardır. Gideceğiniz dermatolog, çillerinizi inceleyecek ve size bu lekelerin sağlıklı olup olmadığını söyleyecektir. Vücuttaki lekeler ve özellikle koyulaşan lekeler kanser belirtilerinden olabileceğinden ciddiye alınmalıdır ve bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Peki, dermatoloğunuza danıştınız ve çillerinizin zararsız olduğunu ve yok etmek için tedavi uygulanabileceğini öğrendiniz. Tedavi seçenekleriniz neler?

Limon Suyu Kullanın

Limon suyu doğal bir renk açıcıdır ve sadece çillerin değil, saçların da rengini açmakta kullanılabilir. Bu işlem daha çok güneş tarafından oluşan çiller yerine doğal lekelerin giderilmesinde etkilidir. Limon suyunu sıkın ve içine pamuk batırıp yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 10 dakika süreyle kalmasına izin verin. Sonrasında bol su ile durulayın.

Beyazlatıcı Krem Kullanın

Birçok eczane ve güzellik merkezinde bulunan beyazlatıcı ve aydınlatıcı kremler, belki çillerinizin tamamen yok olmasını sağlamayacak ama renklerinin değişmesinde ve yüzünüzün genel görümünde ciddi değişiklikler yapacaktır.

Mikrodermabrazyon Yaptırın

Mikrodermabrazyon, cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan, basınçlı alüminyum parçacıklarının deriye uygulanıp sonrasında yine basınçla geri çekilmesine dayanan bir yöntemdir. Bu yöntemle cilt yenilenir ve alttaki cilt tabakasının üste çıkması sağlanarak lekeler yok edilir. Mikrodermabrazyon tedavisi, cildi kontrollü bir şekilde soyduğundan dolayı, yaşlanma karşıtı (anti-aging) yöntemlerinin başında gelir.

Lazer Tedavisi Uygulayın

Lazer tedavisiyle lekelerin görünümü azaltılabildiği gibi, tamamen de yok edilebilir. Lazer yapılan bölgede geçici olarak oluşan kızarıklık, morarma yani renk değişimi normaldir. Fakat lazerin, uzun dönemdeki etkilerinin zararlı olup olmadığı konusunda tartışmalar devam etmektedir. Lekelerin ciltte kalma sürelerine, renklerinin koyuluklarına göre seans süresi ve kaç kere yapılması gerektiğine karar verilir.

Güneşten Korunun

Çiller sadece genetik olarak değil, güneş altında uzun süre kalma sonucu da oluşabilir demiştik. Bu durumda daha fazla oluşmalarını önlemek için yapılacak en güzel şeylerden biri, özellikle yüzmeye sık gidiyorsanız yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmaktır. Güneş kremi kullanırken cömert davranın ve bol sürün ve bir kaç saatte bir bu işlemi tekrarlayın. Bunun yanında yazın şapka, açık renkli ve serin tutacak ince uzun kollu giysiler giymek de sizi güneş ışınlarından koruyacak ve cildinizin zarar görmesinden kurtaracaktır.

ÇİLLER İÇİN UYGULANAN MASKELER

1.MASKE: Çillerin rengini açabilecek ve azaltabilecek etkiye sahip olan maskelerden ilki; 2 yemek kaşığı keten tohumu ve 1 bardak sıcak su ile hazırlanılabilecek olan karışımdır. Karışım kaynatıldıktan sonra soğutmak üzere bekletilir. Karışım önce çillerin üzerine uygulanır. 2 dakika sonra da tüm yüze uygulanması gerekir. Maskenin ciltte 20 dakika durması yeterli olacaktır. Daha sonra cilt su ile arındırılmalıdır. Bu uygulama haftada 2 veya 3 kere uygulandığı takdirde olumlu sonuçlar almak mümkündür.

2.MASKE: Bir diğer maske ise; 1 avuç pirinç unu, 1 çay bardağı süt ile hazırlanır. Temiz cilde uygulanması önemli olan bu karışım hem çillerin rengini açacak hem de cildin sıkılaşmasını sağlayacaktır. Cilde fırça yardımıyla homojen bir şekilde uygulanan bu maske 20 dakika bekletilmelidir. Bu sürenin ardından maskeden arındırılan cildi, pirinç toniği ile temizlemek maksimum yarar sağlayacaktır. Haftada 3 kere uygulanması kesin çözüm için uygun olacaktır.

3.MASKE: Çilleri azaltmak için uygulanan bir diğer maske ise; 10 çay kaşığı badem yağı, 6 çay kaşığı limon suyu ve 3 çay kaşığı bal ile hazırlanır. Elde edilen maske, pamuk yardımıyla yüze uygulanmalıdır. 25 dakika ciltte bekletildikten sonra bol su ile temizlenmelidir. Bu maskenin de çilleri azaltıcı özelliği iyidir. Maskelerin düzenli olarak uygulanması, tedavi sürecine olumlu etki edecektir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp