Çıkık Parmak

Çıkık Parmak :

Parmak çıkması ya da parmak çıkığı yaygın bir sakatlanmadır. Parmak kemiklerinin normal yerlerinden hareket etmesiyle (çıkmasıyla) meydana gelir. Parmak çıkığı parmağın herhangi bir ekleminde meydana gelebilir, ama en sık olarak serçe, yüzük, orta ve işaret parmağının orta ekleminde meydana gelmektedir.

Belirtileri

Çıkık parmak genellikle bir bakışta tanınır. Parmak bükük, şiş görünür ve çok ağrılıdır. Dışa doğru veya garip bir açıyla bükülmüş olabilir. Parmak çıkmışsa büyük ihtimalle onu bükemez veya düz uzatamazsınız.

Şiddetli çıkıklarda uyuşma ve iğnelenme duyumları olabilir.

Sakatlanan parmak soluk bir görünüme bürünebilir.

Çıkık, yaralanmanın olduğu yerde bir deri yırtılmasına neden olabilir. Böyle bir şey meydana gelirse hemen acil servise gidiniz.

Tedavisi

Çıkık parmağı evde tedavi etmeniz tavsiye edilmez. Doktora veya acil servise müracaat genellikle şarttır.

Eğer parmağınız çıkmışsa parmak şişecektir. Parmağın daha da sakatlanmasını önlemek için parmağınızdaki yüzük gibi takıları hemen çıkarın.

Yaralı parmağınıza buz torbası koyun ve eli kalbinizin üstüne yükseltin.

Doktor basit bir teknikle çıkık parmakları yerine takar. Bu işlem genellikle ağrıyı azaltmak veya durdurmak için sakatlanan parmağa lokal anestezi iğnesi yapılmasını gerektirir. Doktor kemikleri hizalayarak çıkığı yerine takar. Ayrıca ağrıyı azaltıp yerine oturtmayı kolaylaştırmak için ağız, enjeksiyon veya damar yoluyla ilaçlar alabilirsiniz.

Sakatlanmış parmağınız bundan sonra tek başına kırık tahtasına alınır veya yandaki sağlıklı parmağa bağlanır.

Doktor parmakların yerine oturduğundan emin olmak ve ilk röntgende görünmeyen herhangi bir başka kırık parmak var mı diye yeni bir röntgen filmi isteyebilir.

SENDE YORUM YAP!

Whatsapp